Kostel svatého Václava (Chlum u Nalžovic)

Kostel svatého Václava
Kostel svatého Václava v Chlumu
Kostel svatého Václava v Chlumu
Místo
StátČeskoČesko Česko
Krajstředočeský
OkresPříbram
ObecNalžovice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
DiecézeArcidiecéze pražská
VikariátPříbram
FarnostŘímskokatolická farnost Sedlčany
Zasvěcenísvatý Václav
Architektonický popis
Stavební slohBaroko
Specifikace
Délkaasi 25 m
Šířkaasi 12 m
Další informace
Kód památky46396/2-2471 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava je římskokatolický barokní chrám v Chlumu u Nalžovicokrese Příbram. Od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Spolu se hřbitovem a schodištěm ozdobeným sochami tvoří jeden z nejvýraznějších barokních sakrálních areálů Sedlčanska.[1]

Historie a popis

Chlum je částí obce Nalžovice, leží asi 6 km severozápadně od Sedlčan. První písemná zmínka o vsi je z roku 1352. Areál kostela sv. Václava se nachází na návrší uprostřed obce a zejména díky mohutné dvojposchoďové věži s cibulovitou střechou je její zdaleka viditelnou dominantou.

Přesnější data o vzniku kostela nejsou známa, ale připomíná se od 1. poloviny 14. století. Je to původně gotická stavba, v 18. století několikrát upravená. Z původní stavby se dochovalo zdivo polygonálního presbytáře a lomený triumfální oblouk. Kostel byl barokně přestavěn v roce 1707, v roce 1766 se uskutečnila přestavba věže připisovaná Antonínovi Schmidtovi a nynější podobu dostal kostel při úpravách v roce 1790, který je uveden i v supraportě portálu.

Kostel je jednolodní, orientovaný, se západní věží posunutou k jižní straně. Věž byla před svým zvýšením zakončená kamenným jehlancem,[2] nyní má po konečné úpravě v roce 1790 dvě poschodí a cibulovitou báň. Sakristie a oratoř jsou na severní straně presbytáře.

V interiéru je barokní hlavní oltář se sousoším Nejsvětější Trojice, pod ním je umístěn obraz svatého Václava od Ludvíka Jaroslava Bernarda z roku 1861. Na pravé straně vítězného oblouku je kazatelna s postavou rozsévače, kterou vytvořil roku 1784 řezbář Hammer ze Staré Dobrotivé. Cínová křtitelnice z roku 1562 stojí na třech nohách, které mají podobu vousatých mužů, držících vousy v rukou, a dole jsou zakončeny zvířecími tlapami s drápy.[3]

Okolo kostela je hřbitov s kostnicí z roku 1765. V kostelních zdech je několik náhrobních kamenů, podle na nich umístěných erbů zřejmě šlechtických. Hřbitov je obklopen masivní kamennou ohradní zdí s branami. Hlavní přístup do areálu je ze západní strany, od obecní komunikace či návsi. Výškový rozdíl je vyřešen dvoukřídlým barokním schodištěm, které je ozdobeno sochami svatého Václava a svatého Vojtěcha. Schodiště bylo vybudováno v roce 1790 a z té doby může být také mohutná lípa na jeho pravé straně.

U vnější strany ohradní zdi hřbitova jsou nedaleko schodiště ještě další dvě plastiky: napravo socha sv. Antonína Paduánského, socha nalevo představuje pravděpodobně sv. Felixe.

Kostel je využíván jako filiální, s pravidelným bohoslužbami každou neděli a při významných křesťanských svátcích.

Zajímavosti

  • Naproti kostelu stojí jednopatrová fara; v letech 1859–1870 tu jako farář působil Beneš Method Kulda, významný český kněz, spisovatel a sběratel lidové tvorby.
  • Během první světové války byly kostelní zvony, kromě zvonu „Barborka“ z roku 1772, zabaveny. Za peníze získané sbírkou byly pořízeny v roce 1929 dva nové zvony, „Václav“ a „Jan“, a další zvon dostal po svém dárci statkáři Brusákovi jméno „František“. Během okupace byly ale v roce 1942 zvony „Václav“, „Jan“ a „František“ německými úřady znovu zabaveny.
  • V roce 1976 se u kostela a na hřbitově natáčely exteriéry 11. dílu seriálu 30 případů majora Zemana, nazvaného Křížová cesta.[4]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. kostel sv. Václava - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-03-07]. Dostupné online. 
  2. Příbram. www.kostelycz.cz [online]. [cit. 2021-03-08]. Dostupné online. 
  3. Kostel sv. Václava je výraznou dominantou Chlumu. www.turistickelisty.sportovnilisty.cz [online]. [cit. 2021-03-08]. Dostupné online. 
  4. Křížová cesta - díl 11 - Nalžovice Chlum. www.majorzeman.eu [online]. [cit. 2021-03-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-12-31. 

Literatura

  • PODLAHA, Antonín; ŠITTLER, Eduard. Soupis památek historických a uměleckých v království českém, č. 3 – Okres Sedlčanský. 1. vyd. Praha: [s.n.], 1898. Dostupné online. S. 22–25. 
  • POCHE, Emanuel, et al. Umělecké památky Čech (A-J). 1. vyd. Praha: Academia, 1977. S. 501. 
  • SOMMER, Petr; STECKER, Martin. Kostely na Sedlčansku. 1. vyd. Sedlčany: Městské muzeum Sedlčany, 2011. 159 s. ISBN 978-80-903679-6-8. 
  • BACHTÍK, Jakub. Johann Anton Schmidt a kostel sv. Michaela Archanděla ve Smržovce v kontextu české architektury po polovině 18. století. Praha, 2012. 168 s. Diplomová práce. Univerzita Karlova. Vedoucí práce Petr Macek. s. 59–74. Dostupné online.
  • PŠENIČKOVÁ, Jana. Historie a vývoj školy v Chlumu u Sedlčan od jejího založení do současnosti. Praha, 2016. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Veronika Blažková. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Chlum, part of Nalžovice in winter 2016.JPG
Autor: Chmee2, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na vesnici Chlum, část obce Nalžovice v okrese Příbram, Česko
ChlumKostel.jpg
Autor: Pastorius, Licence: CC BY-SA 3.0
Tato fotografie vznikla v rámci druhého ročníku grantu fotografie českých obcí.
Chlum (Nalžovice) - okres Příbram (6).jpg
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Socha světce vpravo u vstupu do kostela sv. Václava. Chlum (Nalžovice)- okres Příbram. Česká republika.
Chlum (Nalžovice) - okres Příbram (5).jpg
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Socha světce vpravo u ohradní zdi hřbitova u kostela sv. Václava. Chlum (Nalžovice)- okres Příbram. Česká republika.
Chlum (Nalžovice) - okres Příbram (4).jpg
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Socha světce vlevo u vstupu do kostela sv. Václava. Chlum (Nalžovice)- okres Příbram. Česká republika.
Chlum (Nalžovice) - okres Příbram (7).jpg
Autor: Richenza, Licence: CC BY-SA 3.0
Sochy světců u vstupu do kostela sv. Václava. Chlum (Nalžovice)- okres Příbram. Česká republika.