Královská stezka

Královská stezka
(Königsweg)
Plunderstraße
Tzv. Český most (Böhmische Brücke) v obci Obergurig v zemském okrese Budyšín v Horní Lužici
Tzv. Český most (Böhmische Brücke) v obci Obergurig v zemském okrese Budyšín v Horní Lužici
Základní informace
Typhistorická obchodní cesta
Lokalizace
StartČeské královstvíČeské království České království
CílSaskoSasko Sasko, Míšeňské markrabstvíMíšeňské markrabství Míšeňské markrabství
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královská stezka (německy Königsweg) je novější název, používaný po roce 1611 pro starou obchodní stezku zvanou Plunderstraße / Plunderstrasse (Pašerácká stezka) mezi Čechami a Saskem.

Podobně jako obchodní Stará pražská cesta vedla z Čech přes Horní Lužici do Míšeňské vrchoviny.

Průběh

Stezka vedla na saské straně přes obec Waltersdorf, západně od Neuschönau překračovala říčku Lužničku (něm. Lausur) a vedla zpět do Karlova (Karlsdorf) v Čechách na jihozápadním úpatí vrchu Pěnkaváku. Tam stezka obcházela údolí řeky Mandavy a vedla kolem Starého Varnsdorfu do Halbendorfu v Sasku. Tam cesta pokračovala na jih kolem Seifhennersdorfu, kde se protíná s Holzstraße (Dřevěnou stezkou), zpět na české území do Rumburku.

Historie

Trasa přes Strážský průsmyk byla od středověku využívána jako obchodní spojení mezi Čechami a Saskem. V roce 1419 král Václav IV. zakázal obchodníkům používat Plunderstrasse a nařídil jim používat Jablonskou stezku (Gabler Straße). Jeho nástupce Zikmund v roce 1422 zákaz obnovil, protože touto cestou byli zásobováni potravinami husité.

Zákaz byl však z velké části obcházen. Plunderstrasse k cestě do Horní Lužice využívali jednak severočeští šlechtici v době husitských sporů proti Lužickému šestiměstí a na druhé straně kupci, kteří se snažili vyhnout celnicím v Žitavě. Protože se používal jako hlavní pašovací trasa, vznikl název „Pašerácká stezka - Plunderweg“.

Poté, co tuto zakázanou cestu v roce 1611 do Budyšína použil král Matyáš, vžil se název „Královská cesta - Königsweg“.

„Královská cesta“ byla považována za volně sjízdnou venkovskou cestu mezi Rumburkem a Varnsdorfem, dokud v roce 1834 nevstoupily v platnost předpisy německé celní unie.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plunderstraße na německé Wikipedii.

Literatura

  • Die südöstliche Oberlausitz mit Zittau und dem Zittauer Gebirge (= Werte der deutschen Heimat. Band 16). 1. Auflage. Akademie Verlag, Berlin 1970, S. 103.

Média použitá na této stránce

Generieke vlag van Vlaanderen.svg
Autor: Tom Lemmens, Licence: CC0
Generic flag of Flanders. If you require the flag of the Flemish community or region (Belgian governments), please use the official flag.
Obergurig - Wilthener Straße - Böhmische Brücke 04 ies.jpg
Autor: Frank Vincentz, Licence: CC BY-SA 3.0
Böhmische Brücke an der Wilthener Straße in Obergurig