Krasnojilsk

Krasnojilsk
Красноїльськ
Krasnojilsk – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška409 m n. m.
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastČernovická
RajónČernovický
Krasnojilsk
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel10 351 (2020)
Správa
Vznik1438
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krasnojilsk (ukrajinsky Красноїльськ, rusky КрасноильскKrasnoilsk, rumunsky Crasna Ilschi, německy Krasna Ilski) je sídlo městského typu v Černovické oblasti na Ukrajině. K roku 2004 měl přes devět tisíc obyvatel.

Poloha a doprava

Krasnojilsk leží v severní Bukovině na říčce Bilce, levém přítoku Sučavy v povodí Siretu. Je vzdálen jen přibližně osm kilometrů severně od rumunsko-ukrajinské hranice. Nejbližší ukrajinské město je Storožynec přibližně dvacet kilometrů severovýchodně. Černovice, správní středisko oblasti, jsou vzdáleny přibližně čtyřicet kilometrů severovýchodně.

Dějiny

První zmínka o Krasnojilsku je z patnáctého století. Do roku 1775 byl součástí Moldavského knížectví. Na konci rusko-turecké války v roce 1774 obsadilo Bukovinu habsburské impérium a její trvalé držení mu schválila v roce 1775 smlouva z Küçük Kaynarca. V habsburském impériu se jednalo nejdříve o součást Haličsko-vladiměřského království a následně od roku 1849 o samostatné Bukovinské vévodství.

V roce 1783 rozhodla rakouská komise pro dělení majetku v Bukovině vedená Janem Tadeášem Antonínem Peithnerem z Lichtenfelsu, že polovina vesnice patří Alexadrovi de Ilskému a jeho švagrovi Mironovi Gaffenkovi a druhá je majetkem Putenského kláštera.

Od roku 1786 se v obci usazovaly rolnické rodiny českých Němců a jejich přistěhovalectví pokračovalo i v průběhu 19. století. Později v roce 1940 však byli všichni bukovinští Němci přesídleni do nacistického Německa v rámci kampaně Domů do říše.

Po konci první světové války se obec stala součástí Rumunského království. Za druhé světové války ji nejprve v roce 1940 v rámci sovětské okupace Besarábie a Severní Bukoviny obsadil Sovětský svaz, pak ji v roce obsadily jednotky Rumunska a nacistického Německa v rámci operace Barbarossa a pak ji v roce 1944 znovu obsadila Rudá armáda. Po válce zůstala součástí Ukrajinské sovětské socialistické republiky. V roce 1968 získala status sídlo městského typu. Od roku 1991 je součástí nezávislé Ukrajiny.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Krasnojilsk na německé Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Flag of Chernivtsi Oblast.svg
Flag of Chernivtsi Oblast, Ukraine
Coat of Arms of Chernivtsi Oblast.svg
Coat of arms of Chernivtsi Oblast, Ukraine
Coat of arms of Krasnoilsk.png
Coat of arms of Krasnoilsk, Chernivtsi Oblast