Kraslice (nádraží)

Kraslice
Nádražní budova v Kraslicích
Nádražní budova v Kraslicích
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský kraj
MěstoKraslice
Souřadnice
Kraslice
Provozovatel dráhyPDV Railway
Kód stanice765354
TraťSokolov–Zwotental
Nadmořská výška525 m n. m.
V provozu od1. října 1886
Zabezpečovací zařízenídopravna D3 (dirigovaná z Oloví)
Dopravní koleje3
Nástupiště (nástupní hrany)1 (2)
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaAutobusový terminál u nádraží
Služby ve stanicibezbariérový přístupČekárna pro cestujícíPlatba v EurechVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážka
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kraslice jsou dopravna D3 (někdejší železniční stanice) v centrální části města Kraslice v okrese Sokolov v Karlovarském kraji ležící nedaleko řeky Svatavy. Leží na neelektrizované jednokolejné trati Sokolov–Zwotental. Přímo vedle stanice je umístěn autobusový terminál. Ve městě se dále nachází o 10 let starší železniční zastávka Kraslice předměstí.

Historie

Nádražní budova v Kraslicích

19. září 1870 bylo vybudováno nádraží v Sokolově (pod tehdejším názvem Falknov nad Ohří) v rámci budování trati z Chomutova do Chebu podél řeky Ohře, čímž došlo k napojení dalších hnědouhelných důlních oblastí, včetně těch v sokolovské pánvi. Výstavbu a provoz trati financovala a provozovala soukromá společnost Buštěhradská dráha. Ta dále budovala a otevřela 1. června 1879 železnici proti proudu Svatavy do Kraslic, na které vzniklo nádraží Dolní Kraslice (nyní Kraslice předměstí), po obtížných stavebních jednáních nakonec došlo 1. října 1886 k připojení trati na přeshraniční síť do Saska přes město Klingenthal, v rámci kterého byla zprovozněna hlavní kraslická stanice pod tehdejším názvem Horní Kraslice.[1]

Po zestátnění Buštěhradské dráhy v roce 1923 správu přebraly Československé státní dráhy.[2]. Po revoluci připadla správa následovníkovi ČSD, tedy Českým drahám, které se však rozhodly, že některé lokální tratě, včetně té kraslické, zruší. Přičiněním městského zastupitelstva Kraslic došlo k tomu, že trať zrušena nebyla a naopak ji převzala nově vzniklá soukromá drážní společnost Viamont.

V roce 2012 byla převedena organizační složka „Divize provozování drah a vleček“ společnosti Viamont na společnost PDV Railway, která v oblasti provozování drah a vleček navazuje na společnost Viamont.[3]

Osobní drážní doprava včetně odbavování cestujících na nádraží připadla společnosti GW Train Regio.

Modernizace

Po roce 2010 byla dokončena rekonstrukce nástupišť. V kolejišti je umístěno ostrovní nezastřešené nástupiště, k příchodu k vlakům slouží přechod přes koleje. Vedle přechodu a nástupiště se nachází i malý přístřešek s lavičkou a jízdními řády.

Reference

  1. KOUTNÝ, Robert; MEISEL, Thorald; TYLLER, Rudolf. Ozvěny historie – lidé a technika. Pozor přijíždí vlak!. 3. vyd. Kraslice: Nakladatelství R. Vilímka a R. Kotlínka, 2016. 197 s. ISBN 978-80-270-2420-9. Kapitola Buštěhradská dráha, s. 5. 
  2. Historie železničních tratí, elektronická databáze; Sekera, Pavel
  3. Historie a vznik společnosti PDV RAILWAY a. s. [online]. PDV Raiway [cit. 2023-03-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action apply.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Handicapped Accessible sign.svg
450 mm by 450 mm (18 in by 18 in) Handicapped Accessible sign, made to the specifications of the 2004 edition of Standard Highway Signs (sign D9-6), Manual on Uniform Traffic Control Devices (MUTCD), Federal Highway Administration, Department of Transportation, US Government. Colors are from [1] (Pantone Blue 294), converted to RGB by [2]. The outside border has a width of 1 (1 mm) and a color of black so it shows up; in reality, signs have no outside border.
Kraslice nádraží leden 2019.jpg
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
Kraslice, vlakové nádraží v lednu 2019
Kraslice nádraží srpen 2021.jpg
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
Kraslice, vlakové nádraží, okres Sokolov
Euro symbol.svg
Symbol der Währung Euro: auf blauem Grund ein gelbes €-Symbol.
Aiga waitingroom inv.svg
Autor: Poiizu, Licence: CC BY-SA 3.0
This image is from a collection commissioned by the United States Department of Transportation and designed by AIGA. It is copyright-free, and is available here