Kostel svatého Stanislava (Pitín)

Farní kostel sv. Stanislava
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajZlínský
OkresUherské Hradiště
ObecPitín
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
DěkanátUherský Brod
FarnostPitín
ZasvěceníStanisław I. ze Szczepanowa
Další informace
Kód památky20868/7-3410 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel sv. Stanislava v Pitíně na Uherskohradišťsku je jednolodní orientovaná stavba s polygonálním závěrem kněžiště a se čtyřbokou věží u vstupu. V roce 1585 jej postavili bratři Václav a Vilém Tetourové. Kostel byl v letech 1758 až 1773 rozšířen o presbytář a sakristii. Farní kostel sv. Stanislava ve své současné podobě vznikl jako novostavba v letech 1851 až 1855 přestavbou původního kostelíka. Vzhledem k vážnému poškození prodělal kostel v letech 1950 až 1951 rozsáhlou rekonstrukci, kdy byla sejmuta klenba a zmodernizován celý interiér.[1]

Od roku 1968 je kostel kulturní památkou. Součástí areálu kostela je také kamenný kříž.[2]

Rekonstrukce kostela

Plány na přestavbu vypracoval architekt Jaroslav Čermák (1901–1990), který přizval ke spolupráci na novém ztvárnění interiéru malíře Miloslava Troupa (1917–1993). Ten do čistého klasicistního prostoru kostela dodal během padesátých let 20. století obrazy křížové cesty, nástěnnou malbu a návrhy na čtyři vitrážová okna do presbytáře, na výzdobu svatostánku a dvanáct svícnů na hlavním oltáři.[zdroj?]

Zařízení kostela

Křížová cesta

Křížovou cestu tvoří 14 zastavení, umístěných po obvodu lodi kostela. Jejich kompozici určuje černá, výrazná lineární kresba, již doplňují zářivé plochy jasných barev. Takto pomalovaná skla jsou podlepená zlatou fólií, která prosvítá v místech nepokrytých barvou. Zlaté pozadí odkazuje na gotické deskové obrazy, navíc i v barevném a světelném provedení jednotlivých sklomaleb lze nalézt jistou symboliku. Prvních deset zastavení září jasnými světlými barvami, kdežto u posledních čtyř obrazů (Přibíjení Krista na kříž, Ukřižování, Pieta a Kladení do hrobu) se barevnost proměňuje a výrazně ztemňuje. Autorem křížové cesty je malíř, grafik a ilustrátor Miloslav Troup.

Realizace v prostoru presbytáře

Jedná se o čtyři okna složená z nepravidelných různobarevných polí, která osvětlují kněžiště. Mezi barevnými okny na čelní stěně presbytáře je rozměrný nástěnný obraz (600 x 190 cm) od Miloslava Troupa. Ústřední motiv malby znázorňuje stylizovanou berlu s trny a kapkami krve připomínajícími Kristovu trnovou korunu. Motiv biskupské berly odkazuje na pitínského rodáka a tehdejšího arcibiskupa Josefa Karla Matochu (1888–1961), který opravený kostel posvětil. Nástěnný obraz původně doplňovala výmalba okolních omítek téhož autora, která však během pozdějších úprav zanikla.

Hlavní oltář

Ústřední místo kostela tvoří mramorová menza, na níž stoji měděný svatostánek s baldachýnem pro dřevěný oltářní kříž. Podle předlohy Miloslava Troupa je na baldachýnu rytý symbol obětního kouře a na dvířkách svatostánku zlatá dekorace podobající se zářícímu slunci. Trojúhelníkovitá kovová křídla po stranách svatostánku zdobí polodrahokamy podobně jako dvanáct měděných svícnů umístěných na menze.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Kostel sv. Stanislava. Slovácko [online]. [cit. 2023-03-14]. Dostupné online. 
  2. kostel sv. Stanislava - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2023-03-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Pitín, kostel.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Pitín, hlavní oltář.jpg
Autor: Petr.Falek, Licence: CC BY-SA 4.0
Pitín, okres Uherské Hradiště.
Pitín, interiér kostela.jpg
Autor: Petr.Falek, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Obraz na oltářem.jpg
Autor: Petr.Falek, Licence: CC BY-SA 4.0
Obraz na oltářem, jež znázorňuje stylizovanou berlu s trny a kapkami krve připomínajícími Kristovu trnovou korunu.