Kostel svatého Michaela archanděla (Tušimice)

Kostel svatého Michaela archanděla
v Tušimicích
Chybí zde svobodný obrázek
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresChomutov
ObecKadaň
LokalitaTušimice
Souřadnice
Kostel svatého
Michaela archanděla
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátkrušnohorský
Farnostděkanství Kadaň
Statusfarní kostel
ZasvěceníMichael archanděl
Zánik1972
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla stával na návsi v Tušimicíchokrese Chomutov.

Historie

Empírový kostel byl postaven v roce 1823,[1] kdy nahradil původně gotický kostel připomínaný roku 1368.[2] Patronátní právo k němu míval cisterciácký řád a v letech 1685–1773 chomutovští jezuité.[2] Přestože v šedesátých letech dvacátého století sloužil jako sýpka, byl až do svého zániku farním kostelem farnosti Tušimice. Zanikl spolu s vesnicí kvůli rozšiřování hnědouhelného lomu Nástup. Památková ochrana kostela byla zrušena v roce 1970 a o dva roky později byl kostel zbořen.[3]

Stavební podoba

Kostel měl obdélný půdorys a polygonálně uzavřený presbytář. Nad západním průčelím zdůrazněným omítkovým bosováním stála hranolová věž.[1]

Zařízení

Na raně barokním oltáři byl umístěn obraz z roku 1840 od litoměřického malíře J. Grusse. Raně barokní byly také dva boční oltáře a křtitelnice, která pocházela z chomutovské jezuitské koleje. Skříň varhan vyrobil v roce 1837 J. Groebl z Kadaně. Pozdně gotická socha Truchlící Panny Marie (pravděpodobně od Ulricha Creutze) byla převezena do chomutovského muzea.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b c Umělecké památky Čech. Příprava vydání Emanuel Poche. Svazek IV. T/Ž. Praha: Academia, 1982. 640 s. Heslo Tušimice, s. 120. 
  2. a b BINTEROVÁ, Zdena. Zaniklé obce Chomutovska. Díl II. V povodí Lužického a Prunéřovského potoka. Chomutov: Okresní muzeum v Chomutově, 1996. 44 s. Kapitola Tušimice, s. 42. 
  3. Kostel svatého Michala [online]. Poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice [cit. 2016-07-03]. Dostupné online. 

Literatura

LAURENČÍKOVÁ, Markéta; GAŽA, Jan. Zaniklé kostely na Chomutovsku po roce 1945. Chomutov: Okresní muzeum v Chomutově, 2001. 48 s. S. 14. 

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic