Kristus klesající pod křížem (České Budějovice)

Kristus klesající pod křížem
Základní údaje
AutorJan Plansker
Rok vzniku18. století
Popis
Materiálkámen
Umístění
Umístěníkaple u svatého Mikuláše
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha Krista klesajícího pod křížem[1] v Českých Budějovicích je barokní kamenosochařská památka, jedna z nejstarších na území města. V poslední třetině 18. století se stala objektem masové úcty věřících a cílem stovek poutníků. V současnosti stojí v nice za presbytářem katedrály svatého Mikuláše naproti vchodu do kaple Smrtelných úzkostí Páně.

Popis a umístění

Socha byla náhodně objevena při rekonstrukci katedrály v roce 1912. K nálezu došlo v kryptě před kaplí svatého Auraciána, jež byla otevřena při výměně dlažby. Pro „ušlechtilé formy“ odkazující na „pravé křesťanské umění“ bylo rozhodnuto o umístění na nové čestné místo. Vzniklo úpravou prostoru mezi opěráky v čele presbytáře, k nimž byla přistavěna dvojice sloupů původem ze zrušené křížové cesty. Ty překlenul široký oblouk a takto vzniklou niku uzavřela mříž navržená Richardem Klenkou. Socha Krista zpodobněného při nesení kříže dostala nový podstavec s nápisem „Jesu, Filii Dei, miserere nobis“ (Ježíši, synu boží, smiluj se) a v prosinci 1912 se dočkala umístění do nové výklenkové kaple.[2]

Tradice a historie

Podle tradice pocházela socha od starého hradu Trojany, kde měla stát odnepaměti a souviset s dávnými majiteli hradu. K soše „zázračného Spasitele“ se tam konaly četné lidové poutě, které se staly trnem v oku místním úřadům. Nekontrolovatelná lidová zbožnost byla vyřešena přesunem sochy do Českých Budějovic.[2]

V kapli z roku 1912

Socha ve skutečnosti vznikla po roce 1717 jako součást křížové cesty vedoucí z Českého Krumlova ke kapli na Křížové hoře.[2][3] Mezi lety 1740–1755 byla původní zastavení se sochami nahrazena kapličkami vymalovanými Františkem Jakubem Prokyšem.[4] V roce 1764 (nebo mezi lety 1770–1780)[2] se socha dostala do lesů mezi Světlíkem a Hořicemi ke dvoru Pasovary. Stala se cílem lidových poutí, čemuž následoval složitý spor mezi obyvateli obcí, duchovními, městem Český Krumlov a vrchností o vlastnictví a umístění sochy.[3] Podle některých zdrojů došlo roku 1793 k převozu do Trojan, kde rok stála v dřevěné kapličce.[2] V roce 1794 došlo k přesunu do Českých Budějovic a předání biskupské konzistoři.[2][3] Vymezeno jí bylo místo v postranní kapli katedrály, ovšem z důvodu neutuchající lidové úcty padlo rozhodnutí o přesunu do krypty, kde zůstala zapomenuta až do roku 1912.[2]

Omyly

Po znovuobjevení sochy byla mylně považována za pozůstatek původní českobudějovické křížové cesty.[3] Později bylo autorství sochy připisováno českokrumlovskému sochaři Josefu Pablovi (1662–1710), podle Milana Šilhana chybně.[1] Pravděpodobným autorem sochy je Jan Plansker.[2]

Odkazy

Reference

  1. a b ŠILHAN, Milan. Encyklopedie Českých Budějovic - sochařství [online]. Č. Budějovice: NEBE [cit. 2021-02-27]. Dostupné online. 
  2. a b c d e f g h ADÁMEK, Jan; HANSOVÁ, Jarmila; KOVÁŘ, Daniel, Roman Lavička, Zdeněk Mareš, Zuzana Thomová. Katedrála sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Č. Budějovice: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, 2014. 271 s. ISBN 978-80-85033-54-0. S. 232–233. 
  3. a b c d BINDER, Milan; KOVÁŘ, Daniel. Kapličky, sochy a křížky. české Budějovice: Milan Binder, 2019. 173 s. ISBN 978-80-87277-13-3. S. 66. 
  4. HANSOVÁ, Jarmila. Encyklopedie Český Krumlov - Kaple na Křížové hoře ve městě Český Krumlov [online]. město Český Krumlov [cit. 2021-02-27]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kristus klesající pod křížem, České Budějovice, 01.jpg
Autor: Xth-Floor, Licence: CC BY-SA 4.0
Kristus klesající pod křížem, barokní socha v Českých Budějovicích.
Kaple u svatého Mikuláše se sochou Krista.jpg
Autor: Xth-Floor, Licence: CC BY-SA 4.0
Kaple u svatého Mikuláše s barokní sochou Krista.