Kostel svatého Václava (Dlouhá Brtnice)

Kostel svatého Václava
v Dlouhé Brtnici
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
OkresJihlava
ObecDlouhá Brtnice
Lokalitana severním okraji obce
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
DěkanátTelč
FarnostDlouhá Brtnice
Statusfarní kostel
Užívánípravidelné
Zasvěcenísvatý Václav
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Kód památky28428/7-4788 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava se nachází na severním okraji obce Dlouhá Brtnice. Kostel je farním kostelem římskokatolické farnosti Dlouhá Brtnice. Jde o kostel s pozdně gotickým jádrem, který byl do dnešní podoby několikrát přestavěn, je jednolodním kostelem s polygonálním závěrem a hranolovou věží na čelní straně, poblíž kostela stojí samostatná budova fary, která je spolu s kostelem chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Předchůdce stavby dnešního kostela byl postaven na konci 13. století, kostel nebo možná spíše kaple byla postavena v souvislosti s přílivem horníků, kteří v blízkých dolech těžili stříbro. Kostel byl zasvěcen svaté Barboře, tj. patronce horníků. Kaple byla plochostropá a jednolodní drobná stavba, v roce 1444 došlo k přestavbě kaple na kostel, stejně tak došlo také k přejmenování na kostel svatého Václava. V tu dobu byl u kostela hřbitov, který byl obehnán zdí a dřevěnou chodbou spojen s ženským klášterem, který stál nedaleko kostela.

K přestavbě kostela pak došlo v druhé polovině 17. století, kdy došlo k navýšení zdí, zaklenutí kněžiště a kostelní lodi a byla přestavěna sakristie na severním okraji kostela. V roce 1844 však kostel byl uzavřen, měl být sešlý, byl však obcí opraven a poté také rozšířen, byly postaveny oratoře, hudební kruchta a také byla postavena věž, na kterou byly pověšeny nové zvony a taky byly připraveny ciferníky, kdy v tu dobu chyběl hodinový strojek. Na novou věž byl pověšen i tzv. umíráček z roku 1596. Nad oltář byl pověšen oltářní obraz z roku 1774 od Josefa Altmanna. V roce 2002 byl kostel rekonstruován a byl nově vymalován,[2] V roce 2005 započala rekonstrukce varhan v kostele, ta byla dokončena v roce 2008, původní varhany pochází z roku 1887.[3] Znovu rekonstruován pak byl v létě roku 2016, kdy byla opravena střecha kostela.[4]

V roce 1871 pak byla dostavěna budova fary, o dva roky později byl na faru jmenován farář Cyril Žídek.[2] V kostele jsou tři oltáře.[5]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-02-21]. Identifikátor záznamu 139733 : kostel sv. Václava s farou. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b HLADIL, Michael Alois. Farnost [online]. Dlouhá Brtnice: Obec Dlouhá Brtnice, 2008-04-30 [cit. 2017-02-21]. Dostupné online. 
  3. PROKEŠOVÁ, Tereza. Dlouhá Brtnice / restaurování varhan v kostele sv. Václava [online]. Jihlava: Kraj Vysočina, 2008-03-06 [cit. 2017-02-21]. Dostupné online. 
  4. ZADRAŽILOVÁ, Jana. Dlouhá Brtnice - kostel sv. Václava [online]. Jihlava: Kraj Vysočina, 2016-11-03 [cit. 2017-02-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-22. 
  5. Kostel sv. Václava [online]. Praha: Mapy.cz [cit. 2017-02-21]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dlouhá Brtnice - kostel sv. Václava.JPG
Autor: Koutne1, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: