Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)

Kostel svatého Petra a Pavla
v Želivě
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecŽeliv
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézekrálovéhradecká
Vikariáthumpolecký
FarnostŽeliv
Zasvěcenísvátek svatých Petra a Pavla
Další informace
Kód památky20751/3-3362 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní kostel svatého Petra a Pavla je římskokatolický chrám v Želivě.[1] Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[2]

Historie

Původní kostel byl postaven již v polovině 12. století. V 15. století stavba prošla přestavbou, na níž navázala další stavební úprava z 1. čtvrtiny 18. století, jejíž podobu kostel nese dodnes. Autorství projektu na přestavbu kostela z roku 1719 zatím není archivně doloženo, ze slohové analýzy ale vyplývá, že se na přebudování hřbitovního kostela mohl podílet Jan Blažej Santini-Aichel, nebo být dokonce autorem přestavby.[3]

K podpoření domnělého autorství Santiniho u kostela sv. Petra a Pavla hovoří také fakt, že Santini v Želivě doložitelně v letech 1713 – 1720 pracoval. Na zakázku stavebníka, tehdejšího opata premonstrátského kláštera v Želivě, Jeronýma Hlíny vyprojektoval například přestavbu klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivě. Spolupráce Santiniho s Jeronýmem Hlínou trvala 6 let, během nichž Santini pro opata vytvořil několik architektonických řešení; za předpokladu odpovídající stylové charakteristiky můžeme tedy připustit, že Santini mohl, byť zatím domněle, realizovat i přestavbu kostela sv. Petra a Pavla. Mojmír Horyna upozorňuje zejména na formu rozťatého štítu západního průčelí, jejíž tektonika odpovídá jiné Santiniho stavbě, pojetí průčelí štítu hlavní fasády zámecké jízdárny v Rychnově nad Kněžnou. Obdobné uplatnění štítového motivu nalezneme také na průčelí vlastního domu Jana Blažeje Santiniho v Nerudově ulici v Praze.

Kolem roku 1930 byl kostel renovován podle projektu pardubického architekta Bóži Dvořáka.

Popis

Kolem kostela se rozkládá ohrazený areál starého hřbitova s cennými náhrobky, márnicí a sochou Krista na nároží při vstupu.

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivě tvoří jednolodní prostor s polygonálním presbytářem a nízkou pravoúhlou sakristií. Z románského období se dochovalo ve spodní části lodi a presbytáře kvádříkové zdivo. Po obvodu jsou nad ním prolomena obdélná, půlkruhově zakončená okna. Západní průčelí nad sakristií je zakončeno rozeklaným štítem. Na hřebenu sedlové střechy lodi je zasazena cibulová věžička s lucernou. Střecha nad presbytářem je valbová.

V interiéru jsou tři raně barokní oltáře a kazatelna, které podle písemných pramenů původně pocházejí z opatského kostela. Obraz na hlavním oltáři v presbytáři představuje sv. Petra a Pavla, v horní části je obraz žehnajícího Krista. Na bočních oltářích u vítězného oblouku jsou obrazy znázorňující Kristovu rodinu (vlevo) a vzkříšeného Krista (vpravo), v nástavcích pak sv. Anna vyučující Pannu Marii a sv. Máří Magdaléna. Na kazatelně jsou vyobrazeny postavy čtyř evangelistů.[4]

Budova márnice nedaleko kostela je založena na půdorysu osmiúhelníku s nízkou kupolí. Mansardová střecha a slepé lomené arkády jsou prvky opakovaně užívané Santinim, lze tedy předpokládat jeho účast na návrhu stavby.

Odkazy

Reference

  1. hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů | Biskupství královéhradecké. www.bihk.cz [online]. [cit. 2024-11-10]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-02-10]. Identifikátor záznamu 131595 : Kostel sv. Petra a Pavla. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. HORYNA, Mojmír; UHER, Vladimír. Jan Blažej Santini-Aichel. Praha: Karolinum, 1998. Dostupné online. ISBN 80-7184-664-3. S. 337. 
  4. DOFFEK, Jiří. Želiv, kostel sv. Petra a Pavla. www.nockostelu.cz [online]. [cit. 2024-11-10]. Dostupné online. 

Literatura

  • Mojmír Horyna, Jan Blažej Santini-Aichel, Praha 1998, s. 337.
  • Pavel Zahradník, Santini v Želivě, Průzkumy památek, 1996, roč. 2, č. 2, s. 20.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Želiv, kostel sv. Petra a Pavla.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Želiv, kostel sv. Petra a Pavla