Kostel svatého Martina (Rohle)

Kostel svatého Martina v Rohli
Kostel v roce 2008
Kostel v roce 2008
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
okresŠumperk
ObecRohle
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézearcidiecéze olomoucká
DěkanátZábřeh
FarnostRohle
Statusfarní kostel
ZasvěceníMartin z Tours
Architektonický popis
Stavební slohempír
Výstavba18021803
Specifikace
Stavební materiálzděný
Další informace
Kód památky24676/8-1106 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Martina v Rohli je raně empírovou stavbou z let 1802-1803. V roce 1964 byl zapsán na seznam kulturních památek.[1] Ke kostelu patří sousoší Kalvárie z roku 1808 a socha sv. Floriána z první třetiny19. století.

Historie

Farní kostel v Rohli se připomíná již v polovině 14. století. Kostel dal vystavět kníže Lichtenštejn místo již nevyhovujícího kostela, který stál opodál. Výstavba probíhala v letech 1802–1803.[2]

V letech 1797–1862 na rohelské farnosti působil páter František Letfus, který byl na svou vlastní žádost pohřben pod chodníkem u vstupu do kostela.

Popis

Exteriér

Stavba půdorysu kříže s pravoúhlým kněžištěm. Na jižní a severní straně kněžiště jsou nízké přístavky s pultovou střechou. Pod přístřeškem na severní straně se nachází socha anděla. V průčelí je vchod s kamenným ostěním a římsou s letopočtem 1803. Nad vchodem je kruhové okno a kamenný lichtenštejnský znak a nad ním štít ve tvaru trojúhelníku. Nad průčelím je přistavěna věž s hodinami, zakončená cibulí s makovicí a křížem.

V blízkosti kostela se nacházejí dvě chráněné památky (byly restaurovány v roce 2004)

Interiér

Loď je čtvercového půdorysu, zaklenutá křížovou klenbou. Po stranách jsou dvě mělké kaple zaklenuté valeně. Okna jsou půlkruhového tvaru. Na západní straně lodi je vestavěna kruchta nesená dvěma pilíři. Z presbytáře vedou dva kamenné portály do sakristie. Ve středu lodi jsou proraženy vchody na jižní a severní straně.

Kostel má 3 zvony, nejstarší je z roku 1540. Varhany z dílny bratří Braunerů z Uničova byly pořízeny roku 1896 a dochovaly se v nezměněné podobě. Jejich poslední generální oprava byla provedena v roce 2012. Kostel je vymalován ornamentálně s figurami v medailonech z roku 1804. Zajímavá je klasicistní křtitelnice z počátku 19. století. Autorem obrazů křížové cesty z roku 1821 je Michal Jan z Rýmařova.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-18]. Identifikátor záznamu 135749 : kostel sv. Martina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. S.R.O., Antee. Obec Rohle | Kostel sv. Martina v Rohli. www.obecrohle.cz [online]. [cit. 2017-08-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
RohleKostel.jpg
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: