Krucifix

Přemyslovský krucifix, kolem 1330, kostel svatého Jakuba Jihlava

Krucifix (z lat. cruci fixus [ke] kříži připevněný/přibitý) je umělecké zpodobení ukřižovaného Krista. Zpravidla tento výraz označuje jen plasticky zpracovaný křížJežíšovým tělem,[1] kdežto zobrazení širší scény na Golgotě se nazývá Ukřižování nebo Kalvárie.

Historie

Nejstarší krucifixy ze 6.-12 století nezobrazujíají Ježíšovo utrpení, ale ukazují Krista na kříži jako Boha v lidské podobě, který stojí zpříma, mívá otevřené oči a paže vodorovně rozevřené v gestu žehnání. Netrpí, nýbrž „kraluje z kříže“. K tomuto typu patří korunovaný kristus v dlouhé tunice - Volto santo z Luccy, Imervardův kříž z Brunšviku nebo tzv. Dobrý Bůh z belgického Tancrémontu, kde dlouhé roucho většinu těla skrývá. Řadí se k nim i skupina jihofrancouzských emailových křížků z Limoges, také na nich Kristus může mít na hlavě královskou korunu a úsměv ve tváři jako výraz překonané bolesti.

Souběžně s prvním typem se zhruba od konce 10. století objevuje mrtvé - tělo Kristovo v naturalistickém zavěšení za ruce na hřebech, rány na nohou nejsou výrazné, protože ke kříži bývá přibita podnožka (latinsky subpedaneum). K nejstarším příkladům patří Gerův kříž z dómu v Kolíně nad Rýnem z doby kolem roku 970. Podnožku může nést drobná postavička, která má zmírňovat Kristovo utrpení. Je znázorněna například na slonovinovém kříži španělského krále Ferdinanda I. Kastilského z poloviny 11. století.

Ve vrcholném středověku, přibližně od druhé poloviny 13. století, v souvislosti s františkánským hnutím v sochařství začíná převažovat naturalisticky zobrazené trpící nebo mrtvé tělo, zdůrazněny jsou Ježíšovy rány, zubožené tělo a bolestný výraz utrpení ve tváři.[2] Samotný kříž se také v historii měnil. Neopracovaný kmen stromu s rozeklanými větvemi byl zaveden koncem 13. století na mystických krucifixech (například Přemyslovský kříž z Jihlavy. Jindy má kříž tvar písmene "T" (řecké "tau").

V období vrcholné a pozdní gotiky bývají na dřík i ramena krucifixu doplňovány znamení, hlavičky nebo celé postavy evangelistů (například na kříži Přemysla Otakara II.), nebo jiných světců. Jindy krev z Kristových ran odkapává na Adamovu lebku, a tak smývá první hřích lidstva. Na krucifixu může být zobrazen jako symbol Kristova sebeobětování a eucharistie pelikán v hnízdě, krmící svá mláďata vlastní krví.

Během 15.-16. století se ustálil ikonografický typ vyobrazení kalvárie, s krucifixem mezi truchlící Pannou Marií a Janem Evangelistou, v malbě také další postavy aktérů. V manýrismu a baroku se k nim často připojuje lkající Marie Magdaléna. Tím se vývoj krucifixu uzavřel.

Význam

Krucifix je nejvýraznějším symbolem křesťanství. Význam tohoto symbolu vzrostl zvláště během středověku, kdy v západním křesťanství úcta k ukřižovanému Kristu byla zdaleka nejvýraznějším bodem křesťanské nauky, a proto lze krucifix spatřit v každém katolickém kostele. Krucifix také zdobí mnohé římskokatolické domácnosti, zvyk věšet krucifix na zeď pochází z období po Tridentském koncilu, pravděpodobně ze 17. století.

Vývojová řada krucifixů

Devocionálie

Podobu krucifixu v menším formátu mívají devocionálie a v miniturních rozměrech šperky, jako zjevný či privátní symbol náboženské příslušnosti nebo přesvědčení. Nejčastěji to jsou závěsné pektorální křížky,enkolpia, přívěsky k růženci nebo prsteny s krucifixem.

V češtině

Slovo se v češtině používá též jako citoslovce hněvu (krucifix!) (klení).

Galerie

Odkazy

Reference

  1. HALL, James. Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. Praha: Mladá fronta, 1991. 517 s. ISBN 80-204-0205-5. 
  2. Lexikon der christlichen Ikonographie, I. (A-E), Allgemeine Ikonographie, eds. Engelbert Kirschbaum, Wolfgang Braunfels et alii, vydal Herder Rom-Basel-Freiburg-Wien 1968, 1994², kapitola Das Christusbild, s. 355-414

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Wayside Cross Sumava Czech Republic 02.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Kříž u cesty na Šumavě, okres Prachatice, Česká republika. Kříž se nachází na červeně značené turistické trase z kvildské Bučiny na Knížecí Pláně.
BraunschweigerDom ImervardKreuz DSC00069.jpg
(c) Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0
Brunswick Cathedral, Imervard Cross
Jesus-Charle's bridge.JPG
Socha ukřižovaného Ježíše Krista na Karlově mostě v Praze.
Crocefisso di Teodote, San Michele Maggiore (Pavia).jpg
Autor: Carlo Dell'Orto, Licence: CC BY-SA 4.0
Teodote cross, San Michele Maggiore (Pavia)
Vieux Bon Dieu de Tancrémont.jpg
Autor: Okapi07, Licence: CC BY-SA 4.0
Christ en croix sculpté durant la seconde moitier du 11ème siècle (datation carbone 14 du bois: entre 810 et 965). Découvert enterré en 1830, peut-être pour le cacher durant la Révolution Française. Provient peut-être de l'église de Theux. Exposé dans la Chapelle du Vieux-Bon-Dieu de Tancrémont.
Cristo de don Fernando y doña Sancha (anverso).jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 2.5
Obverse of the so-called Crucifijo de don Fernando y doña Sancha. Ivory Romanesque crucifix with a Christ, donated by king Ferdinand I of Leon and his wife, queen Sancha, to the monastery of San Isidoro de Leon.
Zaclerz, krzyż przydrożny w Drewnianej Dolinie (Prkneny Dul) -Aw58- 20.09.2009 r..JPG
Autor: Aw58, Licence: CC BY-SA 3.0
Zaclerz, krzyż przydrożny w Drewnianej Dolinie (Prkneny Dul)
Volto Santo de Lucca.JPG
Autor: Joanbanjo, Licence: CC BY-SA 3.0
Volto Santo, catedral de Lucca.
Gerokreuz full 20050903.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Elya assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0

Gero crucifix“, late 10. century, Cologne Cathedral, Germany

  • author: Elke Wetzig (elya)
  • date: 2006-09-03
Santo Crucifijo de Santa María de Jesús, Concatedral de Cáceres.jpg
Autor: José Luis Filpo Cabana, Licence: CC BY-SA 4.0
Conocido como Cristo Negro (s. XIV), titular de La muy Solemne, Venerable y Pontificia Cofradía Hermandad del Santo Crucifijo de Santa María de Jesús, Concatedral de Cáceres.
Morava5.JPG
(c) Zp, CC BY-SA 3.0
Boží muka (ale vypadá to spíš jako krucifix) (neznámé místo, dle názvu souboru někde na Moravě, Timichal z neznámého důvodu zakategorizoval do Jihomoravského kraje).
Wayside Cross Sumava Czech Republic 04.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Kříž u cesty na Šumavě, okres Prachatice, Česká republika. Kříž se nachází u silnice vedoucí z Knížecích Plání do obce Borová Lada na místě, kde se napojuje žlutá turistická značka (vedoucí od místa označovaného jako Nová Boubská) na silnici do obce Borová Lada.
Manifattura di limoges, crocifisso, sec. xii.JPG
Autor: Sailko, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a monument which is part of cultural heritage of Italy. This monument participates in the contest Wiki Loves Monuments Italia . See authorisations.
U Marokanky.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY-SA 2.5

Dřevěný kříž s plechovým Kristem u písníku Marokánka, district Hradec Králové

autor: Prazak
Přemyslovský-krucifix-(1330),-novodobá-replika.jpg
Autor: Jindřich Nosek (NoJin), Licence: CC BY-SA 3.0
Přemyslovský krucifix (kolem 1330), novodobá replika, farní kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě
Hl. Kreuzauffindung (Enghausen) 41.jpg
Autor: Didi43, Licence: CC BY-SA 4.0
A little church, Holy Cross, in Enghausen near Mauern in Bavaria
Králíky.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY 2.5

Kamenný kříž na křižovatce v Králíkách, district Hradec Králové autor: Prazak

date: 17. 12. 2006
Wayside Cross Sumava Czech Republic 01.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Kříž u cesty na Šumavě, okres Prachatice, Česká republika. Kříž se nachází na červeně značené turistické trase z kvildské Bučiny na Knížecí Pláně.
Skřivany - kříž.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY-SA 2.5

Kovový kříž u kostela svaté Anny ve Skřivanech, district Hradec Králové

autor: Prazak