Krucifix (Staroměstské náměstí, Litovel)

Krucifix na Staroměstském náměstí v Litovli
Krucifix v Litovli u kostela sv. Jakuba a Filipa
Krucifix v Litovli u kostela sv. Jakuba a Filipa
Základní údaje
Kód památky15495/8-2642 (PkMISSezObrWD)
Popis
Materiálpískovec
Umístění
UmístěníStaroměstské náměstí
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krucifix v Litovli je barokní kamenný kříž nacházející se na Staroměstském náměstí vpravo od vstupu do kostela sv. Jakuba a Filipa.[1] Jeho autor je neznámý. Kříž je chráněn jako kulturní památka.[2]

Popis

Pískovcový kříž s ukřižováním Krista pochází asi z roku 1780. Tvoří ho čtvercový podstavec, na kterém je položený hranol s reliéfem Piety. Samotný kříž je ve spodní části doplněn volutami a na dříku reliéfy s rostlinnými motivy.

Odkazy

Reference

  1. URVÁLEK, Radovan. Litovel a okolí: kraj, který máme rádi. 1. vyd. Olomouc: Petr Baštan, 2006. 181 s. ISBN 80-903275-4-0. S. 43. 
  2. krucifix. MonumNet [online]. Národní památkový ústav [cit. 2017-06-10]. Dostupné online. 

Literatura

  • ŠPAČKOVÁ, Tereza. Barokní sloupy, kříže a sochy v Litovli. , 2016 [cit. 2017-05-19]. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta. Vedoucí práce doc. Mgr. Martin Pavlíček, Ph.D. s. 37. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“