Kotel (Krkonoše)

Kotel
Kotel a Kotelní jámy ze silnice na Zlaté návrší
Kotel a Kotelní jámy ze silnice na Zlaté návrší
Vrchol1435 m n. m.
Prominence100 m ↓ rozcestí U Čtyř pánů
Izolace3 km → Vysoké kolo[1]
SeznamyTisícovky v Česku #10
Ultratisícovky #6
Nejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Krkonoš #9
Poznámkanejvyšší bod Libereckého kraje a okresu Semily
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKrkonoše / Krkonošské hřbety / Český hřbet / Západní Český hřbet
Souřadnice
Kotel
Kotel
Horninasvor
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kotel (německy Kesselkoppe) je výrazný vrchol ležící v nejvyšším českém pohoří Krkonoše. Nachází se v jejich západní části v okrese Semily v Libereckém kraji, jehož je nejvyšším vrcholem. Nadmořská výška 1435 m n. m. z něj činí 10. nejvyšší horu Česka. V minulosti byla nazývána též Krkonoš a Kokrháč.[2]

Charakteristika

Jedná se o horu, která se nachází 5 km VSV od známého lyžařského střediska Rokytnice nad Jizerou. V okolí se nacházejí jiné výrazné vrcholy, jako např. Lysá hora (1344 m n. m.), Harrachovy kameny (1421 m) nebo Vlčí hřeben (1140 m). Z jihovýchodní strany je obklopen Malou a Velkou Kotelní jámou, které jsou v zimě často ohrožovány lavinami. Jako celé Krkonoše byl Kotel vymodelován hercynským vrásněním a je složen převážně ze svoru.

Dostupnost

Kotel je dostupný nejsnáze z Rokytnice nad Jizerou, odkud vede lanovka téměř až na vrchol Lysé hory, a odtud lze pokračovat po úbočí Kotle po červené turistické značce. Samotný vrchol je však nedostupný, jelikož leží v první zóně Krkonošského národního parku a žádné turistické trasy na vrchol nevedou. Z druhé strany je Kotel dostupný ze Zlatého návrší, na kterém se nachází např. pramen Labe, Labská bouda či mohyla Hanče a Vrbaty na Vrbatově návrší.

Trasy v okolí

Na svazích Kotle se nacházejí prvorepublikové bunkry (řopíky), jež jsou většinou přístupné. Na úbočí Kotle se rovněž nachází Růženčina zahrádka se záhadným kruhovým valem z kamení. Okolí nabízí mnoho možností k horským výletům. Mezi nejčastější cíle patří pramen Labe, Labská bouda, skály Violík, Sněžné jámy a další. V zimě jsou trasy upravovány rolbou, proto zdejší trasy skýtají i možnost běžeckého lyžování.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Kotelní jámy, od Zlatého návrší (03).jpg
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Kotelní jámy, pohled ze silnice Horní Mísečky – Zlaté návrší. Vítkovice, okres Semily.