Kreolské jazyky na bázi angličtiny

Kreolské jazyky na bázi angličtiny jsou kreolské jazyky odvozené z angličtiny. Ve většině případů má v těchto jazycích převahu slovník a gramatika z angličtiny. Většinou vznikaly na území britského impéria v 17-19. století. Dále také vznikaly v koloniích a okupovaných územích USA. V 16. století v oblasti Atlantiku vznikl první pidžin na bázi angličtiny, který dal vzniknout všem kreolským jazykům na bázi angličtiny z atlantské skupiny. Hlavní dělení dělí tyto jazyky na atlantskou a pacifickou skupinu, dále se dělí na další podskupiny.

Seznam kreolských jazyků na bázi angličtiny

Atlantská skupina

Západní skupina

Východní skupina

Severní skupina
Jižní skupina

Dolnoguinejská skupina

Surinamská skupina

  • Sranan Tongo, lingua franca v Surinamu, převážná část slovní zásoby pochází ale z nizozemštiny a jazyk obsahuje řadu portugalských a jiných slov.
  • Sarmacaans (Saamáka), používá se v Surinamu, je silně ovlivněn portugalštinou.
  • Jamajský jazyk pro držení duše, nemá rodilé mluvčí, používá se jako rituální jazyk. Vychází ze surinamských jazyků, ovlivnili ho však domorodé jazyky Ghany, jazyk krío nebo patois.
    Písmo afaka, které používá jazyk ndyuka.
  • Černošské jazyky Surinamu, pochází od černošských otroků, co tu žijí. Patří sem jazyky: aluku, ndyuka, paramaccan, kwinti a matawi. Jazyk ndyuka dokonce používá i vlastní písmo, zvané afaka.

Pacifická skupina

Jihovýchodoasijská skupina

Melanéská skupina

Havajská skupina

Ostatní

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku English-based creole languages na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce