Král Šumavy: Fantom temného kraje

Král Šumavy: Fantom temného kraje
Žánrdobrodružný
Formátminisérie
ScénářDavid Ondříček
Tomáš Vávra
RežieDavid Ondříček
HrajíOskar Hes
Vojtěch Vodochodský
Judit Bárdos
Jan Jankovský
Kristýna Ryška
Kryštof Mucha
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Počet řad1
Obvyklá délka45 minut
Produkce a štáb
Výkonný
producent
Luděk Valchař
ProducentMichal Reitler
David Ondříček
Daria Špačková
KameraDavid Hofmann
HudbaBeata Hlavenková
Produkční
společnost
Lucky Man Films
Premiérové vysílání
StaniceVoyo
Vysíláno20221209a9. prosince 2022 –
Oficiální webové stránky
Král Šumavy: Fantom temného kraje na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Král Šumavy: Fantom temného kraje je dobrodružná minisérie režiséra Davida Ondříčka z roku 2022, kterou vyrobila produkční společnost Lucky Man Films. Seriál byl natočen pod značkou Voyo Originál.[1] Scénář napsali Tomáš Vávra s Davidem Ondříčkem.[2]

V hlavních rolích seriálu se objevili Oskar Hes, Jan Nedbal, Halka Třešňáková, Vojtěch Vodochodský, Jan Hájek, Jana Pidrmanová, Gabriela Heclová, Jan Jankovský, Kryštof Mucha, Kristýna Podzimková, Judit Bárdos, Petr Forman, Denis Šafařík, Jaroslav Plesl, Jiří Zeman, Daniela Hirsch a další.

Natáčení probíhalo od března do května roku 2022 a štáb při něm absolvoval 25 natáčecích dní na lokacích ve Středočeském a Plzeňském kraji a také v jižních Čechách. Mimo jiné se natáčelo také na Šumavě v reálných lokacích, kde Král Šumavy Josef Hasil koncem čtyřicátých a na počátku padesátých let působil u pohraniční stráže. Jedním z míst bylo i tzv. údolí smrti, území mezi Soumarským mostem a státní hranicí. Po odvysílání třech dílů, které měly původně tvořit třídílnou minisérii, byl oznámen vznik druhé a třetí řady.

Seriál měl slavnostní premiéru 23. září 2022 na mezinárodním festivalu seriálů Serial Killer v Brně.[3]

Děj

Hlavním hrdinou minisérie, natočené podle románu Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy, je Josef Hasil (Oskar Hes). Příběh startuje na jaře roku 1948, kdy Hasil pracuje v kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové jako kuchař. Je mu čtyřiadvacet let a válku zažil v německém pracovním lágru i mezi partyzány. Politika ho vůbec nezajímá, ale rychle se uzavírající hranice, strach ze třetí světové války a jeho schopnost převádět před šumavské hory z východu na Západ, do Německa, jej předurčí k tomu, aby se stal převaděčem. Románová předloha Davida Jana Žáka vychází z Hasilových vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů.[4]

Obsazení

Oskar HesJosef Hasil
Jan NedbalBohumil Hasil
Halka TřešňákováRozálie Hasilová
Vojtěch VodochodskýZdeněk Vyleta
Jan HájekFrantišek Vávra
Jana PidrmanováAnna Vávrová
Gabriela HeclováMarie Vávrová
Jan JankovskýAntonín Podzimek
Kryštof MuchaVáclav Kott
Petr FormanJaromír Stárek
Kristýna RyškaVlasta Stárková
Judit Pecháčekagentka Klára
Jaroslav Pleslpodporučík Machart
Jiří ZemanEgon Brodský
Daniela HirschAnna Bezcená

Seznam dílů

První řada (2022)

  1. Hranice
  2. Most
  3. Nevěsta

Druhá řada (2024)

Třetí řada (2025)

Odkazy

Reference

  1. Voyo Originál. voyo.nova.cz [online]. [cit. 2022-11-28]. Dostupné online. 
  2. Padla první klapka Krále Šumavy pro Voyo! Zahraje si v něm i autor knižní předlohy. TV Nova [online]. TV Nova, 2022-04-11 [cit. 2022-11-28]. Dostupné online. 
  3. AUST, Ondřej. Festival Serial Killer se zaměří na Švédsko, zahájí ho sitcom ČT Dobré ráno, Brno!. Médiář [online]. 2022-09-19 [cit. 2022-12-06]. Dostupné online. 
  4. Ondříček točí pro Voyo Originál minisérii Král Šumavy. MediaGuru [online]. PHD, 2022-03-15 [cit. 2022-11-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“