Kostel svatého Prokopa (Příbram)

Chrám svatého Prokopa v Příbrami
Chrám svatého Prokopa v Příbrami
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
OkresPříbram
ObecPříbram
LokalitaPříbram VI-Březové Hory
Souřadnice
Základní informace
CírkevPravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku
DiecézeEparchie pražská
Zasvěcenísvatý Prokop
Datum posvěceníříjen 1879
Architektonický popis
ArchitektFrantišek Vitáček
Stavební slohpseudorománský
Výstavba1879
Další informace
AdresaProkopská ulice, Příbram VI-Březové Hory
UliceProkopská
Kód památky30774/2-2907 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel, respektive chrám svatého Prokopa v Příbrami (nazývaný též "Prokopský kostel") je chrám Československé pravoslavné církve. Byl postaven v roce 1901pseudorománském slohu. Nachází se na vrcholku Prokopské ulice v nejvyšším místě Březových Hor, části města Příbrami. Kostel je chráněn coby kulturní památka.

Historie

Pohled na závěr chrámu

V místech dnešního kostela stávala dřevěná Prokopská zvonice, postavená horníky již v 16. století v těsném sousedství havířských domků a nejstarších důlních šachet. Zvonice byla nejstarším církevním objektem v Březových Horách, tehdy samostatné osadě. Z této doby se dochoval původní zvon z roku 1580, dílo pražského zvonaře Brikcího z Cimperka. Zvon je uložen v nedalekém Hornickém muzeu Příbram.

Po vichřici v roce 1709 byla zvonice poškozena a následně obnovena na náklady místního Horního bratrstva. V té době již byla snaha o nahrazení zvonice zděnou stavbou kostela. Ta byla realizována díky iniciativě hormistra Jiřího Tomáše Pusche. Prostředky na výstavbu byly získány od obce Březové Hory a z dobrovolných příspěvků. Na svátek svatého Prokopa, patrona horníků, roku 1732 byla kaple dostavěna a vysvěcena v roce 1733.

S přibývajícím množstvím havířů ve vsi přestala kaple kapacitně dostačovat, proto byl v roce 1835 ke kapli přistavěn dřevěný přístavek. V roce 1879 byla většina staré kaple zbourána a vybudován nový kostel příbramskou firmou stavitele Antonína Bastla (1838–1901) v pseudorománském slohu dle plánů Františka Vitáčka a současně také Březohorský hřbitov.

Odkazy

Literatura

  •  POCHE, E.: Umělecké památky Čech 1. A - J. Academia, Praha 1977

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Prokopsky kostelik Pribram.jpg
(c) okino, CC BY-SA 3.0
Kostelík sv. Prokopa v Příbrami-Březových Horách.
Příbram chrám sv. Prokopa závěr 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Příbram IV-Březové Hory, chrám sv. Prokopa