O krtkovi

O krtkovi
Původní názevDer kleine Maulwurf a Krteček
Žánrydětský film
rodinný film
dětský televizní seriál
komediální televizní seriál
filmová pohádka
animovaný film
Formátseriál
NámětEduard Petiška
Ivan Klíma
RežieZdeněk Miler
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
ČeskoČesko Česko
Západní NěmeckoZápadní Německo Západní Německo (díly 14-29)
NěmeckoNěmecko Německo (díly 30-49)
Počet dílů49 (seznam dílů)
Produkce a štáb
Vedoucí
produkce
Josef Tokstein
Ivan Skála
Václav Strnad
Jiří Šebestík
Helena Kiliánová
Zdenka Deitchová
KameraIvan Masník
Zdenka Hajdová
Emil Strakoň
Zdeněk Kovář
Eva Kargerová
Jaroslava Zimová
Jan Chvojka
HudbaJaroslav Křička
William Bukový
Milan Kymlička
Luboš Fišer
Miloš Vacek
Vadim Petrov
Jiří Strohner
StřihMarta Látalová
Květa Mašková
Gaia Vítková
ZvukFrantišek Černý
Benjamin Astrug
Adolf Řípa
Pavel Jelínek
Jan Kacian
Produkční
společnost
Krátký film Praha
Premiérové vysílání
StaniceČeská televize
Vysíláno1957 – 20021111a11. listopadu 2002
O krtkovi na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

O krtkovi[pozn. 1] je česká volná série krátkých animovaných filmů pro děti výtvarníka Zdeňka Milera, která vznikala mezi lety 19572002. Hlavní postavou je kreslený krtek potýkající se mnohdy se světem lidí a zažívající různé příhody se svými zvířecími kamarády. Po smrti autora umožnila jeho vnučka vznik nových dílů s krtkem, koprodukční čínsko-český seriál se jmenuje Krtek a Panda.

(c) El Nino, CC BY-SA 3.0
Postava krtečka v pražském obchodě
Postava krtečka na finském vlaku

Historie

Postavičku krtka vytvořil Zdeněk Miler ve studiu Krátký film Praha. Animovaný film je dnes obvykle uváděn jako ucelený televizní seriál v pořadu Večerníček, ve kterém byl poprvé uveden roku 1975, přestože první filmy vznikaly samostatně.

První díl z roku 1957 nesl název Jak krtek ke kalhotkám přišel, ve kterém se objevily i další postavičky jako žába, čáp, rákosník, rak, pavouci, ježek a především rostlina len. Další díly přibývaly velmi pozvolna, Krtek a autíčko (1963), Krtek a raketa (1966) a další, celkem 49 dílů. Jednotlivé díly mají délku od cca 5 min až po 29 minut (Krtek ve městě; ve snu a další 4 díly). Po velkém úspěchu animovaných filmů a večerníčků po celém světě vznikla řada dětských knih, kompaktních disků a videokazet s námětem Krtka.

Zdeněk Miler údajně postavičku krtka vymyslel v roce 1954 poté, co zakopl o krtinu. Navíc krtka, jako jedno z mála zvířátek, nepoužil ve svých filmech Walt Disney, proto byla postava krtka ve své době originální. Postava krtka téměř nemluví, říká jen nemnoho slov a převážně citoslovce (hele, jé, ach jo…), která pro první díly nadabovaly Milerovy dcery. Výjimkou je první film Jak krtek ke kalhotkám přišel, který je mluvený.[1] Ten namluvila Viola Zinková.[2]

Přesah do ekologie a společenských problémů

Některé díly disponují někdy až depresivním ekologickým přesahem a jsou jistě k zamyšlení ve spojení se současnou situací. V díle Krtek ve městě můžeme sledovat celý proces výstavby velkoměsta včetně likvidace přírodní krajiny, krtek a ostatní zvířátka se tak ocitají v neznámém prostředí plném nástrah současné civilizace a bezmocně se snaží dosáhnout svých práv a jisté spravedlnosti. Díl Krtek a buldozer ukazuje výstavbu dálnice krajinou, krtkovi se nakonec podaří lstí trasu alespoň mírně odklonit. Lze zmínit i díl Krtek a tranzistor, kdy přítomnost rádia v lese naprosto naruší život jeho obyvatel a také díl Krtek a televizor, ve kterém krtek musí vzdorovat zahradníkovi, který se jej chystá zlikvidovat jako škůdce.

Z biologického hlediska je zajímavý i díl Krtek a maminka, kde je divák svědkem rozmnožovacího chování zajíců včetně porodu, a díl Krtek a žabka zase ukazuje rizika silničního provozu a vyzývá k opatrnosti. I v dalších dílech krtek často pomáhá zraněným či osamoceným zvířatům.

Díl Krtek filmová hvězda popisuje moc slávy, která dokáže pohltit každého, kdo se objeví v showbyznysu. Po přepracovanosti krtek nakonec poznává krásu klidu a přírody.

Díly série

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu O krtkovi.

Mezi lety 19572002 bylo natočeno celkem 49 krátkých snímků. Délku mají 5 až 28 minut, všechny díly režíroval Zdeněk Miler.

Krátký film Praha vydal celý seriál v letech 2000–2002 na pěti DVD pod názvem Krtkova dobrodružství (distributor: Centrum českého videa). V kolekci nebyl obsažen jen první, mluvený film. Ten pak vyšel v roce 2004 na samostatném 80minutovém DVD Krtek a kalhotky, spolu s výběrem dalších 9 dílů (vydavatel a distributor: Země pohádek).

Krtek ve vesmíru

Astronaut Andrew Feustel na návštěvě Moravské ústředny Brno, výrobny plyšových krtečků (2013)

Plyšová figurka Krtka se stala symbolem poslední vesmírné mise raketoplánu Endeavour, která propagovala vědu a vesmírný výzkum všech dětí světa. Mise STS-134 měla být původně zahájena 19. dubna 2011. Start byl odložen a uskutečnil se 16. května téhož roku. Krtek letěl do vesmíru na návrh astronauta A. J. Feustela, jehož manželka má české předky.[3] Dne 1. června v ranních hodinách pak raketoplán Endeavour přistál na Zemi společně s Krtkem. Podruhé vzal astronaut Feustel Krtka do vesmíru 21. března 2018,[4] kdy se pro změnu proletěl v Sojuzu a dělal přes půl roku společnost osazenstvu ISS až do 4. října 2018.[5]

Krtek na cestě kolem světa

O velké oblíbenosti postavy Krtka není pochyb. Jako svého maskota pro projekt Naše cesta kolem světa si jej vybrali cestovatelé Pavel Zrzavý a Martina Libřická. Plyšový Krtek s nimi vyrazil cestovat 8. února 2015. Svět poznávali celkem 527 dní, během kterých procestovali 22 zemí, navštívili stovky míst a poznali mnoho zajímavých kultur. Krtka si cestovatelé vybrali jako symbol představující domov. Zároveň také chtěli, aby Krtek i nadále inspiroval děti a dospělé, kteří ho mají rádi. Vedle hračky Krtka s sebou na cesty vzali ještě myšáka Gosig Mus z produkce firmy Ikea.

Krtek a Panda

Podrobnější informace naleznete v článku Krtek a Panda.

V roce 2014 uzavřela vnučka malíře Karolína Milerová smlouvu s čínskou televizí CCTV o natáčení nových příběhů Krtečka. Nové díly vznikly už počítačovou 3D technologií a postava krtka v nich oproti předchozím zvyklostem také mluví. Seriál se začal vysílat v Číně. V Česku jeho první díl uvedla TV Barrandov, která patří do skupiny Empresa Media s minoritním čínským vlastníkem, nejprve samostatně u příležitosti státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice koncem března 2016. Nový 26dílný seriál se jmenuje Krtek a Panda, v Česku vyšla první série na DVD a odvysílala jej stanice Barrandov Plus. Druhá série také 26 dílů vyšla v roce 2017.

Podle Vadima Petrova, který k původním příběhům skládal hudbu, si však Zdeněk Miler nepřál, aby se v jeho díle dále pokračovalo.[6][7] V březnu 2019 Vrchní soud v Praze pravomocně rozhodl, že Milerova vnučka nemá ke Krtkovi výhradní právo poskytovat podlicence dalším výrobcům a smlouva z roku 2011, na základě které tak činila, je neplatná, neboť její obsah není dost určitý.[8] Milerová proti rozhodnutí soudu podala dovolání. Nakonec došlo k mimosoudní dohodě mezi všemi dědici po Zdeňku Milerovi, jejímž výsledkem bylo ukončení seriálu.[9]

Odkazy

Poznámky

  1. Filmy vycházely i pod názvem Krtkova dobrodružství nebo Krtečkova dobrodružství.

Reference

  1. Novinky. Zemřel tvůrce legendárního Krtečka Zdeněk Miler. Novinky.cz [online]. Borgis, 2011-11-30 [cit. 2014-11-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-05-23. 
  2. https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/108988/hlas-krtecka-ma-narozeniny-zinkova-slavi-90-let.html - Hlas Krtečka má narozeniny: Zinková slaví 90 let!
  3. Česká republika má dalšího astronauta, do vesmíru poletí Krteček. Novinky.cz [online]. Borgis, 2011-03-22 [cit. 2011-11-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-02-09. 
  4. STRAKA, Vít. Vesmírní parťáci“ Andrew Feustel a Krteček znova vyrazili na oběžnou dráhu. Astro.cz [online]. 22.3.2018 [cit. 8.2.2019]. Dostupné online. 
  5. Astronaut Feustel je zpět na Zemi. V kosmu hrál tenis, ztratil Krtka a řešil krizi s dírou na stanici. Česká televize [online]. 4.10.2018 [cit. 8.2.2019]. Dostupné online. 
  6. Novinky. Miler si pokračování Krtka nepřál, řekl k čínským dílům autor hudby Petrov. Novinky.cz [online]. Borgis, 2014-10-30, rev. 2014-10-30 [cit. 2014-11-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-05-29. 
  7. LIDOVKY.CZ, ČTK. Krtek a panda? Miler si další díly nepřál, tvrdí skladatel Petrov. Lidovky.cz [online]. 2014-10-31 [cit. 2014-11-01]. Dostupné online. 
  8. Soud potvrdil, že vnučka výtvarníka Milera nemá licenci ke Krtečkovi. Smlouva byla neurčitá. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2019-03-25]. Dostupné online. 
  9. Končí animovaný projekt Krtek a Panda. Nectí ducha Milerova původního příběhu. iDNES.cz [online]. 2020-11-23 [cit. 2020-11-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Germany (state).svg
Bundesdienstflagge (Flag of the federal authorities of Germany). Under German law, federal states, municipalities, institutions or private persons are not allowed to use this flag.
Edfs coach.JPG
Autor: Antti Leppänen, Licence: CC BY-SA 3.0
Edfs coach at Jyväskylä railway station
Kisvakond - Mole - Krtek - panoramio.jpg
(c) El Nino, CC BY-SA 3.0
Kisvakond / Mole / Krtek
Andrew Feustel u výrobce Krtka (1).jpg
Autor: Janahenych, Licence: CC BY-SA 4.0
Andrew Feustel u výrobce Krtka