Kostel svatého Vavřince (Slaný)

Kostel svatého Vavřince
Pohled na bývalý kostel z boku
Pohled na bývalý kostel z boku
Základní informace
Pojmenováno posvatý Vavřinec
Poloha
AdresaSlaný, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zbytek gotického okna

Špitální kostel sv. Vavřince je dnes již zaniklý kostel ve Slaném. Z objektu se dochovalo torzo obvodových zdí na Pražském předměstí.

Historie

Kostel sv. Vavřince patřil ke špitálu, jehož existence je v počátečním období doložena zejména díky darům. V roce 1359 věnovala špitálu Kateřina Michková 50 kop pražských grošů na nákup luk a polí, Jaroslav Bořita z Martinic odkázal špitálu 500 kop grošů. Roku 1723 byla vydána nová nadační listina. Za vlády Josefa II. byl kostel uzavřen, v roce 1812 stavbu odkoupil děkan Šimák, nechal ji omítnout, ale v roce 1813 musel být kostelík v rámci válečných příprav použit na skladiště obilí pro vojsko. Bohoslužby v něm začaly být znovu slouženy 4. července 1814, avšak v prosinci byl opět předán vojsku a v roce 1817 došlo k jeho vyklizení.

V roce 1826 je doložena oprava stavby a nákup nového zvonu, bohoslužby se konaly až do roku 1842. V roce 1851 se zbortil krov. V roce 1853 byl kostel i s přilehlým hřbitovem prodán baronu Riesovi ze Stallburgu. Nový majitel ho zbořil a ze zbytků budovy vybudoval ovčín, jehož výběh odpovídal rozměrům bývalého hřbitova.

Vybavení kostela

  • nedatováno – hrabě Jaroslav Bořita z Martinic daroval pozlacený kalich
  • 1673 – objednání nového oltáře
  • 1676 – doložen obraz Panny Marie Pasovské a socha Panny Marie s Kristovým tělem na klíně
  • 1788 – v kostele se nacházely tyto oltáře: sv. Vavřince, Přátelstva Pána Ježíše, Panny Marie

Špitál a chudobinec

Z výnosů odkazu Jaroslava Bořity z Martinic, což bylo 35 zlatých ročně, se hradila[kdy?] údržba stavení a část se rozdělovala mezi šest žen, které ve špitálu dožívaly. Každý rok navíc dostávaly od hraběte šaty, dříví a občas chléb.

Ještě v roce 1880 existoval fond bývalého kostela a špitálu sv. Vavřince, který činil 9409 zlatých. Z něj byla zakoupena budova staré dívčí školy u děkanského chrámu, která byla přebudována na chudobinec sv. Vavřince. Ten byl posléze přestěhován do domu č. 19 v Pivovarské ulici.

Odkazy

Literatura

  • Antonín Podlaha: Posvátná místa Království českého, Arcidiecese Pražská. Díl VII. Vikariát Slanský. Praha, 1913.
  • Ferdinand Velc: Soupis památek historických a uměleckých. Politický okres Slánský, Praha, 1904.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zbytek gotického okna.jpg
Autor: Slaňákk, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel svatého Vavřince
Pohled na bývalý kostel z boku.jpg
Autor: Slaňákk, Licence: CC BY-SA 4.0
Kostel svatého Vavřince