Kostel z polních kamenů
Kostel z polních kamenů (německy Feldsteinkirche, anglicky Fieldstone church) je sakrální stavba postavená z kamenů, které na různé vzdálenosti přepravil ledovec v dobách ledových, či z kamenů, které byly, zvláště na severovýchodě Německa, přesunuty z polí k okrajům cest a lesů. V základech staveb a podezdívkách mohou být použity také bludné balvany. Kvůli svým často velmi silným stěnám jsou tyto kostely nesprávně označovány jako opevněné kostely. Povětšinou jsou kostely postavené z polních kamenů zároveň vesnické kostely. Známým příkladem je klášterní kostel Panny Marie v klášteře Zinna.
Rozšíření
Kostely z polních kamenů se vyskytují jen v oblastech, kde doba ledová zanechala dostatek úlomků hornin a které jsou zároveň chudé na výskyt domácího materiálu, tedy přírodního lomového kamene. V Německu jsou to Šlesvicko-Holštýnsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Dolní Sasko, Sasko-Anhaltsko, Braniborsko (včetně Berlína) a v dalších částech Evropy: Skandinávie, Polsko, Finsko a Baltské státy. Převládajícími horninami jsou obvykle žula, rula nebo křemenec a používají se jak opracované na kvádry, tak neopracované (často jen rozdělené na polovinu).
Historie
Kostely z polních kamenů byly většinou postaveny během pozdně románského a raně gotického období. Často jsou jednoduché architektury a povětšinou se zároveň jedná o vesnické kostely. Nejstarší kostely pocházejí z 11. století. Vrchol výstavby kostelů z polních kamenů přišel na konci 12. století. Tomuto období dominovalo pečlivě provedené kvádříkové zdivo. V pozdní fázi výstavby kostelů z polních kamenů na konci 16. století se ve zdivu zvýšil podíl nekvádrových kamenů a cihel (takzvané smíšené zdivo). Uvedené časové rozpětí se v severním Německu posunulo s postupem německé východní kolonizace a s ní spojené christianizace. Vrchol výstavby těchto kostelů tak přišel v Braniborsku ve 13. století. V rámci historismu byly (velmi zřídka) stavěny ještě na počátku 20. století v novorománském slohu.
Galerie
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Feldsteinkirche na německé Wikipedii.
Literatura
- Heinrich Ehl: Norddeutsche Feldsteinkirchen. Westermann, Braunschweig u. a. 1926.
- Hans Riediger, Bernd Köhler: Feldsteinkirchen, Burgen und Herrensitze im Gebiet des Limes Saxoniae. Perten-Druck, Reinbek 1968.
- Viola Pfeifer: Feldsteinkirchen im Fläming. Ein kunsthistorischer Führer. Druckhaus Berlin-Mitte, Berlin 1997, ISBN 3-930541-18-1.
- Hillert Ibbeken: Die mittelalterlichen Feld- und Bruchsteinkirchen im Fläming. Berlin-Verlag Spitz, Berlin 1999, ISBN 3-8305-0039-4.
- Ralf Gesatzky (Ed.): Erhaltung und Instandsetzung von Feldsteinkirchen in Mecklenburg. Thomas Helms Verlag, Schwerin 2001, ISBN 3-931185-68-0.
- Ernst Badstübner: Feldsteinkirchen des Mittelalters in Brandenburg und Mecklenburg-Vorpommern. Hinstorff, Rostock 2002, ISBN 3-356-00942-7.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu kostel z polních kamenů na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Bococo, Licence: CC BY-SA 3.0
Hjarup kirke (Jylland) fra sydvest
Autor: A.Savin, Licence: CC BY-SA 3.0
Zinna Abbey in Jüterbog, Brandenburg, Germany
Autor: Uploaded by Jniemenmaa, Licence: CC BY-SA 3.0
Old church of Tyrvää in Vammala, Finland. Built in 1510.
Autor: Hedwig Storch, Licence: CC BY-SA 4.0
Wilsdruff, Jakobikirche, Südseite
Autor: --Ulrich Waack 23:47, 19. Jan. 2011 (CET), Licence: CC BY-SA 3.0
Feldsteinmauerwerk der Dorfkirche (Berlin-)Giesensdorf. Deutlich erkennbar ist eine Baunaht zwischen zwei Bauabschnitten (s. Anmerkung).
Autor: Doris Antony, Berlin, Licence: CC BY-SA 3.0
Church in Garrey-Zixdorf in Brandenburg, Germany
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.
I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.
Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.
When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licence: CC BY-SA 3.0Tato fotografie byla pořízena během Wikiexpedice 2012 organizované sdružením Wikimedia Polska.
Všechny fotografie z expedice můžete vidět v kategorii Wikiexpedice 2012.