Kozí příběh – pověsti staré Prahy

Kozí příběh
Základní informace
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Délka80 minut
Žánranimovaný / pohádka
ScénářJan Tománek
David Sláma
RežieJan Tománek
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMatěj Hádek
Jiří Lábus
Mahulena Bočanová
Michal Dlouhý
Petr Pelzer
Jan Přeučil
Viktor Preiss
Miroslav Táborský
Karel Heřmánek
Petr Nárožný
Dalimil Klapka
Pavel Rímský
Ota Jirák
ProdukceJan Tománek
Viktor Mayer
HudbaDavid Solař
StřihAlois Fišárek
Jan Tománek
Výroba a distribuce
Premiéra16. října 2008
Produkční společnostArt And Animation studio
Předchozí a následující díl
Kozí příběh se sýrem
Kozí příběh na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kozí příběh – pověsti staré Prahy je první český 3D počítačově animovaný film. Je to zároveň i první celovečerní film tohoto druhu, vytvořený ve střední a východní Evropě.[1][2][3] Film vytvořil producent, výtvarník a režisér Jan Tománek ve svém Art And Animation studiu.

Film vznikal dlouhých pět let a oproti zahraničním filmům velkých zahraničních studií na něm pracovalo pouze okolo deseti animátorů a 3D grafiků [4]. Film byl vytvářen v programu Autodesk Maya. Rozpočet filmu byl 1,5 milionu USD, což je zanedbatelná částka, ve srovnání s filmy typu Shrek (rozpočet: 60 milionů USD), se kterým byl často srovnáván.

Film příliš neuspěl u některých českých kritiků. Recenzenti mu vyčítali, že většina vtipů vyjde naprázdno,[5] je šovinistický, sexistický[6] a tak ne příliš vhodný pro děti.[7] Přesto mu v roce 2009 filmu novináři udělili výroční cenu Febiofestu Kristián – za nejlepší animovaný film.

Po premiéře v roce 2008 se stal film svou návštěvností 350 000 diváků nejúspěšnějším českým animovaným filmem.

Film získal řadu zahraničních cen [8] a v roce 2008 byl nominován na Českého lva, za nejlepší výtvarný počin.

V roce 2012 bylo natočeno volné pokračování – Kozí příběh se sýrem.

V roce 2015 se tvůrci rozhodli umístit film i na YouTube, kde je k vidění v mnoha jazykových mutacích (anglicky, španělsky, portugalsky, rusky, německy, hindsky)[9].

Příběh

Děj se odehrává za doby vládnutí Karla IV., kdy se v Praze staví Karlův most a vzniká unikátní Pražský orloj. Do hlavního města přichází z venkova prostý Kuba se svou Kozou a vezou náklad vajec, jakožto surovinu pro stavbu Karlova mostu. Spolu s nimi přichází do Prahy i chudý student Matěj na učení k Mistru Hanušovi.

Kuba s Kozou zůstávají v Praze u stavby mostu. Zde Kuba prvně spatří Mácu a hned se do ní zamiluje. Máca je městská dívka kyprých tvarů, která dodává na stavbu mostu kované hřeby. Když Kuba zapříčiní pád lešení na jedné straně mostu, protože z nosného trámu vyřezával sošku Mácy, je dělníky vyhnán i se svou Kozou. Obou se jich ujímá samotný Mistr Hanuš, který hledá dobrého řezbáře pro sochy Orloje a zaujme ho Kubovo řezbářské umění.

U Mistra Hanuše studuje i Matěj, který je pro svou chudobu terčem posměchu ostatních studentů. Získal od svého učitele důvěru a dohlíží na plány Staroměstského orloje. Protože Matěj nemá kde spát, nachází v Praze, tou dobou již opuštěný, Faustův dům. Kvůli neustálému posměchu spolužáků podlehne pokušení a sebere ve Faustově domě stříbrný tolar, aby mohl zapadnout mezi své vrstevníky. Ti jej však podvedou a v nestřeženou chvíli poničí plány orloje. Nic netušící Matěj plány předá zpět Mistru Hanušovi.

Velké je překvapení Mistra Hanuše, když pražští konšelé objeví poničené plány a žádají potrestání viníka. Matěj je potrestán jedním dnem na pranýři a protože neví, čím se provinil, rozhodne se Hanušovi pomstít. Když Mistr Hanuš a Kuba orloj dokončí, nesklidí žádnou úctu ani uznání. Mistru Hanušovi nabízí Číňané, aby postavil takový orloj i u nich. Svědkem této diskuze je Matěj, který mezitím upsal duši ďáblu a napíše dopis pražským radním. Ti pověří kata Mydláře, aby Hanuše oslepil.

Hanuš se chce za tento krok pomstít a pověstným sáhnutím do stroje orloj zastaví. Kuba, jakožto jeho pomocník, je pověřen, aby orloj opravil pod pohrůžkou Máciny popravy, když to nestihne včas. Orloj opraví na poslední chvíli, ale už nestihne včas doběhnout na popraviště. Později se ukáže, že Koza se zaměnila s Mácou a byla oběšena místo ní. Vzápětí však koza ze šibenice spadne a ukáže se, že celou dobu měla v krku železnou trubičku a neudusila se.

Postavy

Kuba

Kuba je venkovský, dobromyslný mladík. Nerozlučná dvojice se svou Kozou. Z Prahy je od příchodu, oproti Koze, nadšený a zvláště, když potká Mácu. Umí vyřezávat ze dřeva a díky této dovednosti se dostane k Mistru Hanušovi jako pomocník s výzdobou orloje.

Koza

Koza je po smrti Kubovy matky jeho jediná kamarádka. Z Prahy není zase tak nadšená a raději by se se svým vozíkem otočila nazpět k domovu. Žárlí na Mácu, kterou Kuba miluje, nemůže na ni přestat myslet a sežráním plánů orloje napomůže Mácině popravě. Proto se také nakonec obětuje a nechá oběsit sebe.

Mistr Hanuš

Učenec, pověřen sestrojením Staroměstského orloje. Velmi klidný starší pán nachází v Kubovi umělce, kterého potřebuje pro výzdobu svého díla. Je katem oslepen, aby nemohl postavit podobný orloj jinde ve světě. Pro jeho postavu byl předlohou skutečný Mistr Hanuš, který podle Jiráskových pověstí českých postavil Pražský orloj.

Matěj

Stejně jako Kuba, přichází z venkova studovat do Prahy. Je velmi chudý a proto se stává terčem posměchu ostatních studentů. V důsledku toho posléze upisuje svou duši ďáblu ve Faustově domě.

Máca

Máca je pražská dívka, která dodává na stavbu Karlova mostu kované hřeby. Po většinovou dobu filmu je tajemstvím, jak tyto hřeby získává. Posluhuje také u Mistra Hanuše, kde se opět setkává s Kubou, do kterého se zamiluje.

Chlupáč

Chlupáč je záhadná postava, pohybující se po Praze, jako doplněk děje. Jde o chlupatou kouli s lidskýma nohama a neuvěřitelně dlouhým jazykem.

Obsazení

Jiří LábusKoza
Matěj HádekKuba
Mahulena BočanováMáca
Michal DlouhýMatěj
Petr PelzerMistr Hanuš
Jan PřeučilPurkmistr
Viktor PreissKonšel
Miroslav TáborskýKněz Ignác
Karel HeřmánekĎábel/Předák
Petr NárožnýŽebrák
Dalimil KlapkaŽebrák
Pavel RímskýŽebrák
Ota JirákHospodský, Chlupáč
Filip JevičStudent
Justin SvobodaStudent

Odkaz v popkuluře

V létě 2023, tedy 14 let po premiéře filmu, se na zahraničních internetových účtech začaly šířit útržky z filmu, zejména scény s postavou Mácy často ve formě memů. Byly šířeny hlavně na Twitteru a TikToku, ale také dalších mainstreamových sociálních sítích. Co internetové uživatele zaujalo nejvíce, bylo zejména zobrazení Mácy (ale i dalších žen) s velkým poprsím a pozadím, ale dále také explicitnost nahoty a násilí.[10] V rozhovoru s The Hollywood Reporter uvedl režisér filmu Jan Tománek, že jeho záměrem nebyla sexualizace postavy Mácy, ale chtěl v celkovém stylu filmu, kdy postavy mají přehnané vyobrazení, ztělesnit české označení „krev a mlíko“ pro označení ženy s větším poprsím.[11]

Reference

  1. ZEMANOVÁ, Irena. Kozí příběh mísí dětské gagy a košilatý humor. iHned [online]. 2008-09-30 01:50 CET, rev. 2008-09-30 10:08 CET [cit. 2008-10-09]. Dostupné online. ISSN 1213-7693. 
  2. Kozí příběh. České Noviny [online]. 2008-09-29 13:16 CET, rev. 2008-09-29 13:26 CET [cit. 2008-10-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-10-03. 
  3. Kozí příběh - pověsti staré Prahy [online]. ČSFD [cit. 2008-10-09]. Dostupné online. 
  4. Miroslava Spáčilová, MF DNES, Kozí příběh očima Mirky Spáčilové: Animaci už umíme, lépe než příběh - iDnes.cz, 12. října 2008 9:20
  5. HEJDOVÁ, Irena. Kozí příběh je plný koz. Tedy - ehm - ňader. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2008-10-15 [cit. 2021-12-14]. Dostupné online. 
  6. FILA, Kamil. Kozí příběh se zatuchlým odérem. Respekt [online]. 2012-10-22 [cit. 2021-12-14]. Dostupné online. 
  7. RYBÁŘ, Václav. Kozí příběh - Pověsti staré Prahy: Recenze. MovieZone.cz [online]. 2008-10-13 [cit. 2021-12-14]. Dostupné online. 
  8. Rozhovor pro Radiožurnál. Dostupné online. 
  9. Youtube kanál - AAA studio [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Nepravděpodobná hvězda sociálních sítí v USA: Vnadná dívka z české pohádky - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2023-07-12]. Dostupné online. 
  11. ABRAMOVITCH, Seth. ‘Goat Story’ Director on His Voluptuous Heroine Katie Becoming Summer’s Viral Star [online]. 2023-07-03 [cit. 2023-07-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kozi pribeh.jpg
Autor: Jan Tománek - AAA Studio, Licence: CC BY-SA 3.0
Kozí příběh plakát