Kostel svatého Martina (Nicov)

Kostel svatého Martina
Místo
StátČeskoČesko Česko
OkresPrachatice
KrajJihočeský
Souřadnice
Základní informace
StatusFarní kostel
Zasvěcenísvatý Václav a Martin z Tours
Světitelsv. Martin
Další informace
Kód památky23343/3-3711 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel sv. Martina v Nicově tvoří i díky své vyvýšené poloze pohledovou dominantu obce. Nicov je malá ves v pěkné poloze ve svahu hory Královský kámen na rozhraní Kašperskohorska a Stašska na Šumavě. Leží v nadmořské výšce 885 metrů. Jedná se o nejvýše položený kostel v České republice.[1] Kostel je obklopen hřbitovem s ohradní zdí a brankou. Památková ochrana se vztahuje na areál kostela s přilehlým hřbitovem. Areál kostela s přilehlým hřbitovem a ohradní zdí je zásadní část urbanistické struktury obce a se sousední farou tvoří duchovní jádro osídlení.

Nicov, kostel sv. Martina

V 19. století do kostela pravidelně přicházeli poutníci z Horské Kvildy a okolí prosící o požehnání pro zdraví svých stád. Pravidelným návštěvníkem byl šumavský obr a silák Rankl Sepp, občanským jménem Josef Klostermann (1819–1888). Původně hospodařil na statku poblíž Zlaté Studny u Horské Kvildy, později koupil statek v Jáchymově u Stach. Protože neuměl česky, nemohl navštěvovat české bohoslužby ve Stachách, ale německé v Nicově. Pochován je ve Stachách.

Historický vývoj

Románský kostel sv. Martina pochází ze 13. století. Stavba byla barokně upravena ve druhé polovině 17. století a později ještě následovaly dílčí úpravy. Západní část lodi je pozdější přístavbou, krypta a sakristie byly přistaveny roku 1866.[2]

Nejstarší svatyně zde vznikla v letech 1220–1240. Mezi lety 1296 a 1301 patřil kostel mužskému benediktinskému klášteru na Ostrově u Davle a roku 1310 byl potvrzen papežem Klimentem V. jako kaple ostrovského kláštera. Pro velkou vzdálenost od mateřského kláštera a nadmořskou výšku měl kostel poustevnický charakter, ale ve 14. století byl také kostelem farním. Do husitských válek v něm působilo šest farářů, všichni řeholníci z Ostrova u Davle.

Po husitských válkách se kostel stal majetkem panství hradu Kašperk, v roce 1584 ho získalo do majetku město Kašperské Hory a stal se filiálním kostelem kašperskohorské farnosti.

Koncem 19. století v Nicově působil kněz Johann Jungbauer.

Nicov, hřbitov

Architektura a interiér kostela

Kostel sv. Martina je jednolodní stavba se čtvercovým presbytářem a hranolovou věží. Průčelí lodi, v jehož přízemí se nachází segmentové okno, vybíhá v jednoduchý barokní štít. Podélné strany jsou prolomeny třemi dovnitř vyšpaletovanými okny (dvě blíže u sebe ležící jsou na místě starých). Ve východní stěně závěru je zachováno původní románské okno. Tyto prostory kryje společná šindelová střecha. K pravému boku lodě přiléhá stará (snížená) věž s jehlancovou střechou, v přízemí jsou úzká čtverhranná dovnitř rozšířená okénka, v hořejším patře jsou prostě zděná polokruhem klenutá okna, která se otevírají ku třem volným stranám. Loď je obdélníková s plochým stropem, triumfální oblouk je polokruhový, přepásaný maltovou římsou a dělí loď od křížově zaklenutého presbytáře.[3] Kostel je původně románská jednolodní stavba barokně přestavená a upravená. K památkově hodnotným patří gotická valená klenba podvěží, barokní křížová klenba bez žeber, presbytář a krovy. Na východní straně zůstalo zachované zazděné románské okno. K jižní zdi kostela přiléhá věž s jehlancovou střechou. V 19. století byla prodloužena loď (14 metrů) a snížena věž.

Loď dlouhá přes 14 metrů s plochým stropem je oddělena od presbytáře triumfálním obloukem zdůrazněným pilastry s jednoduchými hlavicemi.[4] V roce 1866 byla přistavena sakristie a předsíň.[5]

Vnitřní zařízení je památkově chráněné. Pozdně barokní portálový oltář je dílem neznámého umělce z 2. poloviny 18. století. Dřevořezba sv. Martina na koni s klečícím žebrákem je doplněn městskými hradbami. Sv. Martina doplňují sochy sv. Isidora (patron oráčů), sv. Notburgy (patronka ženců obilí), sv. Vendelína a sv. Linharta (patroni chovatelů dobytka). Pojetí soch nasvědčuje inspirací obdobnými sochami v Bavorsku. V roce 2004 byly některé součásti oltáře zcizeny.[6] Dle jiného zdroje, Emanuela Pocheho a kol. svatého Martina doplňují na zpovědnicích stojící sochy Máří Magdalena a Svatý Jeroným, na pilastrech triumfálního oblouku a v lodi sochy svatého Josefa, svatého Petra, svatého Pavla a Panny Marie.[7]


V kostele jsou hodnotné varhany z roku 1811 (pravděpodobně dílo varhanáře Gartnera z Tachova). Zvon i s nápisem jmen čtyř evangelistů v gotické majuskuli je ze 14. století.[5]   

Reference

  1. Nicov, Kostel sv. Martina. Evidenční list kulturní památky – původní
  2. Karel Hostaš a Ferdinand Vaněk, Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století, Praha 1900, str. 89
  3. Hynek Rulíšek, Slovník křesťanské ikonografie: Postavy, atributy, symboly, Hluboká nad Vltavou 2006
  4. Národní památkový ústav. Památkový katalog [online]. Dostupné online. 
  5. a b HORPENIAK, Vladimír. Šumava očima Vladimíra Horpeniaka. II. Šumavský místopis. Plzeň: Starý most s.r.o., 2014. 312 s. ISBN 978-80-87338-46-9. S. 238–239. 
  6. HORPENIAK, Vladimír. Šumava očima Vladimíra Horpeniaka. II. Šumavský místopis. Plzeň, s.r.o.: Starý most, s.r.o., 2014. 312 s. ISBN 978-80-87338-46-9. S. 238–239. 
  7. POCHE, Emanuel a kol. Umělecké památky Čech 2 (K-O). Praha: Academia, 1978. S. 477. 

Literatura

  • HORPENIAK, Vladimír. Šumava očima Vladimíra Horpeniaka. II. Šumavský místopis. Plzeň: Starý most s.r.o., 2014, s. 238-239. ISBN 978-80-87338-46-9
  • HOSTAŠ, Karel, VANĚK, Ferdinand. Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století. 12. Politický okres sušický. Praha: Nákladem Archaeologické kommise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1900. 195 s. S. 89.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel sv. Martina - Nicov.JPG
Autor: Vojtech.dostal, Licence: CC BY-SA 3.0
Románský kostel Sv. Martina v obci Nicov, okres Prachatice
Nicov, Prachatice District (2).jpg
Autor:
This image is a work by Mercy.

When reusing, please credit me as: Mercy from Wikimedia Commons.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

More of my work can be found in my personal gallery.

, Licence: CC BY-SA 3.0
Nicov, okres Prachatice
Nicov, Prachatice District (9).jpg
Autor:
This image is a work by Mercy.

When reusing, please credit me as: Mercy from Wikimedia Commons.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

More of my work can be found in my personal gallery.

, Licence: CC BY-SA 3.0
Nicov, okres Prachatice