Kristův monogram

Symbol Chi-Rho
Znak
Název
v Unicodu
Chi rhoCoptic symbol khi rho
Kódovánídechexdechex
Unicode9767U+262711497U+2ce9
UTF-8226 152 167e2 98 a7226 179 169e2 b3 a9
Číselná entita☧☧⳩⳩

Kristův monogram, též označovaný jako chí-ró, je jedním z chrismonů (odlišuj od christogramu IHS), tedy vyjádření Kristova jména zkratkou. Symbol je zkratkou pro řecký zápis slova Kristus (řecky Χριστός - Christos) a je tvořen jeho prvními dvěma písmeny, řeckými písmeny Χ (chí) a Ρ (ró). Odtud pochází označení chíró případně chí-ró. Je to jeden z nejstarších a nejrozšířenějších křesťanských symbolů a vyskytuje se na křesťanských náhrobcích už od 3. století. Ve východním křesťanství má christogram podobu čtyř řeckých písmen ΙϹΧϹ = Isos Christos.

Podle historika Lactantia († asi 320) měl císař Konstantin I. Veliký v noci před rozhodující bitvou s Maxentiem na Milvijském mostě (312) sen: viděl na nebi znamení ΧΡ a slyšel hlas, že s tímto znamením zvítězí. Ráno nařídil vojákům, aby si je dali na štíty a skutečně zvítězil. Podle Eusebiových Církevních dějin měl toto vidění cestou z Gallie do Říma, kdežto podle pozdějšího Životopisu Konstantinova (asi 338) od téhož autora viděl Konstantin v poledne před bitvou dva zkřížené pruhy světla přes Slunce a navíc nápis „v tomto znamení zvítězíš“. Proto je nechal připevnit na vojenské standarty (labarum).

Monogram ΧΡ má ovšem také kosmologické souvislosti. Když Platónův Timaios popisuje jak démiurg formoval Vesmír, přirovnává křížení ekliptiky a vesmírného rovníku k písmenu Χ.[1] Jeden z prvních křesťanských apologetů, Justin Mučedník (†165), spojuje tento Timaiův příměr s Kristovým křížem, který je vepsán na nebesích jako základ jejich uspořádání.[2] Skutečně na nejstarších vyobrazeních se ramena písmene Χ neprotínají pod pravým úhlem, nýbrž ostřejším. Podobnou myšlenku možná vyjadřuje už spis Didaché (kolem 150), když mluví o „prvním znamení rozestření (rozpětí) nebes“.[3]

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Labarum na anglické Wikipedii.

  1. Platón, Timaios 36b-c.
  2. Justin, Apologia I. 60.
  3. Didaché, 16. 6.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Anastasis Pio Christiano Inv31525.jpg
Anastasis, symbolic representation of the resurrection of Christ. Panel from a Roman lidless sarcophagus of the “Passion type”, ca. 350 CE. From the excavations of the Duchess of Chablais at Tor Marancia, 1817-1821.
Chi Rho Montrejeau MNMA Cl22392.jpg
Chi Rho monogramm on an altar. Marble, Comminges (Gascony, France), second half of the 12th century. From the Augustine convent of Montréjeau (Haute-Garonne, France).
Simple Labarum2.svg
Chi Rho U+2627
Sarcophage de Drausin 03 chrisme.jpg
Autor:
Sculpté au Moyen Age - Photographe: Clio20
, Licence: CC BY-SA 3.0

Sarcophage de Drausin, détail
Cuve de sarcophage
VI° siècle
Marbre
Provenance : Soissons
L.: 2,12 m, l.: 0,76 m, H.: 0,53 m
Décoré d'un chrisme et de pampres de vigne. Il aurait, selon la tradition, contenu le corps de Drausin ,évêque de Soissons, mort v. 680
Ma 2955


Musée du Louvre, Denon, Rez-de-Chaussée, salle 28.
Emblema IPPO.jpg
Autor: תמר הירדני, Licence: Attribution
sign on russian monastery, jerusalem, israel