Kostel svatého Václava (Dukovany)

Kostel svatého Václava
v Dukovanech
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
OkresTřebíč
ObecDukovany
Lokalitanávrší v jižní části obce
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
DěkanátTřebíč
FarnostDukovany
Statusfarní kostel
Užívánípravidelné
Zasvěcenísvatý Václav
Architektonický popis
Výstavba1270
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Kód památky47221/7-2628 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava je farní kostel v římskokatolické farnosti Dukovany, nachází se na návrší[1] v jižní části obce Dukovany. Kostel je barokní podélnou jednolodní stavbou s pravoúhlým kněžištěm a na západní straně kostela s hranolovou věží. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[2]

V kostele se nachází sakristie na severní straně, na jižní straně pak je depozitář s oratoří v patře. Na západní ose lodi se nachází odsazená hranolová věž se schodišťovými přístavky. Ve věži pak je kruchta a zvonice. Součástí interiéru kostela je hlavní oltář s oltářním obrazem, na kterém se kloní svatý Václav a svatý Zikmund svatému Benediktovi. V presbytáři pak je umístěn obraz Panny Marie Římské, kolem lodi pak je rozmístěno 14 obrazů křížové cesty. V kostele jsou umístěny sochy, sochy svatého Josefa a Ježíše Krista na severní části vítězného oblouku, napravo od středního pilíře lodi je umístěna socha Panny Marie, dvě další sochy jsou umístěny pod kruchtou a na severní straně lodi je umístěna socha černouška. Součástí kruchty jsou varhany, v kostele jsou umístěny dvě křtitelnice.

Historie

Kostel byl postaven pravděpodobně v rané gotice, první písemná zmínka o tehdy ještě tokovanském kostelu pochází z roku 1263, kostel byl pak vysvěcen v roce 1279 snad pod patronátem Templářů, světitelem byl ermelanský biskup Jindřich Warmiensky z Ermelandů.[1] Tehdy byl kostel filiálním kostelem a spadal pod farní kostel svatého Petra a Pavla v Horních Dubňanech, dalším filiálním kostelem v téže farnosti byl i kostel v zaniklé obci Bohuslavice. Dle některých pramenů byl kostel vystavěn právě až pod patronátem Templářů někdy kolem roku 1279.

V roce 1312 kostel přešel pod patronaci maltézského rytířského řádu z Brna. V roce 1488 kostel patřil pod patronaci českobratrské církve. V roce 1653 pak kostel byl nově přifařen (spolu s kostelem svatého Petra a Pavla v Horních Dubňanech) do farnosti v Horních Kounicích, v roce 1654 pak do farnosti v Moravském Krumlově, v roce 1657 pak do farnosti v Miroslavi a v roce 1671 pak opět do Moravskokrumlovské farnosti. V této době také kostel byl v zanedbaném stavu, takřka byl polorozbořen. V roce 1658 pak panství přešlo do majetku Jana Viléma Müllera z Mühlbachu, jeho dcera v roce 1681 majetek převzala a zasloužila se o barokní přestavbu kostela, kostel pak byl v roce 1690 znovu vysvěcen. V roce 1691 pak vznikla lokálie při kostele svatého Václava v Dukovanech.

Počátkem 18. století obec i s kostelem vyhořela, ale kostel pak byl opraven, nicméně v roce 1713 došlo ke kompletnímu vyloupení kostela,[3] mobiliář kostela byl nahrazen z příspěvků farníků.[1] Do roku 1836 se kolem kostela nacházel ohrazený hřbitov s hrobem Antonie Rosálie Claudius, ta zemřela v roce 1834. Ohradní zeď byla odstraněna až v roce 1850.[1] Roku 1870 pak z tehdejší lokálky vznikla farnost. [3] K další rekonstrukci kostela došlo v roce 1901, tehdy byl kostel i rozšířen o sakristii, opravy nechala provést baronka Gisela Stadionová (později Gisela Coudenhove)[4].

Přibližně ve čtvrtině 20. století došlo k dostavbě oratoře, ta dle pramenů existovala zcela jistě už v roce 1926, kdy došlo k úpravám kostela a také k přesunutí oltářního obrazu z vedlejšího na hlavní oltář (úpravy byly provedeny dle návrhu Antonína Kreutze). V roce 1930 byla opravena farní budova, byla opravena střecha, kamna a fara byla nově vymalována. V roce 1947 pak byla odstraněna malá věž na zvon rekvírovaný za druhé světové války, podle původních plánů měla být při dostatku peněz obnovena, ale k tomu již nedošlo.[3] K další rekonstrukci došlo v sedmdesátých letech 20. století, byly odkryty a opraveny fresky z 13. století.[1]

Nejstarší zvon byl přelit evangelíky v roce 1567 na menší, v roce 1781 byl majitelem panství Janem Nepomukem z Hofferů zakoupen zvon, další zvon pak byl zakoupen v roce 1935. Nejstarší zvon pak byl zrekvírován za druhé světové války.[3]

Odkazy

Reference

  1. a b c d e Městys Dukovany. Dukovany - kostel sv. Václava [online]. Dukovany: Městys Dukovany, 2006-01-08 [cit. 2017-01-01]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-01-01]. Identifikátor záznamu 159774 : kostel sv. Václava. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b c d RÁZKOVÁ, Kateřina. Kostel sv. Václava v Dukovanech. , 2009 [cit. 2017-01-01]. Bakalárska práca. Masarykova univerzita, Faculty of Arts. Vedoucí práce prof. PhDr. Jiří Kroupa, CSc.. Dostupné online.
  4. Kraj Vysočina. Kostel sv. Václava, Dukovany [online]. Jihlava: Kraj Vysočina [cit. 2017-01-01]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dukovany Kostel sv. Václava.jpg
kostel sv. Václava Dukovany