Kostel svatého Michaela (Krásný Studenec)

Kostel svatého Michaela
v Krásném Studenci
Chybí zde svobodný obrázek
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresDěčín
ObecDěčín
LokalitaKrásný Studenec
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátděčínský
FarnostDěčín-Podmokly
Statusfiliální kostel
Užívánínelze sloužit
ZasvěceníMichael archanděl
Zánikpodzim 1966
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1352, přestavěn 1705
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Michaela v Krásném Studenci je zaniklá sakrální stavba. Jednalo se o barokní, jednolodní kostel. Byl zbořen[1] na podzim v roce 1966.[2]

Historie

Poprvé se Krásný Studenec (lat. Pulcher fons, něm. Schönborn) připomíná v roce 1352 jako součást ústeckého děkanátu. Jednalo se zřejmě o zchudlý kostel, protože až v roce 1405 mohl odvádět desátek ve výši tří grošů. Nejstarším známým farářem v místě byl Jakub, který roku 1363 uváděl do úřadu kněze v Rozbělesích. Farář Jakub v roce 1364 však odešel a na jeho místo byl patronem kostela Janem z Vartemberka dosazen kněz Ota Petr z Ústí nad Labem. Ten však roku 1366 rezignoval a na jeho místo nastoupil Jan z Ústí. Během třicetileté války nebyla místní fara obsazeny a od roku 1702 se lokalita stala trvalou součástí nově zřízené farnosti[2] v Děčíně-Podmoklech.[1] Původní středověká stavba kostela byla v roce 1712 zásadně přestavěna a to v barokním slohu.[2]

Architektura

Měl užší obdélný presbytář. K jeho severní straně byla přistavěna dvoupatrová hranolová věž završená cibulovou střechou a s valeně klenutou sakristií v přízemí. Po jižní straně lodi byl hlavní vstup chráněný barokní předsíní. Západní průčelí bylo trojosé, se středním rizalitem, v němž bylo vsazeno portálové, obdélníkové okno a lizénový rámec. Zakončeno bylo trojúhelníkově zakončeným křídlovým štítem s jehlanci. (…) Mohutná nízká hranolová věž s pásovými římsami, vpadlými poli a okny, v 1. patře obdélnými, v 2. patře polokruhově ukončenými, byla zastřešena mohutnou cibulovou bání. Presbytář byl sklenut valenou klenbou s dvěma lunetami a dvěma pásy, sbíhajícími na pilastry. Po severní straně byl obdélníkový portál do sakristie (v podvěží).

Před zničením studeneckého kostela se podařilo zachránit renesanční boční oltář, protože ten byl (po restauraci v Jihlavě) již od června 1958 umístěn v kostele sv. Františka v Podmoklech. Jedná se o velmi cennou kulturní památku. Jeho autorem je F. Dittirch starší z Freibergu, jenž oltář zhotovil roku 1605. Do kostela sv. Františka byla umístěna i kamenná křtitelnice z 15. století spolu se sochou sv. Václava. Zvon pro studenecký kostel odlil roku 1587 Wolf Hilger. Wolf Hilger pocházel ze slavného rodu zvonařů, který působil v saském Freibergu od 15. do druhé poloviny 17. století. Varhany vyrobil roku 1718 Leopold Spiegel.

Kostel sv. Michaela v poválečných letech chátral. Peníze na jeho rekonstrukci (240 000 korun) byly místní faře přislíbeny komunistickými orgány již roku 1956. Nikdy však nebyly poskytnuty, a proto se stav kostela nadále zhoršoval. Roku 1966 nakonec MNV v Krásném Studenci zažádalo o demolici kostela, kterou následně ONV v Děčíně schválil. Kostel byl zbořen v listopadu 1966, památkové předměty byly uskladněny v kostele sv. Václava v Děčíně. Dnes se tak na návsi nachází jen zpustlá hřbitovní zeď, na místě kostela bylo po demolici zřízeno dětské hřiště.

Reference

  1. a b MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 44–45. 
  2. a b c ČECHURA, Martin. Zaniklé kostely Čech. Praha: Libri, 2012. 344 s. ISBN 978-80-7277-507-1. S. 118–119. 

Externí odkazy

  • kostel sv. Michala v databázi Poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“