Kostel svatého Martina (Dolní Benešov)

Kostel svatého Martina
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Základní informace
CírkevŘímskokatolická
ProvincieMoravská
Diecézeostravsko-opavská
DěkanátHlučín
FarnostDolní Benešov
StatusFarní kostel
ZasvěceníMartin z Tours
Další informace
Kód památky18411/8-1358 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Martina je římskokatolický farní kostel římskokatolické farnosti Dolní Benešov, která se nachází na katastrálním území města Dolní Benešov v okrese Opava. V roce 1964 kostel s kaplí a ohradní zdí byl zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky.[1]

Historie

Kostel byl pravděpodobně stavěn už kolem roku 1678 na místě původního dřevěného kostela. Písemná zmínka, že kostel je zděný z kamene, nově postavený a krytý klenbou je uvedeno ve farní kronice v roce 1691. V roce 1723 byla přistavěna kaple svatého Josefa.

Z roku 1770 pochází zpráva o dvou zvonech s názvem Josef a Salvator, tyto byly v roce 1856 přetaveny na nové zvony.[pozn. 1] V roce 1971 byly nové zvony zakoupeny v Německu a 14. srpna 1971 vysvěceny olomouckým kapitulním vikářem Mons. Josefem Vranou. Zděná věž byla přistavěna v období 1862–1863.[2][3][4]

Architektura

Exteriér

Barokní kostel se stroze dekorovaným exteriérem je jednolodní orientovaná zděná omítaná stavba na obdélném půdorysu s pravoúhlým odsazeným závěrem. Ke kněžišti ze severní strany (evangelijní strana) je přistavěna kaple s oratoří, na jižní straně je patrová sakristie s oratoří. K západnímu průčelí je přistavěná hranolová věž v eklektickém stylu se sdruženými okny ve zvonovém patře a zakončena vysokou polygonální jehlanovou střechou. Dvojúrovňová sedlová střecha je nad lodí a kněžištěm na hřebenu lodi v její východní části je sanktusník s jehlanovou střechou. Fasády jsou členěny lizénami a korunovou římsou, která prochází mezi patry věže. Hlavní vchod v západním průčelí věže tvoří sedlový portál s půlkruhovým tympanonem.

Na severní zdi jsou tři renesanční náhrobky.

Interiér

Loď, kněžiště a kaple mají valenou klenbu s výsečemi. Hrany klenby jsou vytaženy do hřebínků. Klenba v lodi je zdobena štukovými pásy s rostlinnými motivy a obrazci z hlav andílků. Kruchta je posazena na dvou pilířích s patkou mezi nimiž jsou oblouky, které nasedají na archivoltou zdobenou římsu pilířů. Klenby pod kruchtou, v oratoři nad kaplí, sakristii a v podvěží jsou křížové s hřebínky. Oratoř nad sakristií je sklenuta valeně. Varhany od opavského varhanáře Karla Kuttlera byly na kruchtu instalovány v letech 1843–1844.[5]

Ohradní zeď a kaple

Areál kolem kostela vymezuje zděná omítaná ohradní zeď se vstupní branou mezi zděnými pilíři a brankou. Vedle branky v ohradní zdi je zděná omítaná aspidální kaple orientovaná ke kostelu. Půdorys je půlkruhový, průčelí zdobeno pilastry a prolomeným štítem.[6][5]

Odkazy

Poznámka

  1. Na začátku druhé světové války byly rekvírovány.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2021-02-24]. Identifikátor záznamu 001395 : Kostel sv. Martina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Římskokatolická farnost Dolní Benešov - Z historie farnosti - Z historie farních objektů. farnost-dolni-benesov.estranky.cz [online]. [cit. 2021-02-25]. Dostupné online. 
  3. M, Kamler. Krásné Česko - turistický průvodce s rozsáhlou databází ubytování, restaurací, památek a sportovišť.. www.krasnecesko.cz [online]. [cit. 2021-02-25]. Dostupné online. 
  4. Kostel sv. Martina Dolní Benešov. www.eprogram.cz [online]. [cit. 2021-02-25]. Dostupné online. 
  5. a b Evidenční list. iispp.npu.cz [online]. [cit. 2021-02-25]. Dostupné online. 
  6. Kaple. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-02-26]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
BenediktinskyKostelSvMartinaDolniBenesov.jpg
Autor: Multimotyl, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel svatého Martina v Dolním Benešově