Kostel svatého Zikmunda (Králova Lhota)

Kostel svatého Zikmunda
Kostel svatého Zikmunda
Kostel svatého Zikmunda
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecKrálova Lhota
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
Vikariátkrálovéhradecký
FarnostČeské Meziříčí
Statusfiliální kostel
Užívánípravidelné
ZasvěceníSvatý Zikmund
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Další informace
Kód památky45450/6-2313 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Zikmunda je římskokatolický filiální kostel v Králově Lhotě, patřící do farnosti České Meziříčí. Orientovaný kostel situovaný na vyvýšeném místě uprostřed hřbitova ve východní části obce je výraznou dominantou celé okolní krajiny. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Původně gotický kostel je připomínán roku 1344. Dle mínění faráře Spirocha byl postaven okolo roku 1366 za panování Karla IV., kdy bylo do Prahy přivezeno tělo sv. Zikmunda. Vyhořel roku 1641 a do roku 1644 byl obnovován. Další oprava byla provedena roku 1679. Poškozen byl opět v roce 1759 a obnoven do současné podoby byl v barokním slohu roku 1771. Dva kostelní zvony byly zrekvírovány za 1. světové války, roku 1934 darovali kostelu nový zvon – umíráček – manželé Rýdlovi.

Architektura

Jednolodní stavba s obdélníkovou sakristií, presbytář je zakončen pravoúhle. Presbytář, sakristie a loď jsou plochostropé, triumfální oblouk je gotický lomený a kruchta je uložena na dvou sloupech. Na jižní straně je předsíň se vstupním mírně hrotitým portálem. Hranolová třípodlažní věž s bedněným ochozem na krakorcích se nachází v západním průčelí a je kryta stejně jako kostel dřevěnými šindeli, členěna je horizontálními římsami. Okna jsou pravoúhlá, v první a druhém patře jsou úzká střílnová okénka.

Interiér

Na hlavním oltáři se nachází obraz patrona kostela s bohatě řezaným akantovým rámem se stuhou z roku 1679 a novější sochy světců. Varhany a kazatelna z období kolem r. 1700 jsou barokní.

Okolí kostela

Kostel je obklopen hřbitovem s historicky cennou hřbitovní zdí, která je také na seznamu kulturních památek. Roku 1880 byl nahrazen původní dřevěný kříž novým křížem pískovcovým.

Bohoslužby

Bohoslužby se konají první týden v měsíci v neděli od 14.00.

Galerie

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-11-05]. Identifikátor záznamu 157896 : kostel sv. Zikmunda. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kostel sv. Zikmunda (Králova Lhota) 08.JPG
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Kostel sv. Zikmunda (Králova Lhota) 07.JPG
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Kostel sv. Zikmunda (Králova Lhota) 09.JPG
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Kostel sv Zikmunda.jpg
Autor: stryck, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel sv. Zikmunda v Králově Lhotě