Kostel svatého Václava (Bezdědice)

Kostel svatého Václava v Bezdědicích
Průčelí kostela
Průčelí kostela
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský kraj
OkresMladá Boleslav
ObecBezdědice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátmladoboleslavský
FarnostBezdědice
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o NOCI KOSTELŮ
Současný majitelfarnost Bezdědice
Zasvěcenísvatý Václav
Datum posvěcení28. září 1870
Zánikpůvodní kostel zanikl:
za třicetileté války
a 17. června 1859
Architektonický popis
Stavební slohnovorománský
Výstavba1868-1870
Specifikace
Délka33 m
Šířka15 m
Stavební materiálzdivo
Další informace
AdresaBezdědice
Kód památky102651 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava v Bezdědicích na severu Středočeského kraje byl vystavěn až v 2. pol. 19. století. Na jeho místě stával kostel již dříve, spolu s velkou částí obce, farou i školou však padl za oběť ničivému požáru v červnu 1859.

Poté zde tedy byl vystavěn kostel nový, zasvěcený svatému Václavu. Kostel však zchátral a v dnešní době se přes snahy občanského sdružení Bezdědický kostel, které zrealizovalo některé opravy, nachází v havarijním stavu. Je proto uzavřen a bohoslužby se v něm neslouží.

Od roku 2007 je nicméně veden jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Pohled na kostel od jihu

Z doby před 17. stoletím existují o kostele jen minimální zprávy. Nelze ani ověřit, zda byl od svého počátku zasvěcený sv. Václavovi. Fara je doložená od 14. století.[2]

Poprvé byl kostel zničen v průběhu třicetileté války.[2]

V r. 1671 spadla obec v rámci církevní správy pod mladoboleslavský vikariát.[3]

Obnovený kostel spolu s většinou obce shořel při požáru 17. června[2] 1859. Z obce zůstalo jen 14 domů; škola, fara i kostel byly spáleny, přičemž veškerá kostelní akta a také obecní archiv se starými pozemkovými knihami shořely.

V roce 1863 byla postavena nová fara. Dne 6. června 1868[2] byl položen základní kámen nového kostela. Ten byl vysvěcen ke cti sv. Václava 28. září 1870. Kostel byl postaven v pseudorománském slohu a byly na něm jako stavební materiál použity i zbytky zvláštních gotických konzol.

Popis

Kostel je jednolodní, s pětiboce uzavřeným presbyteriem a západní věží se schodištěm na jižní straně. Po stranách presbyteria jsou sakristie otevřené do kněžiště arkádou.[3]

Autorem oltářního obrazu je Eduard Steffen.[2]

Snahy o záchranu kostela

S cílem obnovy kostela vzniklo v roce 2000 občanské sdružení Bezdědický kostel. Finanční prostředky se snažilo získat ze sponzorských darů, dotací od úřadů, pořádáním veřejných sbírek. Z vybraných peněz zaplatilo např. provizorní opravu střechy, kterou do kostela zatékalo, instalaci zabezpečovacího zařízení, opravu varhan nebo výměnu oken ve věži. Sdružení také na podporu kostela pořádalo benefiční koncerty.

V roce 2009 však střechou začalo opět zatékat. Částečná oprava však nebyla před zimou dokončena, což se na stavu budovy negativně podepsalo.

V květnu 2010, po 10 letech činnosti, uspořádalo sdružení v kostele poslední koncert. Další se již nekonaly z bezpečnostních důvodů, kostel byl pro havarijní stav uzavřen. Silné deště v létě téhož roku jeho technický stav dále zhoršily, v některých místech začaly opadávat kusy zdiva.[4]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-06-21]. Identifikátor záznamu 617900883 : Kostel sv. Václava. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c d e ŠIMÁK, Josef Vítězslav. Soupis památek historických a uměleckých v republice Československé. A. Země Česká. XLVI, Okres Mnichovohradišťský. Díl I. Praha: Archeologická komise při České akademii věd a umění, 1930. S. 143. 
  3. a b Kostel sv. Václava[nedostupný zdroj], Sdružení Bezdědický kostel
  4. Zpráva o ukončení pořádání koncertů Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine., Sdružení Bezdědický kostel

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“