Kostel svatého Václava (Loket)

Kostel svatého Václava v Lokti
Kostel svatého Václava v Lokti, pohled z věže hradu
Kostel svatého Václava v Lokti, pohled z věže hradu
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský kraj
OkresOkres Sokolov
ObecLoket
Lokalitastřed města, podhradí
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézeplzeňská
Vikariátsokolovský
FarnostLoket nad Ohří
Statusfarní kostel
Zasvěcenísvatý Václav
Architektonický popis
ArchitektWolf Braunbock z Teplé, Jan Ondřej Braunbock z Teplé
Stavební slohpůvodně gotický kostel, barokně přestavěný
Výstavba1240
Další informace
AdresaKostelní 14/3, Loket nad Ohří
UliceKostelní
Kód památky46324/4-682 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava v Lokti je římskokatolický farní kostel stojící na vyvýšeném místě poblíž západního konce historického náměstí v centru města Loket v těsném sousedství stejnojmenného královského hraduokrese Sokolov Karlovarského kraje. Současná barokní podoba kostela pochází z roku 1734. Nachází se na adrese Kostelní 14/3. Od roku 1963 je kostel památkově chráněn.[1]

Historie

Kostel svatého Václava v sousedství hradu
Interiér kostela

První písemná zmínka o kostelu je z roku 1240 a jeho umístění v bezprostřední blízkosti hradu napovídá, že vznikl v souvislosti s ním. Kostel vybudovali rytíři řádu křižovníků s červenou hvězdou a již od svého vzniku byl farním, a od roku 1248 farnost spravovali.

Dle listiny z roku 1325 krále Jana Lucemburského mělo dojít k přenesení farnosti z kostela na reprezentativnější místo, k tomu však nikdy nedošlo. Z původní stavby románského kostela se dochoval pouze severní portál a kvádříkové zdivo severní zdi.

Na konci 15. století došlo ke sporům mezi městem a mocným rodem Šliků z nedalekého Ostrova, při nichž kostel v roce 1473 nebo 1474 vyhořel. Poté Mikuláš Šlik a jeho syn Matyáš zahájili a realizovali výstavbu nového gotického kostela. Ten byl vysvěcen v roce 1490 a měl zároveň sloužit jako rodová hrobka Šliků.

V roce 1521 se v Lokti díky podpoře luteránských hrabat Šliků rozvíjí reformace, kostel však prozatím zůstal katolický. Do roku 1550 se dokonce konala mše střídavě v češtině a němčině. V roce 1565 pražský arcibiskup Antonín Brus z Mohelnice, který byl zároveň velmistrem Řádu křižovníků, povýšil farní kostel na děkanský.[2] Kromě samotného Lokte do farnosti spadaly také obce Loučky, Nové Sedlo, Hory, Nadlesí a Třídomí.

Od roku 1594 kostel sloužil protestantským věřícím, ale rok po bitvě na Bílé hoře sloužil opět katolické církvi, která budovu ještě několikrát upravovala.

V roce 1701 byla na témže místě zahájena výstavba nového kostela. Z původního chrámu byla použita část severní stěny, obvodové zdi kněžiště a spodní část věže. V roce 1725 vypukl velký požár města a stavba tak mohla být dokončena až roku 1734. Stavební práce prováděl stavitel Wolfgang BraunbockTeplé a jeho syn Jan Ondřej. Sochařskou výzdobu v interiéru kostela (hlavní sloupový oltář se sochami a kazatelnou) zajistil v roce 1757 Jakub Eberle.

Hlavní sloupový oltář, donedávna s obrazem svatého Václava, pochází z roku 1759. Na kamenné mense je umístěno malované antependium z roku 1744 s Oslavou Nejsvětější Trojice od Eliáše Dollhopfa.[3]

Náhrobek Jiřího Popela z Lobkovic

Náhrobek Jiřího Popela z Lobkovic
Panorama města s kostelem v sousedství hradu

V souvislosti s přestavbou kostela musela být technicky upravena také přilehlá část Kostelní ulice. To vedlo k demolici zdi někdejšího hřbitova. Zachovala se pouze kamenná boží muka z roku 1657 a náhrobek Jiřího Popela z Lobkovic, po císaři Rudolfovi II. a Vilémovi z Rožmberka třetího nemocnějšího muže tehdejšího Českého království, vězněného panovníkem na zdejším hradě, jenž zde roku 1607 zemřel. V roce 1930 mu zde byl vztyčen pomník s následujícím nápisem v němčině, který ovšem uvádí, že byl Jiří Popel z Lobkovic na hradě sťat:

HIER AM ALTEN
KIRCHTOR LIEGT
BEGRABEN
GEORG POPEL VON
LOBKOWITZ - ANNO 1607
IN DEM KERKER DER
BURG STEIN ELBOGEN
UNSCHULDIG
ENTHAUPTET.
V. I. P.
Zde u staré brány kostela leží pohřbený Jiří Popel z Lobkovic - roku 1607 v žaláři hradu týna Lokte nevinně sťatý. V. I. P.

20. století

K dalším stavebním úpravám došlo ještě v letech 1902–1903, kdy bylo změněno zastřešení věže, a v 90. letech 20. století, kdy byly opraveny vnější části kostela. V dubnu 2022 (díky úsilí spolku Loketské zvony,který vyhlásil veřejnou sbírku) byl do kostela umístěn zvon Anežka. Váží asi 320 kg, náklady na jeho pořízení byly asi 400 tisíc Kč.Veřejná sbírka pokračovala úspěšně dál a v den slavnosti sv. Václava, 28. září 2022 byl do kostela instalován další zvon Václav. Ten váží 220 kg a náklady na jeho pořízení činily asi 300 tisíc Kč. Oba zvony 28. září 2022 požehnal Velmistr a generál Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou P. Jiří Šedivý, OCr. Podle Pavly Ungrové, členky spolku Loketské zvony chtějí vybrat ve sbírce na třetí a největší zvon Panna Maria, který by měl vážit kolem 500 kg. Oba již pořízené zvony byly odlity ve zvonařské dílně Leticie Dytrychové v Brodku u Přerova. Z původních zvonů z doby po 1.světové válce byly 3 největší odvezeny v r.1942 německým wehrmachtem. Zůstal pouze nejmenší z nich, Floriánek (podle sv. Floriána). Do veřejné sbírky lze pořád přispět díky informacím na webu spolku Loketské zvony: www.loketskezvony.cz .

Reference

  1. Č. rejst. ÚSKP: 46324/4-682 Loket - kostel sv. Václava na www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz
  2. [s.l.]: J.G. Calve, 1836. Dostupné online. 
  3. ČERNÝ, Zbyněk. Eliáš Dollhopf – barokní malíř západních Čech. 1. vyd. Cheb: Muzeum Cheb, 2013. 144 s. ISBN 978-80-85018-79-0. S. 83. 

Literatura

  • Poche, E. a kol.: Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha 1978, str. 308
  • Kuča, K.: Města a městečka..., 3. díl, Libri 1998
  • GNIRS, Anton. Topographie der historischen und Kunst-Denkmale. Der politische Bezirk Elbogen. Praha: Verlag der Deutsche Gesellschaft der Wissenschaften und Künste für die Tschechoslowakische Republik, 1927. 360 s. S. 108–120. (německy) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Loket kostel sv. Václava int 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Loket (2).jpg
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
pohled na Loket, okres Sokolov
Loket kostel sv. Václava od hradu 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Loket kostel sv. Václava náhrobek 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Loket, kostel svatého Václava, náhrobek Jiřího Popela z Lobkovic
Loket kostel a hrad.jpg
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: