Královská hrobka u Mušova

Královská hrobka u Mušova
Nádoba z královské hrobky u Mušova
Nádoba z královské hrobky u Mušova
Základní informace
Výstavba2. polovina 2. století
Poloha
AdresaČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královská hrobka u Mušova je germánský hrob pocházející z období markomanských válek nacházející se u Mušova na levém břehu řeky Dyje,[1] nedaleko římské vojenské pevnosti legií Marca Aurelia.

Hrobka byla objevena při výzkumu v roce 1988.[2] Původně se jednalo pravděpodobně o dutý prostor, jehož dřevěná konstrukce se zhroutila. Přestože byla hrobka v minulosti vykradena, tak obsahovala kolem 200 germánských a římských předmětů ze skla, stříbra, bronzu, keramiky, železné zbraně, zlaté ozdoby[3] a mnoho dalších předmětů vypovídajících o bohatství germánského vládce žijícího v blízkosti římského osídlení v období markomanských válek. I když hrobka pochází z 2. století, stříbrné a zlaté posmrtné dary jsou staršího data. Nejstarší z nich pocházejí z pozdně republikánského či augustovského období, novější jsou přibližně z let vlády císařů Tiberia a Nerona,[2] což dokládá, že na jižní Moravě již v průběhu 1. století existoval obchod s římským luxusním zbožím, který mezi místní germánskou nobilitou, přecházel z generace na generaci.[2] Pravděpodobně byly takové předměty přivezeny přímo z Římské říše jako dary germánským vládcům nebo se staly kořistí snad v době Vespasianovy občanské války, kterých se v čele svých germánských králů Italica a Sidona účastnily i další germánští bojovníci pocházející z území severně od středního Dunaje.[4] Kromě posmrtných darů hrobka obsahovala kosterní pozůstatky obětních zvířat. V hrobě byly podle antropologů uloženy ostatky dvou mužů a jedné ženy. Mohlo se tak jednat o královskou dynastickou hrobku[1] germánského vládce Ballomara z období markomanských válek, pro toto tvrzení však chybí důkazy.

Odkazy

Reference

  1. a b Královský hrob z Mušova. www2.rgzm.de [online]. [cit. 2017-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-07-19. 
  2. a b c Mušov, germánská královská hrobka. pohanstvi.wordpress.com [online]. [cit. 2017-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-08. 
  3. Regionální muzeum v Mikulově. www.rmm.cz [online]. [cit. 2017-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-30. 
  4. PEŠKA, Jaroslav. Královská hrobka z Mušova: Barbaři a Římané nad středním Dunajem v prvních dvou stoletích nového letopočtu. [s.l.]: regionální muzeum, 1991. 58 s. ISBN 9788090035928. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Mušov Cauldron.jpg
Autor: Bullenwächter, Licence: CC BY 3.0
The so-called Mušov Cauldron, a Roman bronze cauldron found in 1988 in a Germanic chieftain's grave in Mušov, Czech Republic, dating to the 2nd century A.D. The cauldron is decorated by four cast heads of Germanic men wearing a Suebian knot hairstyle that are attached and serve as handles.