Krajta ametystová

Jak číst taxoboxKrajta ametystová
alternativní popis obrázku chybí
Krajta ametystová
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádšupinatí (Squamata)
Podřádhadi (Serpentes)
Čeleďkrajty (Pythonidae)
Rodkrajta (Morelia)
Binomické jméno
Morelia amethistina
Schneider, 1801
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krajta ametystová (Morelia amethistina) je druh škrtiče z čeledi krajty. Vyskytuje se především v Indonésii, Papui Nové Guineji a Austrálii. Obvykle dosahuje délky okolo 3–5 metrů, podle neověřených zpráv ale i více než 7 metrů, což z ní činí jednoho z nejdelších hadů na světě. 

Popis

Morfologicky jde o typického zástupce krajt – tělo je mohutné a svalnaté, proti větší krajtě tygrovité nebo mřížkované je ale štíhlejší. Hlava je zřetelně oddělena od těla a má kuželovitý tvar.

Barva hada závisí na konkrétním poddruhu, nejčastější je ale zelenožlutá, případně světle zelená, někteří jedinci jsou zbarveni více do fialova – samotný přívlastek ametystová druh získal především pro nafialovělý lesk kůže, připomínající třpytící se ametyst.

Výskyt

Krajta ametystová v Bronx Zoo v New Yorku

Největší populace krajty ametysové žije v Indonésii, (např. na Molukách a na ostrově Misool, velmi hojná je také na Západní Nové Guineji) s přesahem do sousední Papuy Nové Guiney (včetně Bismarckova souostroví). Odtud se rozšířila do Austrálie, kde obývá především severní část země u Torresova průlivu, a v okolí Yorského poloostrova. Na jihu areálu rozšíření zasahuje až k Velkému předělovému pohoří.[2]

Prostředí

Stejně jako příbuzná krajta mřížkovaná obývá tropické deštné pralesy. Vyhledává místa s dostatečnou vlhkostí a přístupem k vodní hladině, kde se s oblibou koupe.

V severní Austrálii (Queenslandu) a na Nové Guineji žije i v křovinaté buši.

Potrava

Její nejběžnější kořistí se obvykle stávají ptáci, netopýři, krysy, vačice a jiní drobní savci. Větší jedinci však dokáží ulovit i klokany a cuscus, což je jeden z druhů vačice, vyskytující se na Nové Guineji a v Austrálii. Krajty často dlouhé hodiny čekají u potoků či řek na kořist, která hledá zdroj vody, a poté na ně útočí.

Poddruhy

V současné době jsou rozlišováno několik poddruhů:[3]

  • Morelia amethistina amethistina, základní poddruh
  • Morelia amethistina tracyei, vyskytující se především na Molukách a okolních souostrovích
  • Morelia amethistina nauta, jejímž domovem jsou Tanimbarské ostrovy (někdy je pokládána za samostatný druh Morelia nauta)
  • Morelia amethistina clastolepis, obývající pouze několik málo ostrovů kolem Torresova průlivu
  • Morelia amethistina kinghorni, typický poddruh pro Austrálii

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Morelia amethistina na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. McDiarmid RW, Campbell JA, Touré T. 1999.
  3. "Morelia amethistina".

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Status iucn3.1 LC cs.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Distribution of Morelia amtehistina-complex.jpg
Autor: Tigerpython, Licence: CC BY-SA 3.0
Natural Distribution of GREEN: Morelia kinghorni; RED: Morelia amethistina from New Ireland; DARK-ORANGE: northern form of Morelia amethistina; YELLOW: southern form of Morelia amethistina; BRIGHT-ORANGE: area of sympathry of the norhern and southern form of Morelia amethistina; BLUE: Morelia tracyae; PURPLE: Morelia clastolepis; BLACK Morelia nauta. Based on the description of:
  • M. B. Harvey, D. G. Barker, L. K. Ammerman, P. T. Chippindale: Systematics of Pythons of the Morelia amethistina Complex (Serpentes: Boidae) with the Description of three new Species. Herpetological Monographs 14, 2000, p. 139-185.
  • J. Augusteyn: Southerly range extension for the amethystine python Morelia kinghorni (Squamata:Boidae) in Queensland. Memoirs of the Queensland Museum 49, Heft 2, 2004, p. 602; http://www.qm.qld.gov.au/organisation/e_prints/mqm_49_2/49_2_Augusteyn-note3.pdf
  • S. L. Fearn, D. Trembath: Southern distribution limits and a traslocated population of scrub python Morelia kinghorni (Serpentes: Pythonidae) in tropical Queensland. Herpetofauna 36, Heft 2, 2006, p. 85-87.

In consideration of mountain ranges.

This is a derivate work of a blank map originating from www.demis.nl

This image is in the public domain because it came from the site http://www.demis.nl/home/pages/Gallery/examples.htm and was released by the copyright holder. Permission is granted to copy, distribute and/or modify this map since it is based on free of copyright images from: www.demis.nl. See also approval email on de.wp and its clarification.
High-Yellow Sorong Amethystine Scrub Python.jpg
Autor: Mike from Canada, Licence: CC BY 2.0
High-Yellow Sorong Amethystine Scrub Python