Králíček Jojo

Králíček Jojo
Původní názevJojo Rabbit
Země původuUSAUSA USA
Jazykangličtina
Délka108 minut
Žánrydrama
komedie
válečný
PředlohaCaging Skies od Christine Leunens
Scénář a režieTaika Waititi
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRoman Griffin Davis
Thomasin McKenzie
Taika Waititi
Rebel Wilson
Stephen Merchant
Alfie Allen
Sam Rockwell
Scarlett Johansson
ProdukceCarthew Neal
Taika Waititi
Chelsea Winstanley
HudbaMichael Giacchino
KameraMihai Mălaimare Jr.
StřihTom Eagles
Výroba a distribuce
Premiéra8. září 2019 (TIFF)
USA 18. října 2019
Česká premiéraČesko 23. ledna 2020
Produkční společnostFox Searchlight Pictures
DistribuceWalt Disney Studios Motion Pictures
Česká distribuceCinemart
Králíček Jojo na FPČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Králíček Jojo, v anglickém originále Jojo Rabbit, je komediální drama z roku 2019 režiséra Taiky Waititiho. Film vznikl v koprodukci USA, Nového Zélandu a Česka.[1] Většina scén byla natočena na různých místech v Česku.[2]

Film je inspirován knihou Caging Skies od Christine Leunens. Hlavní role ztvárnili Taika Waititi, Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Rebel Wilson, Stephen Merchant, Alfie Allen, Sam Rockwell a Scarlett Johanssonová.

Světová premiéra filmu proběhla 8. září 2019 na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, kde se filmu dostalo pochvalných kritik a získal též cenu diváků. V amerických kinech měl film oficiální premiéru dne 18. října 2019, v českých kinech se film objevil od 23. ledna 2020.

Obsah filmu

Během druhé světové války se osamělému německému chlapci Jojo „Rabbitovi“ Betzlerovi (Roman Griffin Davis) převrátí život vzhůru nohama. Zjistí totiž, že jeho osamělá matka Rosie (Scarlett Johansson) ukrývá doma v podkroví mladou Židovku (Thomasin McKenzie). Jojo s pomocí svého imaginárního kamaráda Adolfa Hitlera (Taika Waititi) musí čelit svému zaslepenému nacionalismu.

Natáčení

Štítové domy na Mírovém náměstí v Úštěku
Náměstí Svobody v Žatci

Natáčení probíhalo od 28. května do 21. července 2018 na různých místech Česka – v Praze (Barrandov, Petschkův palác), Žatci, Úštěku, Kytíně, Dolních Beřkovicích, Hoříně, či Lenešicích.[2] Válečné scény se natáčely v bývalém lenešickém cukrovaru.[3] Tato místa Vincent zvolil pro jejich „německý“ charakter. Pro většinu interiérových scény bylo využito Barrandovské studio, což produkční designer Ra Vincent považoval za skvělou volbu.[4]:s.19 Pro natáčení exteriérů Vincent zvolil město Úštěk pro „ornátové“ odstíny barev zdejší architektury, které podkreslují hlavní postavu Joja.[5]

Obsazení

Roman Griffin DavisJojo „Rabbit“ Betzler
Scarlett JohanssonRosie Betzler
Thomasin McKenzieElsa Korr
Taika WaititiAdolf Hitler
Sam Rockwellkapitán Klenzendorf
Rebel WilsonFräulein Rahm
Stephen Merchantkapitán Deertz
Alfie AllenFinkel

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jojo Rabbit na anglické Wikipedii.

  1. Jojo Rabbit (2019) [online]. [cit. 2020-07-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne July 11, 2020. (anglicky) 
  2. a b Jojo Rabbit [online]. [cit. 2021-02-15]. Dostupné online. 
  3. Where was Jojo Rabbit filmed? Filming Locations Guide [online]. [cit. 2021-02-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne February 16, 2021. (anglicky) 
  4. Jojo Rabbit Production Notes [online]. Fox Searchlight Pictures [cit. 2021-02-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne February 16, 2021. (anglicky) 
  5. REINSTEIN, Mara. Jojo Rabbit Is Anything but a Typical World War II Movie [online]. October 14, 2019 [cit. 2021-02-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne May 26, 2020. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Saaz-Ringplatz-1.jpg
Autor: SchiDD, Licence: CC BY-SA 4.0
Blick auf den Ringplatz und das Rathaus von Saaz (Žatec)‎
Úštěk náměstí domy 4.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Mírové náměstí v Úštěku