Kovárna (horská bouda)

Kovárna
Kovárna na přelomu 19. a 20. století
Kovárna na přelomu 19. a 20. století
Základní informace
Výstavba1876
Zánik1979
Poslední majitelSpráva KRNAPu[1]
Poloha
AdresaPec pod Sněžkou, ČeskoČesko Česko
PohoříKrkonoše
Nadmořská výška1035 m n. m.
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kovárna (německy Bergschmiede) byla horská boudaKrkonoších, která byla původně horskou kovárnou pro potřeby důlní činnosti. Stávala na jihozápadním svahu SněžkyObřím Dole na cestě z Pece pod Sněžkou na Sněžku v nadmořské výšce 1035 m.

Historie

Počátky boudy jsou spojeny s důlní činnostíObřím dole. První zprávy o důlní činnosti jsou neprůkazné a pocházejí od neznámého Benátčana z roku 1456. V roce 1511 přišli do Obřího dolu míšenští horníci.[2] V polovině 16. století je zde zaznamenána rozsáhlejší důlní činnost. Těžil se zde arzenopyrit, chalkopyrit, pyrhotin a některé další rudy, z kterých se získávala měď, síra a arzen. V mapě z roku 1568 je již budova kovárny zakreslena. V budově se opravovalo důlní zařízení a ostřily se zde hornické nástroje.[3] Později byla střídavě využívána pro potřeby důlní činnosti a turismu až v roce 1876 byly doly uzavřeny a v bývalé kovárně havíř Anton Mitlöhner zřídil hostinec, okolí upravil pro venkovní sezení. Živnost převzal jeho syn Josef Mitlöhner a boudu roku 1924 přestavěl.[4] Přibyla prosklená veranda. Na boudě visela tabule s nápisem „Bergschmiede Gast und Weinhaus“. Roku 1930 se Josef Mitlöhner pokusil o dolování wolframové rudy — scheelitu. Po válce boudu získal Leopold Pick. Nejrozsáhlejší důlní práce zde probíhaly v letech 1951 až 1960 z důvodu průzkumu ložisek wolframu pro sovětský válečný průmysl a průzkumu polymetalických rud. V té době bouda sloužila pro ubytování horníků. Stará část budovy v roce 1957 vyhořela. Po ukončení důlních prací v roce 1959 byla bouda v zchátralém stavu opuštěna. V roce 1966 ji převzal Krkonošský národní park a využíval ji pro vědecko-výzkumnou činnost. Pro nedostatek peněz na údržbu byla bouda v roce 1979 zbourána a již nebyla obnovena.[3] Důlní dílo stejného jména, které se nachází poblíž bývalé boudy, je od roku 2004 zpřístupňováno veřejnosti.[2] Prohlídky pořádá Česká speleologická společnost Albeřice, objednávky zajišťuje informační centrum Veselý výlet.

Prohlídková trasa v důlním díle Kovárna

Dostupnost

Místo, kde horská bouda stála je přístupné po turistických trasách:

Odkazy

Reference

  1. Zápis v katastru nemovitostí
  2. a b Obří důl - historické důlní dílo Kovárna [online]. Česká speleologická společnost základní organizace 5-02 Albeřice [cit. 2011-01-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-06-23. 
  3. a b LOKVENC, Theodor. Kovárna. Časopis Krkonoše. Únor 1996, čís. 2, s. 22, 23. 
  4. S. 1. Redakce Miloslav Klimeš, Pavel Klimeš. Veselý výlet [PDF online]. 2004. Čís. 23, s. 1. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stripe-marked trail blue.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - modrá.
Snezka podzemi.jpg
Autor: Jan Stejskal, Licence: CC BY-SA 3.0
Prohlídková trasa v Důlním díle Kovárna v krkonošském Obřím dole
Kovarna 01.jpg
Bouda Kovárna