Kouty (Brandýs nad Orlicí)

Kouty
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Charakterosada
ObecBrandýs nad Orlicí
OkresÚstí nad Orlicí
KrajPardubický kraj
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíBrandýs nad Orlicí
Nadmořská výška310 m n. m.
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kouty je název lokality v přírodním parku Orlice na katastrálním území Brandýsa nad Orlicí a zřícenin bývalého dětského a mládežnického tábora. Z Brandýsa nad Orlicí vzdáleného asi 1 km je tábor přístupný po asfaltové komunikaci. V současné době je zde provozováno airsoftové hřiště.

Historie

Tábor v Koutech určený pro středoškolské studenty byl založen v roce 1930 v údolí Tiché Orlice jihozápadně od Brandýsa nad Orlicí otcem prezidenta Václava Havla Václavem Maria Havlem, který byl prvním předsedou Svazu československého studentstva a též předsedou Obrodného hnutí československé mládeže. Kouty byly již jeho druhou aktivitou v tomto kraji, protože od roku 1924 stojí východně od Brandýsa do dnešních dnů tábor pro vysokoškoláky Řadov. Při výstavbě koutské hlavní budovy s jídelnou a třicítkou ubytovacích chatek se stavitelé vyvarovali nedostatků, které se objevily u starších staveb řadovských. Za druhé světové války tábor využíval Hitlerjugend. Stát jej získal v roce 1959 a poté až do začátku devadesátých let sloužil jako dětský tábor mj. podniku Průmstav Pardubice. V té době přibyla táboru druhá budova se společenským sálem a bazén. Počet ubytovacích chatek byl zvětšován a původní ze třicátých let byly postupně nahrazovány novými. Poslední původní chatky se v areálu nacházely ještě v osmdesátých letech dvacátého století. Na začátku devadesátých let zde ještě mělo letní soustředění divadlo Husa na provázku. Poté se tábor stal obětí neúspěšné Malé privatizace a začal chátrat. Hlavním problémem je fakt, že budovy a pozemky patřili různým vlastníkům. Původní hlavní budova s jídelnou vyhořela, chatky byly postupně zlikvidovány a zachovaly se po nich jen betonové základy, bazén zarůstá vegetací. Ruiny šestice budov dosud stojí a celý tábor je využíván vyznavači Airsoftu. Celý pozemek se stal majetkem Airsoftového klubu BnO[1], který areál upravil, aby se stal jednou z největších airsoftových arén v Česku.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com