Kristýna z Bolseny

Svatá
Kristýna z Bolseny
Soška
Soška
panna a mučednice
Narození3. století
Týr
Úmrtí24. července 302
Bolsena
Svátek24. července
ObdobíŘímská říše
Státní občanstvíStarověký Řím
Vyznáníkřesťanství
Uctívána církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství,
pravoslavná církev,
anglikánská církev
Významné zasvěcené kostelybazilika svaté Kristýny v Bolseně
Atributyšípy, palmová ratolest, mlýnský kámen
PatronkouBolseny
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatá Kristýna z Bolseny, někdy též Kristýna z Týru (3. století, Týr24. července 302, Bolsena) byla raně křesťanská dívka, jež padla za oběť pronásledování křesťanů. Katolická i pravoslavná církev ji uctívá jako svatou mučednici.

Život

Obraz sv. Kristýny, rozdávající pohanské sošky ze zlata a stříbra chudým ze 17. století v Národním muzeu ve Varšavě
Obraz sv. Kristýny přivázané ke kameni a vhozené do jezera v Národním muzeu Prado v Madridu

Narodila se ve 3. století v Týru (dnes součást Libanonu) do bohaté rodiny, kde byl její otec Urban guvernérem. Ten mimo jiné odsuzoval křesťany k mučení. Kristýna obdivovala jejich statečnost a dala se tajně pokřtít.

V jedenácti letech ji její otec poslal, aby spolu s dalšími dívkami uctívala sošky bůžků ze zlata a stříbra. Ona se však těchto modloslužeb odmítla účastnit a sošky z drahých kovů poté rozdala chudým.

Její otec ji přemlouval, aby se křesťanství zřekla, ona tak však neučinila, načež ji dal odsoudit k mučení. Po bičování byla přivázána k rozpálenému kolu, avšak její tělo bylo zázračně neporušeno. Následně byla přivázána k mlýnskému kameni a vhozena do Bolsenského jezera. Kámen, který je dodnes v jí zasvěcené Bolsenské bazilice uchováván, s ní však plaval na hladině a nepotopil se.

Její otec tento zázrak již nevydržel a zemřel. Dalším mučením byl pověřen muž jménem Dio. Ten nařídil, aby byla ponořena do kotle s vařící smůlou, ale její tělo zůstalo opět netknuto. Poté byla odvedena do pohanského chrámu, ale ihned po jejím příchodu se v něm všechny modly roztříštily. Tohoto úkazu se Dio tak ulekl, že také zemřel. Nový mučitel Julian nařídil, aby byla vhozena do rozpálené pece, avšak i po několika dnech v žáru zůstala naživu. Jako další bylo na řadě týrání jedovatými hady. Hadi však místo na Kristýnu zaútočili na jejich krotitele a uštkli ho. Kristýně ho bylo líto, tak se za něho pomodlila a on zázračně obživnul. Následně byla prostřílena dvěma šípy, na co již zemřela.

Úcta

Obraz, zobrazující smrt sv. Kristýny v Benátkách

Již ve 4. století byla sv. Kristýna prokazatelně uctívána. Záznam o ní v Římském martyrologiu z roku 2004 uvádí: „U Bolseny v Toskánsku, svatá Kristýna, panna a mučednice“. Zvláště na místech s ní spojených, např. v Bolseně, je její svátek dne 24. července slaven průvody s její sochou. Je také patronkou několika převážně italských obcí.

Ostatky

Ostatky jejího těla byly nalezeny roku 1880 v sarkofágu uvnitř katakomb pod bazilikou svaté Kristýny v Bolseně. Zde jsou (až na několik menších relikvií, uchovávaných různě po světě) dodnes.

Bolsenský zázrak

Hrobka sv. Kristýny v bolsenské bazilice

Další zázrak se udál ve 13. století v bazilice nad Kristýniným hrobem. Jistý český kněz Petr z Prahy choval pochybnosti o reálné přítomnosti Ježíše Krista v eucharistii. Aby se těchto pochybností zbavil, konal roku 1263 pouť do Říma, při které prosil o upevnění své víry. Na zpáteční cestě se zastavil v Bolseně. Zde v bazilice brzy ráno sloužil mši svatou, když tu ho náhle přepadly opět pochybnosti. Při samotném proměňování vytryskla z bílé hostie krev a obarvila korporál i oltářní plátna. Ta jsou v Bolseně dodnes uchovávána. Kněz jel vše ohlásit do Orvieta, kde tou dobou sídlil papež se svým dvorem. Ten do Bolseny vyslal orvietského biskupa Jakuba, aby vše ověřil. Po ohledání nesl v průvodu hostii i oltářní plátna papeži. Ten čekání nevydržel a šel mu naproti. Později díky zázraku stanovil pro celou církev slavnost Těla a Krve Páně, jež je dodnes slaven.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ravensburg St Christina Hl Christina.jpg
St. Christina of Bolsena, sculpture by Moriz Schlachter, Parish Church of St. Christina, Ravensburg
El martirio de Santa Cristina (Museo del Prado).jpg
La obra representa el martirio de Santa Cristina de Bolsena, que fue atada por su padre a una rueda de molino y sumergida en un lago, aunque por intervención divina, la piedra quedó a flote. Pero al final fue asesinada por una flecha disparada por el prefecto Giuliano.
Bolsena, s. cristina, sepolcro di s. cristina di benedetto buglioni 02.JPG
Autor: Sailko, Licence: CC BY-SA 3.0
Santi Giorgio e Cristina (Bolsena) - Interno