Krucifix
Krucifix (z lat. cruci fixus [ke] kříži připevněný/přibitý) je umělecké zpodobení ukřižovaného Krista. Zpravidla tento výraz označuje jen plasticky zpracovaný kříž s Ježíšovým tělem,[1] kdežto zobrazení širší scény na Golgotě se nazývá Ukřižování nebo Kalvárie.
Historie
Nejstarší krucifixy ze 6.-12 století nezobrazujíají Ježíšovo utrpení, ale ukazují Krista na kříži jako Boha v lidské podobě, který stojí zpříma, mívá otevřené oči a paže vodorovně rozevřené v gestu žehnání. Netrpí, nýbrž „kraluje z kříže“. K tomuto typu patří korunovaný kristus v dlouhé tunice - Volto santo z Luccy, Imervardův kříž z Brunšviku nebo tzv. Dobrý Bůh z belgického Tancrémontu, kde dlouhé roucho většinu těla skrývá. Řadí se k nim i skupina jihofrancouzských emailových křížků z Limoges, také na nich Kristus může mít na hlavě královskou korunu a úsměv ve tváři jako výraz překonané bolesti.
Souběžně s prvním typem se zhruba od konce 10. století objevuje mrtvé - tělo Kristovo v naturalistickém zavěšení za ruce na hřebech, rány na nohou nejsou výrazné, protože ke kříži bývá přibita podnožka (latinsky subpedaneum). K nejstarším příkladům patří Gerův kříž z dómu v Kolíně nad Rýnem z doby kolem roku 970. Podnožku může nést drobná postavička, která má zmírňovat Kristovo utrpení. Je znázorněna například na slonovinovém kříži španělského krále Ferdinanda I. Kastilského z poloviny 11. století.
Ve vrcholném středověku, přibližně od druhé poloviny 13. století, v souvislosti s františkánským hnutím v sochařství začíná převažovat naturalisticky zobrazené trpící nebo mrtvé tělo, zdůrazněny jsou Ježíšovy rány, zubožené tělo a bolestný výraz utrpení ve tváři.[2] Samotný kříž se také v historii měnil. Neopracovaný kmen stromu s rozeklanými větvemi byl zaveden koncem 13. století na mystických krucifixech (například Přemyslovský kříž z Jihlavy. Jindy má kříž tvar písmene "T" (řecké "tau").
V období vrcholné a pozdní gotiky bývají na dřík i ramena krucifixu doplňovány znamení, hlavičky nebo celé postavy evangelistů (například na kříži Přemysla Otakara II.), nebo jiných světců. Jindy krev z Kristových ran odkapává na Adamovu lebku, a tak smývá první hřích lidstva. Na krucifixu může být zobrazen jako symbol Kristova sebeobětování a eucharistie pelikán v hnízdě, krmící svá mláďata vlastní krví.
Během 15.-16. století se ustálil ikonografický typ vyobrazení kalvárie, s krucifixem mezi truchlící Pannou Marií a Janem Evangelistou, v malbě také další postavy aktérů. V manýrismu a baroku se k nim často připojuje lkající Marie Magdaléna. Tím se vývoj krucifixu uzavřel.
Význam
Krucifix je nejvýraznějším symbolem křesťanství. Význam tohoto symbolu vzrostl zvláště během středověku, kdy v západním křesťanství úcta k ukřižovanému Kristu byla zdaleka nejvýraznějším bodem křesťanské nauky, a proto lze krucifix spatřit v každém katolickém kostele. Krucifix také zdobí mnohé římskokatolické domácnosti, zvyk věšet krucifix na zeď pochází z období po Tridentském koncilu, pravděpodobně ze 17. století.
Vývojová řada krucifixů
- Volto Santo, Lucca
- Engausenský kříž, 9.-10. století
- (c) Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0Imervardův kříž, Brunšvik, 10. století
- Teodotův kříž, San Michele Maggiore, Pavia
- Gerův kříž, kolem 970
- Bon Dieu z Tancrémontu, 11. století
- Krucifix krále Ferdinanda I. Kastilského
- Korunovaný Kristus král, 12. století, Limoges
- Černý krucifix, 14. století, Cáceres
Devocionálie
Podobu krucifixu v menším formátu mívají devocionálie a v miniturních rozměrech šperky, jako zjevný či privátní symbol náboženské příslušnosti nebo přesvědčení. Nejčastěji to jsou závěsné pektorální křížky,enkolpia, přívěsky k růženci nebo prsteny s krucifixem.
V češtině
Slovo se v češtině používá též jako citoslovce hněvu (krucifix!) (klení).
Galerie
- Kalvárie na Karlově mostě (1621)
- kamenný kříž s kovovým Kristem
- Kamenný kříž
- Kovový kříž ze Skřivan
- Dřevěný kříž s plechovým Kristem
- U silnice k obci Borová Lada (Šumava)
Odkazy
Reference
- ↑ HALL, James. Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. Praha: Mladá fronta, 1991. 517 s. ISBN 80-204-0205-5.
- ↑ Lexikon der christlichen Ikonographie, I. (A-E), Allgemeine Ikonographie, eds. Engelbert Kirschbaum, Wolfgang Braunfels et alii, vydal Herder Rom-Basel-Freiburg-Wien 1968, 1994², kapitola Das Christusbild, s. 355-414
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu krucifix na Wikimedia Commons
- Boží muka a kříže na Karlovarsku
- Fotogalerie křížků Archivováno 25. 7. 2014 na Wayback Machine.
Média použitá na této stránce
Socha ukřižovaného Ježíše Krista na Karlově mostě v Praze.
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Kříž u cesty na Šumavě, okres Prachatice, Česká republika. Kříž se nachází na červeně značené turistické trase z kvildské Bučiny na Knížecí Pláně.
(c) Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0
Brunswick Cathedral, Imervard Cross
Autor: Carlo Dell'Orto, Licence: CC BY-SA 4.0
Teodote cross, San Michele Maggiore (Pavia)
Autor: Okapi07, Licence: CC BY-SA 4.0
Christ en croix sculpté durant la seconde moitier du 11ème siècle (datation carbone 14 du bois: entre 810 et 965). Découvert enterré en 1830, peut-être pour le cacher durant la Révolution Française. Provient peut-être de l'église de Theux. Exposé dans la Chapelle du Vieux-Bon-Dieu de Tancrémont.
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 2.5
Obverse of the so-called Crucifijo de don Fernando y doña Sancha. Ivory Romanesque crucifix with a Christ, donated by king Ferdinand I of Leon and his wife, queen Sancha, to the monastery of San Isidoro de Leon.
Autor: Aw58, Licence: CC BY-SA 3.0
Zaclerz, krzyż przydrożny w Drewnianej Dolinie (Prkneny Dul)
Autor: No machine-readable author provided. Elya assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
„Gero crucifix“, late 10. century, Cologne Cathedral, Germany
- author: Elke Wetzig (elya)
- date: 2006-09-03
Autor: José Luis Filpo Cabana, Licence: CC BY-SA 4.0
Conocido como Cristo Negro (s. XIV), titular de La muy Solemne, Venerable y Pontificia Cofradía Hermandad del Santo Crucifijo de Santa María de Jesús, Concatedral de Cáceres.
(c) Zp, CC BY-SA 3.0
Boží muka (ale vypadá to spíš jako krucifix) (neznámé místo, dle názvu souboru někde na Moravě, Timichal z neznámého důvodu zakategorizoval do Jihomoravského kraje).
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Kříž u cesty na Šumavě, okres Prachatice, Česká republika. Kříž se nachází u silnice vedoucí z Knížecích Plání do obce Borová Lada na místě, kde se napojuje žlutá turistická značka (vedoucí od místa označovaného jako Nová Boubská) na silnici do obce Borová Lada.
Autor: Sailko, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia . See authorisations.
Autor: Prazak, Licence: CC BY-SA 2.5
Dřevěný kříž s plechovým Kristem u písníku Marokánka, district Hradec Králové
autor: PrazakAutor: Jindřich Nosek (NoJin), Licence: CC BY-SA 3.0
Přemyslovský krucifix (kolem 1330), novodobá replika, farní kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě
Autor: Didi43, Licence: CC BY-SA 4.0
A little church, Holy Cross, in Enghausen near Mauern in Bavaria
Autor: Prazak, Licence: CC BY 2.5
Kamenný kříž na křižovatce v Králíkách, district Hradec Králové autor: Prazak
date: 17. 12. 2006Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Kříž u cesty na Šumavě, okres Prachatice, Česká republika. Kříž se nachází na červeně značené turistické trase z kvildské Bučiny na Knížecí Pláně.
Autor: Prazak, Licence: CC BY-SA 2.5
Kovový kříž u kostela svaté Anny ve Skřivanech, district Hradec Králové
autor: Prazak