Královská kaple v Granadě

Královská kaple v Granadě
Místo
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíAndalusie
ProvincieGranada
ObecGranada
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézegranadská
Architektonický popis
ArchitektEnrique Egas
Stavební slohgotická architektura a renesanční architektura
Výstavba1506
Další informace
AdresaGranada, ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královská kaple v Granadě (španělsky: Capilla Real de Granada) je budova v isabelském stylu nacházející se v Granadě ve Španělsku. Byla postavena mezi lety 1505 a 1517 a původně byla součástí komplexu sousední granadské katedrály. Je místem posledního odpočinku španělských panovníků, královny Isabely I. a krále Ferdinanda, Katolických Veličenstev. Kromě tohoto významného spojení s historií se v budově nachází galerie uměleckých děl a dalších předmětů spojených s královnou Isabelou.

Historie

Královská kaple v Granadě v roce 1850, kresba Francesca Xaviera Parcerisa a publikovaná v Recuerdos y bellezas de España

Dynastie Nasrovců z Granady byla posledním maurským panstvím v Al-Andalusu, které padlo během reconquisty (znovudobytí). K tomu došlo v roce 1492 za vlády Katolických Veličenstev, přičemž dobytí Granady bylo důležitým momentem jejich vlády. Dne 13. září 1504 prohlásili, že si přejí být pohřbeni v Granadě, a za tímto účelem byla v Medině del Campo v Kastilii a Leónu vydána královská listina na výstavbu Královské kaple. V listině je uvedeno:

„Nejprve nařizujeme, aby v katedrále města Granady byla postavena čestná kaple, kde budou podle vůle našeho Pána uložena naše těla. Tato kaple se bude jmenovat Královská pod ochranou svatého Jana Křtitele a svatého Jana Evangelisty.“[1]

Královská kaple byla postavena mezi lety 1505 a 1517 ve stylu isabelské gotiky a byla zasvěcena svatému Janu Křtiteli a svatému Janu Evangelistovi. Stavba probíhala pod vedením Enrique Ega a na projektu se podíleli také Juan Gil de Hontañón, Juan de Badajoz starší a Lorenzo Vázquez de Segovia.

Výstavba probíhala za života krále Ferdinanda a kaple zažila svůj rozkvět za jeho následníka, císaře Karla V., kdy byla doplněna kostelní výzdoba a rozšířeny podpůrné instituce.[2] Capilla Real byla mauzoleem španělské královské rodiny až do založení El Escorialu Filipem II.[3]

Tržní náměstí před sakristií a vchodem do katedrály v Granadě v 19. století, kresba Američana Edwina Lorda Weekse

Ve druhé polovině 20. století se Královská kaple stala jednou z hlavních turistických atrakcí Granady. Proběhla její obnova za spolupráce Ministerstva kultury Junta de Andalucía, Nadace Caja Madrid a dalších veřejných i soukromých subjektů.

Architektura a sochařství

Královská kaple v Granadě, 2012

Interiér kaple následuje stejný model jako klášter San Juan de los Reyes v Toledu. Má čtyři postranní kaple, což vytváří tvar latinského kříže,[4] a loď s gotickou žebrovou klenbou. Chór má centrální oblouk vedoucí k jeho základně a kryptu.

Průchod do presbytáře vytváří světelný efekt symbolizující slunce a světlo spravedlnosti (v albertovském, neoplatonickém smyslu). V transeptu se nachází mauzoleum oddělené monumentální zdobenou mříží kovanou Bartolomém Ordoñezem.

Uprostřed transeptu leží hrobky Isabely a Ferdinanda (autor Domenico Fancelli) a Jany a Filipa (autor Bartolomé Ordóñez).[3] Hrobky jsou umístěny vysoko, což zdůrazňuje jejich důležitost, a jsou téměř ve výši oltáře (symbolizující blízkost králů k Bohu).

Obsah

V Královské kapli se nacházejí hroby:

V další hrobce od Bartolomé Ordóñeze jsou uloženi:

V kryptě je také sarkofág infanta Miguela da Paz, prince portugalského, vnuka Katolických Veličenstev, který zemřel jako dítě.

Nejdůležitějšími částmi interiéru chrámu jsou hlavní oltář a retábl, kovaná železná přepážka a krypta s pěti olověnými rakvemi obsahujícími ostatky králů a malého infanta, které jsou rozpoznatelné podle iniciál jejich jmen.

Kaple je stále zasvěcena katolickému kultu a v určitých časech je pro turisty uzavřena.

Lze také navštívit sakristii-muzeum s odkazem Katolických Veličenstev. Významnými částmi jeho galerie obrazů jsou díla vlámských, italských a španělských škol, včetně maleb od autorů jako Juan de Flandes, Hans Memling, Sandro Botticelli („Agónie v zahradě“) a dalších malířů 15. století jako Rogier van der Weyden, Dieric Bouts, Perugino a Bartolomé Bermejo. K vystaveným zlatnickým pracím patří koruna a žezlo Katolických Veličenstev, textilie a knihy královny.

V úhlu mezi Královskou kaplí a Sagrariem se nachází Llotja, postavená v roce 1518 a určená pro bankovnictví a obchod. Byla obnovena a je přístupná veřejnosti, a to jak pro svůj architektonický význam (fasáda, kazetové stropy), tak pro vystavené objekty (obrazy, nábytek).

Hudební mistři (maestros)

Filip I. Kastilský a Jana Kastilská od Alonsa de Mena, asi 1632

Od svého založení zaměstnávala Královská kaple mistry, kteří měli za úkol komponovat hudbu pro liturgické obřady a řídit všechny záležitosti související s jejich provedením. Mezi obřady se hudebníci věnovali vzdělávání členů sboru (tzv. infantillos nebo seises) a péči o archiv. Uchazeči o místo mistra museli projít zkouškami, které testovaly jejich schopnosti ve skládání hudby a hudebních znalostech. Úspěchu mohl dosáhnout pouze skutečný umělec. Mezi dokumenty, které tvoří hudební katalog této instituce, vynikají svou četností a mimořádným časovým rozsahem díla Antonia Cavallera, který byl na tento post jmenován v roce 1757 a působil až do své smrti kolem roku 1822, čímž uzavřel zajímavou řadu mistrů v čele kaple. Mezi další významné mistry kaple patřili:

  • Bernardino de Figueroa – později biskup v Brindisi v Itálii (1571–1591).[6]
  • Rodrigo de Ceballos (1561–1581)
  • Ambrosio Cotes (1581–1596)
  • Alonso de Mena (1587–1646), narozený v Granadě.

Poznámky

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Royal Chapel of Granada na anglické Wikipedii.

  1. Royal Chapel of Granada – The Royal Chapel of Granada houses the mortal remains of Isabella I of Castile and Ferdinand V of Aragon, called the Catholic Kings [online]. Dostupné online. 
  2. Royal Chapel of Granada | Religiana. religiana.com [online]. [cit. 2024-12-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Royal Chapel of Granada: Royal Tombs. figshare [online]. 2017-07-05 [cit. 2024-12-13]. DOI: 10.7274/24817629.v1. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Royal Chapel of Granada [online]. andalucia.com, 2021-11-09. Dostupné online. (anglicky) 
  5. El corazón de Felipe el Hermoso [online]. Tadeus Zimm [cit. 2024-12-15]. Dostupné online. (španělsky) 
  6. MORENO, Antonio Martín. Historia de la música andaluza. [s.l.]: [s.n.], 1985. S. 154. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Recuerdos y bellezas de España - bajo la real proteccion de la reina y el rey; Obra destinada á dar á conocer sus monumentos y antiguedades en láminas dibujadas del natural y litografiadas por F.J. (14582011210).jpg
Autor:

Pí y Margall, Francisco, 1824-1901;

Parcerisa, F. J. (Francisco Javier), illustrator, Licence: No restrictions

Identifier: recuerdosybellez00pyma (find matches)
Title: Royal Chapel of Granada. Recuerdos y bellezas de España : bajo la real proteccion de ... la reina y el rey ; Obra destinada á dar á conocer sus monumentos y antiguedades en láminas dibujadas del natural y litografiadas por F.J. Parcerisa
Year: 1850 (1850s)
Authors: Pí y Margall, Francisco, 1824-1901 Parcerisa, F. J. (Francisco Javier), illustrator
Subjects: Alhambra (Granada, Spain) Architecture
Publisher: (Madrid : Repullés)
Contributing Library: Boston Public Library
Digitizing Sponsor: Boston Public Library

View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.

Text Appearing Before Image:
'
Text Appearing After Image:
( 405 )blamenlo en cuyo friso está entallado entre algunos querubines unescudo sostenido por un águila; sobre el entablamento, tres orna-cinas, en una de las cuales figura la Reina de los Cielos; sobre lasornacinas el remate general del monumento, compuesto de peque-ños círculos calados que llevan como suspendidas en el centro la ci-fra ya de Isabel, ya de Fernando. Alzase entre cada cuatro rosasuna aguja de crestería, á que corresponde en la parte inferior unapequeña gárgola; entre dos de estas agujas, un cuadro en que cam-pean las armas de Aragón y de Castilla entre una coyunda y un hazde flechas; allá á la derecha sobre tres estribos, otros tantos gru-pos de pilares cincelados que asoman como penachos de piedra so-bre los ya sombríos y abrasados muros. Distínguense detras de es-tas paredes otras mas altas coronadas también de una barandilla ca-lada; y como para mayor efecto del conjunto, desarrolla á la izquier-da una fachada gótico-plateresca sus columnas en forma

Note About Images

Please note that these images are extracted from scanned page images that may have been digitally enhanced for readability - coloration and appearance of these illustrations may not perfectly resemble the original work.
Capilla real reliquary left03.jpg
Autor: user:shakko, Licence: CC BY-SA 3.0
Reliquary altar, left. Sculptor Alonso de Mena 1632. Capilla Real, Granada. Panel with Juana la Loca and Felipe Hermoso
Royal Chapel of Granada (Spain).jpg
Autor: Heparina1985, Licence: CC BY-SA 4.0
Royal Chapel of Granada (Spain)