Kristův kostel (Innsbruck)

Kristův kostel
Místo
StátRakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Základní informace
ZasvěceníJežíš Kristus
Architektonický popis
ArchitektClemens Kattner a Gustav Knell
Výstavba1906
Další informace
Kód památky89960
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kristův kostel je evangelický kostel v okrese Saggen v městě Innsbrucku v Tyrolsku, který byl postaven v letech 1905–1906.[1] Je to hlavní kostel protestantské oblasti Salcburku a Tyrolska a je památkově chráněnou budovou.

V roce 1869 byla založena protestantská náboženská unie v Innsbrucku. Kvůli odporu bylo původně povoleno provozovat pouze domácí služby. V roce 1875 ministerstvo povolilo zřízení protestantských kostelů v Tyrolsku. V roce 1879 komunita získala opuštěnou školu v Kiebachgasse na starém městě, v jejíž kapli se konaly bohoslužby. V následujících letech komunita vzrostla na více než 1000 členů, takže od roku 1895 byl plánován nový kostel. V roce 1896 byl zřízen stavební fond, který byl naplněn dary, zejména z protestantských regionů Německa. Město Innsbruck poskytlo půdu v nově vybudovaném okrese Saggen. Do výběrového řízení bylo předloženo 86 návrhů a architekti Clemens Kattner a Gustav Knell byli pověřeni výstavbou. Kostel byl otevřen 20. května 1906.

V roce 1953 byl kostel přemalován a nové fresky vytvořil Toni Kirchmayr. V roce 2006 byl přeměněn na otevřené protestantské centrum.[2] Za tímto účelem byl interiér kostela zrenovován a změněn.

Neogotická stavba kostela zahrnuje také novorománské prvky, jako jsou klenby a kruhové oblouky. Jednopodlažní loď s mělkým průsečíkem má na západě zužující se kuželovou věž se špičatou přilbovou střechou, která dominuje náměstí Martina Luthera. Nad portálem je socha Krista od Alexandra Illitsche. Vitráž v lodi ukazuje scény z Bible a historie protestantismu, které byly vytvořeny 1912/1914 podle návrhu malíře Bernarda Rice. V severním transeptu jsou portréty reformátorů Zwingliho, Luthera a Melanchthona od firmy Zettler z Mnichova (1907).

Během redesignu v roce 2006 se prostor výrazně změnil. Apsisová stěna byla opatřena dvěma velkými dveřními otvory a lavice byly odstraněny a nahrazeny mobilními sedadly. Podobně byly odstraněny schody v presbytáři, stejně jako oltář a kazatelna. Krucifix byl přesunut.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christuskirche (Innsbruck) na německé Wikipedii.

  1. Evangelische Christuskirche, tirisdienste.at[nedostupný zdroj]
  2. Die Gemeinde im Überblick. www.innsbruck-christuskirche.at [online]. [cit. 2018-01-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-01-21. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Christuskirche Innsbruck 02.jpg
Autor: Simon Legner (User:simon04), Licence: CC BY-SA 4.0
This media shows the remarkable cultural object in the Austrian state of Tyrol listed by the Tyrolean Art Cadastre with the ID 37410. (on tirisMaps, pdf, more images on Commons, Wikidata)