Kostel svatého Václava (Rovensko pod Troskami)

Kostel svatého Václava
v Rovensku pod Troskami
Vstup do kostela sv. Václava v Rovensku pod Troskami
Vstup do kostela sv. Václava
v Rovensku pod Troskami
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
OkresSemily
ObecRovensko pod Troskami
LokalitaTýn
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátturnovský
FarnostRovensko pod Troskami
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace o bohoslužbách
Zasvěcenísvatý Václav
Architektonický popis
Stavební slohgotika
Výstavba2. polovina 14. století, 1563, 172419.-20. století
Specifikace
Délkaloď: 19 m, presbytář: 9 m
Šířkaloď: 12 m, presbytář 7 m
Stavební materiálkámen a zdivo
Další informace
UliceNa Týně
Kód památky21260/6-2766 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický farní[1] kostel svatého Václava v Rovensku pod Troskami Na Týně je opevněná gotická sakrální stavba ze 14. století, která byla postavena v místě starší osady Týn,[2] která byla farní obcí a jíž Rovensko pod Troskami, které nemělo vlastní kostel, využívalo. Spolu s dřevěnou zvonicí a farou tvoří komplex. Zvonice je jednou ze dvou zvonic v Čechách se zvony srdcem vzhůru, které jsou dodnes opředené řadou pověstí a bájí. Od roku 1964 je kostel chráněn jako kulturní památka.[3]

Historie

Bok kostela sv. Václava v Rovensku pod Troskami
Závěr kostela v Rovensku pod Troskami
Pohled do lodi kostela sv. Václava
Zvonice v Rovensku pod Troskami

Kostel je postaven z hruboskalského pískovce. Původní je gotický presbytář s pěti okny ze 2. poloviny 14. století.[4] Z téhož období pochází i zdivo.[2] Kostel byl postaven zřejmě ve dvou fázích: nejprve presbytář a severní sakristie, později loď. Presbytář byl podle všech znaků zřejmě kaplí starého týnského dvora.[4] Loď byla přestavěna goticko-renesančně,[2] po poškození za husitských a následných válek v roce 1563, kdy byla k severnímu boku lodi přistavěna i sakristie, mladší je předsíň v průčelí. V této době získal kostel také renesanční kruchtu. Dále byl kostel upraven barokně v roce 1724, kdy byla nově zaklenuta loď a střídmě novogoticky na přelomu 19. a 20. století. Loď má rozměry 19 × 12 metrů, presbytář 9 × 7 metrů.

Architektura

Jedná se o jednolodní stavbu, téměř čtvercového půdorysu s obdélným, polygonálně uzavřeným presbytářem. Na severní straně má kostel sakristii. Hrotitá okna jsou s původními kružbami. Západní předsíň je otevřená.[2]

Presbytář má gotickou křížovou žebrovou klenbu ze 2. poloviny 14. století, která je položena na figurální konzoly. Do sakristie směřuje sedlový portál. V kostele je nástěnný gotický sanktuář. Loď má valenou klenbu s lunetami. Kruchta je renesanční, nesená pěti oblouky na toskánských sloupech. Kruchta je podklenutá křížově.[2]

Zařízení

Zařízení pochází z 18.-19. století. Hlavní oltář je pseudogotický, vytvořený dílnou K. Buška z Husy u Sychrova v roce 1904. Je ve tvaru arkády s vimperky[2] a s barokním oltářním obrazem sv. Václava od Václava Vavřince Reinera.[4] Dva boční rokokové oltáře, zasvěcené sv. Anně a Panně Marii, jsou s původními sochami.[2] Kazatelna je kamenná, renesanční ze 16. století.[4] Spočívá na toskánském sloupu.[2] Cínová křtitelnice je z roku 1575[4] a jejím autorem je Jan z Hradce.[2] Mramorová kropenka pochází z roku 1639.[4] Kopie obrazu Panny Marie Klatovské je z roku 1737.[2] Za pozornost stojí hrobka Smiřických, v níž je pochován vynikající hospodář Zikmund I. († 1548) i poslední člen rodu, slabomyslný Jindřich Jiří (1592–1630), který zemřel na Hrubé Skále.[4] Kamenný epitaf Smiřických s figurou v edikule je z roku 1569.[2]


Vně kostela

Na vnějšku presbytáře je dvojitý empírový figurální náhrobník Doroty Vrabcové a Kateřiny Cymbálové.[2]

Okolí kostela

Zvonice s rebelantskými zvony

„Rebelantské“ zvony v rovenské zvonici
Informační cedule na zvonici

Před kostelním průčelím stojí dřevěná zvonice z roku 1630. Jedná se o roubenou stavbu stojící na zděné podezdívce. Její štenýřově-vzpěradlová konstrukce nahradila starší obdobnou stavbu ze 16. století, která byla zapálena vojáky za povstání. Je čtyřboká, mohutná, rozložitá, okosená, s otevřeným osmibokým hranolovým patrem a má nízkou stanovou, šindelovou střechu.[2] Zvonice je připomínaná při povstání sedláků proti robotním povinnostem a náboženskému útisku při násilné rekatolizaci z roku 1629. Dva zvony byly ulity roku 1630, třetí roku 1639. Váží 1500, 1200 a 600 kg. Soubor tří zvonů je unikátně tónově sladěn. Zvony se nazývají: největší Václav a střední Jan Křtitel z roku 1630, nejmenší Jiří o 9 let mladší, pocházejí všechny z dílny Martina Schröttera II. z Hostinného. Důvod, proč unikly rekvizicím za obou světových válek, spočívá v jejich tzv. „rebelantském“ zavěšení srdcem vzhůru. Dle tradice je toto zavěšení proto, aby připomínaly povstání 1629, dle jiné, že to bylo „na husitský“ způsob.[5][6] Pravdou ovšem je, že obdobně se zvony v Čechách zavěšovaly běžně až do doby Marie Terezie, která tento způsob zakázala vzhledem k častým vážným úrazům zvoníků. Kromě Rovenska pod Troskami se nacházejí takto zavěšené zvony ještě v Kouřimi, tam ovšem na zděné zvonici. Důvodem pro tento způsob uložení zvonů je větší síla a tím dosah zvonění. Ke správnému zvuku i bezpečnému zastavení všech tří zdejších zvonů je potřeba koordinované činnosti čtyř zvoníků. Jsou rozhoupávány šlapáním, trojice zvonů je sladěna a vyžaduje zvonění v jistém rytmu.

K místním legendám patří, že velký zvon ze zvonice prý dokáže splnit přání dívce, která udeří třikrát srdcem o zvon.

Sochařská a kamenická díla

Kostel obklopuje bývalý hřbitov, jehož zeď kdysi plnila obrannou funkci. Zachovalo se na něm několik empírových náhrobků. Patří mezi ně tři empírové náhrobníky z 1. poloviny 19. od B. Suchardy: anděl s věncem, kříž s věncem a Kristův křest. Severozápadně od kostela stojí pozdně barokní fara. Na náměstí je na novém empírovém podstavci socha Panny Marie z 1. poloviny 18. století a bronzová skupina lidí od Josefa Drahoňovského nazývaná Rozhovor. Na mostě se nachází klasicistní socha sv. Jana Nepomuckého ze začátku 19. století.[2]

Odkazy

Reference

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 166–167. 
  2. a b c d e f g h i j k l m n POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech P/Š, sv. III. Praha: Academia, 1980. 540 s. Kapitola Rovensko pod Troskami /Semily/, s. 250. 
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-08-01]. Identifikátor záznamu 132135 : Kostel sv. Václava, Rovensko pod Troskami. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  4. a b c d e f g DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 237. 
  5. KUČA, Karel. České, moravské a slezské zvonice. Praha: Libri, 2001. S. 257. 
  6. ŠVIHÁLEK, Milan. Jak se rodí zvony. Brno: Jota, 1997. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Rovenský kostel 01.JPG
Autor: Hadonos, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Rovensko-zvonice2008c.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY-SA 3.0
Rovensko pod troskami, zvony.jpg
Autor: Lukáš Kalista, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Rovensko - zvonice 01.jpg
Autor: Hadonos, Licence: CC BY-SA 3.0
Zvonice v Rovensku pod Troskami
Rovensko-kostel2008b.jpg
Autor: Ben Skála, Licence: CC BY-SA 3.0
Rovensko 2010-2.jpg
Autor:
This image is a work by Miloslav Rejha (User:M.Rejha). When reusing, please credit me as: Miloslav Rejha, Wikimedia Commons.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia. Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me. More of my work can be found in my photostream on Flickr.

, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel svatého Václava, Rovensko pod Troskami