Kristián VIII.

Kristián VIII. Dánský
král dánský a norský
Portrét
Kristián VII. Dánský
Doba vládyV Dánsku: 18391848
V Norsku: 1814
Korunovace1840
Úplné jménoChristian Frederik Oldenburg
Narození18. září 1786
Christiansborg, Kodaň
Úmrtí20. ledna 1848 (ve věku 61 let)
Amalienborg, Kodaň
PohřbenKatedrála v Roskilde
PředchůdceFrederik VI.
NástupceV Dánsku: Frederik VII.
V Norsku: Karel II.
ManželkyI. Šarlota Frederika Meklenbursko-Zvěřínská
II. Karolina Amálie Augustenburská
PotomciFrederik VII.
DynastieOldenburkové
OtecFrederik Dánský
MatkaŽofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kristián VIII. (Christian Frederik, 18. září 1786, Kodaň20. ledna 1848, Kodaň), byl mezi lety 1839 a 1848 dánský král. Byl předposledním dánským a posledním norským králem z původní linie dynastie Oldenburků a posledním dánským korunovaným králem.

Původ

Budoucí král Kristián VIII. se narodil 18. září 1786 v paláci Christiansborg v Kodani dánskému a norskému princi Frederikovi Dánskému a jeho ženě princezně Žofii Frederice Meklenbursko-Zvěřínské. Jeho otec byl synem z druhého manželství krále Frederika V., tedy mladším nevlastním bratrem krále Kristiána VII.; Kristián VIII. pak synovcem Kristiána VII.

Norský místodržící a později král

Podrobnější informace naleznete v článcích Norské království (1814) a Kielská smlouva.

V období napoleonských válek byli Norové Dánskem donuceni stát na straně Francie. Výsledkem bylo, že Angličané vytvořili blokádu celého pobřeží včetně norských přístavů. Tehdy se otevřeně projevila rozdílnost většiny zájmů Dánů a Norů, takže ani dánské pokusy o usmíření – patřilo mezi ně například založení univerzity v Oslo – nedokázaly zastavit lidové hnutí, jehož heslo znělo „Pryč od Dánska“. V této době byl guvernérem Norska právě princ Kristián.

Když Napoleon utrpěl rozhodující porážku u Waterloo, Norové nabyli dojmu, že jsou konečně u cíle svých snů o znovu nabytí nezávislosti. Avšak záhy a drsně se z nich probudili, když dánský král mírovou smlouvou z Kielu 1814 musel Norsko odstoupit Švédům, kteří byli od počátku proti Napoleonovi. Toto rozhodnutí vyvolalo v Norsku zuřivý odpor, k němuž se připojil i tehdy úřadující dánský královský místodržící, jímž byl pozdější dánský král Kristián VIII.

Kielská smlouva však nikdy nevstoupila v platnost. Zarputilí Norové z přání prince Kristána Frederika svolali shromáždění – vlastní sněm, který formuloval a schválil základní norskou ústavu, která byla odvozena z myšlenek Montesquieua. Norsko vyhlásilo svou nezávislost, 17. května 1814 přijalo vlastní ústavu (ta platí v modifikované verzi do současnosti) a zvolilo prince Kristiána za svého krále (ten v Norsku panoval pod jménem Kristián Frederik) – vzniká tak krátce existující Norské království.

Po následné krátké roztržce se Švédy Norové souhlasili na konventu v Mossu se vznikem personální unie, kdy si obě země zachovaly vlastní parlament. Kristián Frederik abdikoval z norského trůnu v říjnu 1814 a norský parlament Storting dne 4. listopadu 1814 zvolil za norského panovníka švédského krále Karla XIII., jenž usedl na norský trůn pod jménem Karel II.

Dánským králem

Když zemřel v roce 1839 král Frederik VI., syn Kristiána VII., nezůstali po něm žádní mužští potomci (dvě dcery, které z jeho osmi dětí se dožily dospělosti, zůstaly bezdětné). Dědicem dánského trůnu se tak stal jeho bratranec Kristián VIII., syn prince Frederika Dánského – mladšího bratra Kristiána VII. V roce 1840 byl Kristián VIII. korunován. Stal se tak posledním dánským králem, který vůbec korunován byl.

Manželství a potomci

21. července roku 1806 se v Ludwigslustu oženil se svou sestřenicí z matčiny strany, meklenburskou princeznou Šarlotou Frederikou. Z manželství vzešli dva potomci, pouze jediný syn se však dožil dospělosti.

Již v roce následujícím po narození prince Frederika se však pár rozešel kvůli skandálnímu milostnému poměru, který Šarlota Frederika měla s francouzským zpěvákem a skladatelem Édouardem Du Puy. 31. března roku 1810 bylo manželství rozvedeno a Šarlota Frederika byla vypovězena od dvora.

V prosinci roku 1814 se Kristián VIII. zasnoubil a v květnu roku 1815 se oženil podruhé, a to s Karolinou Amálií Augustenburskou. Toto manželství bylo bezdětné.

Smrt a nástupci

Král Kristián VIII. zemřel 20. ledna 1848 v Amalienborgu u Kodaně; příčinou jeho smrti byla sepse. Je pochován v katedrále v Roskilde, v místě posledního odpočinku dánských králů. Nástupcem na trůnu se stal jeho syn Frederik VII., poslední dánský král z původní linie oldenburského rodu (obě jeho manželství byla bezdětná, takže dalším nástupcem na dánském trůnu se stal jeho bratranec, Kristián IX.).

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Frederik IV. Dánský
 
 
Kristián VI.
 
 
 
 
 
 
Luisa Meklenburská
 
 
Frederik V.
 
 
 
 
 
 
Kristián Jindřich Braniborsko-Kulmbašský
 
 
Žofie Magdalena Braniborská
 
 
 
 
 
 
Žofie Kristýna Wolfsteinská
 
 
Frederik Dánský
 
 
 
 
 
 
Ferdinand Albrecht I. Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
Ferdinand Albrecht II. Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
 
 
 
 
Kristýna Hesensko-Eschwegská
 
 
Juliana Marie Brunšvická
 
 
 
 
 
 
Ludvík Rudolf Brunšvicko-Wolfenbüttelský
 
 
Antonie Amálie Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
 
 
 
 
 
Kristýna Luisa Öttingenská
 
'Kristián VIII.'
 
 
 
 
 
Bedřich Meklenbursko-Zvěřínský
 
 
Kristián Ludvík II. Meklenbursko-Zvěřínský
 
 
 
 
 
 
Kristina Vilemína Hesensko-Homburská
 
 
Ludvík Meklenbursko-Zvěřínský
 
 
 
 
 
 
Adolf Fridrich II. Meklenbursko-Střelický
 
 
Gustava Karolina Meklenbursko-Střelická
 
 
 
 
 
 
Marie Meklenburská-Güstrow
 
 
Žofie Frederika Meklenbursko-Zvěřínská
 
 
 
 
 
 
Jan Arnošt Sasko-Kobursko-Saalfeldský
 
 
František Josias Sasko-Kobursko-Saalfeldský
 
 
 
 
 
 
Šarlota Johana z Waldeck-Wildungenu
 
 
Šarlota Žofie Sasko-Kobursko-Saalfeldská
 
 
 
 
 
 
Ludvík Bedřich I. Schwarzbursko-Rudolstadtský
 
 
Anna Žofie Schwarzbursko-Rudolstadtská
 
 
 
 
 
 
Anna Žofie Sasko-Gothajsko-Altenburská
 

Odkazy

Reference

  1. Prins av Danmark, Christian Frederik Von Oldenburg, Prins. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-04-11]. Dostupné online. 
  2. Konge av Danmark, Frederick VII Carl Christian of Denmark, Oldenburg, King of Denmark. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-04-11]. Dostupné online. 
  3. Wilhelmine Marie of Denmark and Norway.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Wilhelmine Marie Oldenburg. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-04-11]. Dostupné online. 
  5. Caroline von Mecklenburg-Strelitz (1821-1876) -.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Duchess Caroline of Mecklenburg. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-04-11]. Dostupné online. 
  7. Louise Christine Rasmussen Danner (1815-1874) -.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Louise Rasmussen, Grevinde Danner. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-04-11]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Předchůdce:
Frederik VI.
Znak z doby nástupuNorský král
Kristián Frederik
1814
Znak z doby konce vládyNástupce:
Karel II.

Média použitá na této stránce

Royal coat of arms of Denmark.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal arms of Denmark from 1972.
Coat of arms of Denmark lesser.png
Autor: Tento PNG grafika byl vytvořen programem Inkscape ., Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Denmark.
Blazon: Or, three lions passant in pale Azure crowned and armed Or langued Gules, nine hearts Gules.
Blason Norvège ancien.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 3.0
Wappen Grafschaft Sachsen-Lauenburg.svg
The coat of arms of Duchy of Saxony, Angria and Westphalia (Lauenburg) as used between 1435 and 1507 and again between 1671 and 1689. It shows in the upper left quarter the Ascanian barry of ten, in or and sable (starting with the wrong colour in this copy), covered by a crancelin of rhombs (they are not shown in this undetailed copy) bendwise in vert. (The House of Wettin also adopted the barry of ten with the crancelin as its coat-of-arms, when it gained Saxe-Wittenberg, which is why the barry reappears in the arms of many (formerly) Wettin-ruled states.) The crancelin symbolises the Saxon ducal crown. The second quarter shows in azure an eagle crowned in or (crown missing in this copy), representing the imperial County Palatine of Saxony. The third quarter displays in argent three water-lily leaves in gules, standing for the County of Brehna. The lower right fourth quarter shows in sable and argent the electoral swords (Kurschwerter) in gules, indicating the Saxon office as Imperial Arch-Marshal (German: Erzmarschall, Latin: Archimarescallus), pertaining to the Saxon privilege as prince-elector, besides the right to elect a new emperor after the decease of the former. The Lauenburg branch duchy adopted this coat-of-arms, used before by the other brach duchy Saxe-Wittenberg until its extinction in 1422, in order to enforce its failed claim to succession in Saxe-Wittenberg. Thus the different quarters of the coat of arms, from then on representing the Duchy of Saxony, Angria and Westphalia (Lauenburg), were later often misinterpreted as symbolising Angria (Brehna's water-lily leaves) and Westphalia (the comital palatine Saxon eagle).
Christianviiidenmark.jpg
The Prince became King of Denmark as Christian VIII in 1839.
De Gothers våben.svg
Autor: Valentinian, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms representing the Danish kings' historical title as King of the Goths. It was later perceived as the arms of Jutland which is why a similar insignia features on the stern of the Fregatten Jylland museum frigate in Ebeltoft, Denmark.