Kostel svatého Ondřeje (Krásno nad Kysucou)

Kostel svatého Ondřeje (Krásno nad Kysucou)
Kostel svatého Ondřeje (Krásno nad Kysucou) v noci
Kostel svatého Ondřeje (Krásno nad Kysucou) v noci
Místo
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajŽilinský
OkresČadca
ObecKrásno nad Kysucou
Souřadnice
Kostel svatého Ondřeje (Krásno nad Kysucou)
Kostel svatého Ondřeje (Krásno nad Kysucou)
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciezápadní
Diecézežilinská
Statusfarní kostel
ZasvěceníSvatý Ondřej
Architektonický popis
Stavební slohneorománský
Výstavba1867
Specifikace
Délka55
Šířka20
Výška38 (věž)
Stavební materiálkámen
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel sv. Ondřeje je farní kostel, který se nachází na náměstí míru v Krásné nad Kysucou. Patří k největším kostelům na Slovensku, přičemž samotný kostel byl do roku 2008 největší v nitranské, později v žilinské diecézi.

Dějiny

V roce 1828 byla v Krásné vichřice, která spolu s povodněmi narušila statiku původního dřevěného renesančního kostelíka. První snahy o stavbu nového, zděného kostela se objevily již v 30. letech 19. století, ale stavbu nebylo možné uskutečnit kvůli špatné finanční situaci. Na konci 50. letech se nakonec rozhodlo, že v Krásné kostel bude stát a bude zasvěcen svatému Ondřejovi. Stát zadal práci architektovi Grunovi z Rašova. Cihly se pálily na kysucké Sihoti a se stavbou se začalo v roce 1861. Jelikož mělo jít o největší kostel v okolí, architekt vybral novorománský sloh a pro kostel jednolodní prostor s presbytářem, který měl rovný uzávěr. Zároveň byl postaven dřevěný kůr a do kostela byly přivezeny boční oltáře dodnes zdobící interiér kostela. Starý kostelík, který dosluhoval, byl nakonec zbořen v roce 1873. Kostel se stal hlavním místem bohoslužeb pro široké okolí od Dunajové po Klubinu.

Největší rekonstrukce byla v roce 1911, kdy farář Kardoš zakoupil z milodarů věřících žijících v Americe nové lustry z čínského stříbra, dřevěná okna nahradily železná, byla osazena nová keramická dlažba a nový hlavní oltář. V první světové válce přišel kostel o tři zvony. Jen jediný - umíráček - zvonil do roku 1918, kdy ho převezli do kaple na Zborově, která byla později přesunuta i se zvonem do skanzenu ve Vychylovce. V roce 1921 vymalovali exteriér kostela, koupili čtyři nové zvony, které kostelu slouží dodnes: sv. Ondřej, Sedmibolestná Panna Maria, sv. Josef a nový umíráček. Všechny tyto zvony posvětil kanovník dr. M. Beňo v roce 1924. Zároveň přišel do Krásné akademický malíř Jozef Hanula se svými žáky, kteří měli za úkol kostel vymalovat. Dodnes se v kostele nachází jeho zachovalá malba, která pro svou výjimečnost nejdále zdobí jeden ze tří traktů kostela. Tento obraz byl v roce 1967 zapsán do ústředního seznamu kulturních památek.[1]

Po velké rekonstrukci interiéru kostela se přemýšlelo i o vnější úpravě. Plány však museli pro nedostatek financí počkat. Okolí kostela upravili v roce 1936, farní budovu v letech 1941- 1943. První biřmování se v kostele konala v roce 1947. V roce 1951 byl na věž namontován hodinový stroj, který slouží dodnes.

Další velké úpravy kostela následovaly v letech 1963 - 1966 kdy byl kostel z velké části přemalován, v roce 1982 byl presbytář upraven do současné moderní podoby. V 90. letech se také uskutečnily velké změny v interiéru kostela: 1992- nový zděný chór, 1993- přemalování traktů, úprava křížové cesty v roce 1995 byl kostel oplocený. V kostele se v letech 1996 a 2003 konala svěcení jáhnů Nitranské diecéze. Zároveň v roce 2001 založili u kostela Kulturní pramen a začalo působit Farské pastorační centrum sv. Benedikta z Nursie.

Po úderu blesku v roce 2004 byla věž z velké části poškozena a byla nutná její oprava. Dodnes je vidět na věži stopy po opravě. Spolu s ní následovalo i vymalování chátrajících stěn. Celý kostel byl opět kompletně opraven, bylo postaveno zastřešení na bočním vchodu do kostela. V roce 2006 se kolem kostela na místě ořezaných kaštanů zasadila tráva a do zákristie se zrekonstruoval chodník. V roce 2015 se začaly první přípravy na výměnu oken. Po výměně oken kostel vyzdobí 14 vitrážových oken.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kostol svätého Ondreja (Krásno nad Kysucou) na slovenské Wikipedii.

Literatura

  • Podoláková, Ľ .: Krásno nad Kysucou : Procházky staletími., Magma, Čadca, 2006, ISBN 80-89172-06-7.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Relief Map of Slovakia 2.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of Slovakia
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Krasno church at night.JPG
Autor: Kuc-kuc-Hm, Licence: CC BY-SA 3.0
Krásno nad Kysucou kostel sv. Ondreje v noci, Slovensko
Krasno-veza st. andrew133.jpg
Veža sv. Ondreja bola postavená na konci výstavby farského kostola sv. Ondreja v Krásne nad Kysucou v roku 1865. Oficiálne však bola otvorená až v roku 1867. V roku 2004 bola časť strechy zničená a bola nútná oprava strechy veže.
View from the Altar, St. Andrew's Catholic Church in Krásno nad Kysucou, Slovakia.jpg
Autor: Kuc-kuc-Hm, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohľad na interiér kostola sv. Ondreja v Krásne nad Kysucou v smere od oltára