Kostel svatého Václava (Veliš)

Kostel svatého Václava
Kostel svatého Václava ve Veliši
Kostel svatého Václava ve Veliši
Místo
StátČeskoČesko Česko
Krajkrálovéhradecký
OkresJičín
ObecVeliš
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézekrálovéhradecká
FarnostŘímskokatolická farnost - arciděkanství Jičín
Zasvěcenísvatý Václav
Datum posvěcení1752
Architektonický popis
ArchitektAnselmo Lurago
Stavební slohBaroko
Další informace
Kód památky22287/6-1429 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava je římskokatolický pozdně barokní chrám v obci Veliš v okrese Jičín. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka České republiky, v roce 2007 byl rozsah ochrany rozšířen. Kostel i s okolním areálem byl postaven podle plánů Anselma Luraga. Je stále využíván pro bohoslužebné účely.[1]

Historie

První písemná zmínka o kostelu ve Veliši je již z roku 1384. Dřívější gotický kostel, který stával blíže k dnešní silnici, byl po postavení nového zbořen.

Nynější kostel byl vybudován v letech 17471752 Anselmem Luragem. Stavebníkem kostela byla vdova po Františku Josefu Šlikovi, hraběnka Anna Josefa (rozená Krakovská z Kolovrat, 1691–1771).[2]

Současně s kostelem vznikl i okolní areál na uměle vybudované terase se čtyřmi nárožními kaplemi, z nichž dvě po roce 1835 vyhořely a zanikly. O stavbě a výzdobě kostela i celého areálu se zachoval souhrnný účet, z něhož je patrné i autorství soch (Martin Krupka z Jaroměře) nebo iluzivních maleb oltářů v interiérech kaplí (Johann Wagenknecht z Jičína).

Od roku 2005 probíhají opravy a restaurátorské práce areálu, který se dochoval s množstvím originálních barokních prvků mobiliáře i architektonických a řemeslných detailů.[3]

Popis

Areál kostela je uprostřed obce na uměle vybudované terase, oddělené od okolí vysokou stěnou obloženou pískovcovými kvádry, která přechází do hřbitovní zdi. V nárožích dnes již zrušeného hřbitova byly čtyři kaple se skulpturami na vrcholu střech, z nichž se dochovaly pouze východní a západní. Mezi těmito dochovanými kaplemi je hlavní vstup ke kostelu, který má podobu mírného schodiště vedoucího od vstupu do areálu a ohraničeného z obou stran galerií šesti soch svatých českých patronů.

Samotný kostel stojící uprostřed někdejšího hřbitova je jednolodní stavba s obdélným půdorysem a s půlkruhovým presbytářem, která má na jižní straně mohutné průčelí s hranolovou věží uprostřed. Nad hlavním vchodem je velké obloukově klenuté okno s prolamovanou římsou, po stranách portálu jsou sochy (vlevo sv. Vojtěch, vpravo sv. Prokop). Po stranách lodi jsou dvě sakristie. Interiér lodi a presbytáře je členěn pilastry, klenby jsou zdobeny jednoduchými štukaturami.

Zařízení kostela je původní, barokní. Součástí interiéru jsou i dochované barokní varhany. Na oltářích jsou obrazy Josefa Vojtěcha Hellicha ze sedmdesátých let 19. století – na hlavním oltáři obraz sv. Václava, na bočních oltářích obrazy Panny Marie a sv. Anny.

Celý areál kostela je součástí kompozice vzájemně provázaných krajinných prvků, dnes označované jako Mariánská zahrada, a je ukázkou pozdně barokního iluzionismu (např. sochy šesti světců po stranách vstupní rampy se pro dosažení perspektivní iluze zmenšují).

Galerie

Odkazy

Reference

  1. kostel sv. Václava - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2019-08-20]. Dostupné online. 
  2. Velmi vzácná návštěva ve Slatinách. jicinsky.denik.cz. 2010-03-05. Dostupné online [cit. 2019-08-20]. 
  3. Opravy kostela sv. Václava ve Veliši pokračují. jicinskozpravy.cz [online]. 23.3.2018 [cit. 2019-08-20]. Dostupné online. 

Literatura

  • STRÁNÍKOVÁ, Jana; ŘÍHOVÁ, Vladislava. Kostel sv. Václava ve Veliši, Výstavba, vybavování a okolnosti vzniku (1747-1752). Pardubice: Východočeské muzeum Pardubice, 2014. 334 s. ISBN 978-80-87151-33-4. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Veliš kostel vstup 2019.jpg
Autor: Xyzabec, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel sv. Václava, Veliš, vstup se sochami
Veliš kostel 2019.jpg
Autor: Xyzabec, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel sv. Václava, Veliš, od jihovýchodu
Veliš kostel se sochou 2019.jpg
Autor: Xyzabec, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel sv. Václava, Veliš, se studánkou a sochou uprostřed návsi
Veliš, Czech Republic - panoramio.jpg
(c) J. Bajer, CC BY 3.0
Veliš, Czech Republic