Kostel svatého Václava (Hora Svatého Václava)

Kostel svatého Václava
pohled na kostel od severozápadu
pohled na kostel od severozápadu
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajPlzeňský
OkresDomažlice
ObecHora Svatého Václava
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézeplzeňská
FarnostPoběžovice
Zasvěcenísvatý Václav
Architektonický popis
Výstavbatřetí čtvrtina 14. století
Specifikace
Stavební materiálkamenné zdivo
Další informace
Kód památky30625/4-2074 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický filiální kostel svatého Václava v Hoře Svatého Václava je monumentální stavba pocházející ze třetí čtvrtiny 14. století. Původně gotická jednolodní stavba s polygonálně uzavřeným presbytářem a věží čtvercového půdorysu se nachází na návrší, které bývalo dříve opevněno, a v 17. století prošla barokní přestavbou. Zdejší farnost zanikla v roce 2005 sloučením s poběžovickou farností, bohoslužby se zde konají každou neděli.

Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Kostel stojí na přirozeném nízkém návrší („hoře“) na místě, které bylo od počátku zamýšleno jako obranný bod. Podloží kolem kostela je spíše skalnaté a pro zemědělskou činnost se příliš nehodí. I z tohoto důvodu nikdy nedošlo k rozšíření vsi a kostel zůstal obklopen jen pár grunty.

Stavební fáze

Kostel je poprvé zmíněn roku 1345 jako kostel „na hrubejch“ – tedy na hrobech.[2] Nejstarší zachovalou částí gotického kostela je mohutná věž na půdorysu 6×7 metrů z třetí čtvrtiny 14. století. V suterénu věže se nalézá klenutý sklípek, který mohl sloužit jako kostnice. Loď a presbytář byly zřejmě pobořeny za husitských válek a k jejich znovupostavení došlo kolem poloviny patnáctého století. Otázky vzbuzuje použití hrubozrné žuly v pilířích kněžiště a jemnozrného pískovce ve špaletách oken kněžiště. Loď byla během barokní přestavby v 18. století výrazně zvýšena a zaklenuta valenou klenbou, původní výše lodi je dobře patrná na armatuře jejího jihovýchodního nároží. Okna byla snížena a zaklenuta obloukem. V jižní zdi byl také zazděn gotický portál s profilovaným ostěním a nalevo od něj vstup na kůr.

Stavební podoba

K mohutné kostelní věži na severní straně přiléhá pětiboké kněžiště s osmi opěrnými pilíři. Na kněžiště navazuje rozšířená a zvýšená obdélníková loď se čtyřmi opěrnými pilíři, po dvou z každé strany. K hladkému kolmému západnímu průčelí lodi s polovalbovou střechou pak přiléhá drobná čtyřúhelná sakristie. Okna nejsou symetricky rozmístěna, proti třem oknům na jižní straně lodi je proraženo jen jedno okno na straně severní a tři okna do kněžiště jsou umístěna z jihu, jihovýchodu a východu. Uvnitř jsou stěny lodi zesíleny čtyřmi pilíři z první poloviny 19. století, výmalba kleneb pochází až z konce dvacátých let 20. století.[3]

Galerie

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-07-11]. Identifikátor záznamu 142085 : Kostel sv. Václava. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. BAŽANTOVÁ, Nina; FAJT, Jiří. Gotika v západních Čechách: (1230–1530). K 700. výročí založení města Plzně. I.. 1. vyd. Praha: Národní galerie v Praze, 1995. 421 s. S. 283. 
  3. POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech. 1. A-J. 1. vyd. Praha: Academia, 1977. 643 s. S. 398. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hora Svatého Václava - hřbitov kolem kostela obr9.jpg
Autor: RomanM82, Licence: CC BY-SA 4.0
Hora Svatého Václava - hřbitov kolem kostela.
Hora Svatého Václava - kostel sv. Václava, kněžistě od JV.jpg
Autor: RomanM82, Licence: CC BY-SA 4.0
Hora Svatého Václava - kostel sv. Václava, kněžistě od JV.
Hora Svatého Václava - kostel sv. Václava, pohled od SZ.jpg
Autor: RomanM82, Licence: CC BY-SA 4.0
Hora Svatého Václava - kostel sv. Václava, pohled od SZ.