Kruh přátel muzea Varnsdorf
Kruh přátel muzea Varnsdorf | |
---|---|
Právní forma | spolek |
Založeno | 15. dubna 1996 |
Adresa | Legií 2574, Varnsdorf, 407 47, Česko |
IČO | 64707580 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Kruh přátel muzea Varnsdorf (KPMV) je spolek zaměřující se na regionální vlastivědu a další zájmovou činnost. Jeho sídlem je Městské muzeum ve Varnsdorfu (pobočka Oblastního muzea v Děčíně).
Historie
Kruh byl založen v roce 1996 dvaceti zakládajícími členy[1], aby po zániku závodních klubů měli jejich bývalí členové možnost pokračovat ve své činnosti. Na první valné hromadě 27. března 1996 byly schváleny stanovy spolku a 15. dubna[1] zaregistrovalo spolek ministerstvo vnitra.[2] V roce založení začaly pracovat první čtyři zájmové kluby, zabývající se historií, výtvarným uměním, fotografií a mineralogií. V dalších letech vznikaly další kluby, některé z nich později zanikly.[zdroj?]
Současnost
V rámci spolku působí osm klubů: klub historiků a historických staveb; klub přátel výtvarného umění; klub fotografů; minerálklub; klub sběratelů; FASCIKL - fantasy a sci-fi klub; šachový klub; přírodovědný klub.[3] Počet členů spolku se pohybuje kolem dvou set.[4] Kvůli stavu budovy muzea, které v roce 2007 prochází rekonstrukcí, probíhají větší akce často v jiných objektech ve městě.
Organizace spolku
Hlavou spolku je starosta. Kromě něj jsou členy výboru jednatel, hospodář, vedoucí jednotlivých klubů a kronikář. Členy výboru jmenuje valná hromada, svolávaná každoročně. Členové spolku mohou a nemusí být zapojeni do některého ze zájmových klubů. Stanovy umožňují čestné členství (dosud uděleno 14 lidem).[zdroj?]
Aktivity
- Přednášky, výstavy, exkurze, zájezdy apod. – zpravidla v úzké součinnosti s varnsdorfským muzeem, popř. dalšími organizacemi.
- Umělecké soutěže: Fotorok (každoroční soutěž pro fotografy, s celostátní působností)[5]; výtvarná soutěž pro děti a mládež (každoročně, s regionální působností).
- Péče o památky: spolek inicioval záchranu dřevěné zvoničky ve Vrchlického ulici a uspořádal finanční sbírku na nový zvon; zdokumentoval a zajistil opravy některých drobných sakrálních památek (křížků, božích muk) ve Varnsdorfu a blízkém okolí; podílí se na dokumentaci lidové architektury – podstávkových domů.
- Publikační činnost: každoročně sborník vlastivědných příspěvků (Ročenka KPMV, od r. 2004 s názvem Mandava); překlady vlastivědných děl přístupných dosud pouze v němčině – mj. dva díly tzv. Palmeho kroniky Varnsdorfu (1999, 2000), Ch. A. Pescheck: Čeští exulanti v Sasku (2001); H. Bergmann: Betlémy a betlemáři Šluknovského výběžku (2000); příprava publikace Varnsdorf ve starých fotografiích (2003).
- Další specifické aktivity jednotlivých klubů, např. umělecká tvorba (malířská, grafická a fotografická), výzkum a dokumentace podzemních prostor, pořádání terénních her, ochranářské aktivity.
- Účast na projektech Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska – mj. Krajina podstávkových domů.[6] Tzv. podstávkové domy jsou typickou formou architektury v kraji.
- Udržuje přeshraniční kontakty s muzejními pracovníky a spolky v blízkých německých i polských obcích.[4]
Dosavadní starostové KPMV
Odkazy
Reference
- ↑ a b Ročenka kruhu přátel muzea Varnsdorf 2002-2003, str. 5
- ↑ Seznam občanských sdružení Archivováno 6. 7. 2007 na Wayback Machine. na webu Ministerstva vnitra ČR
- ↑ Almanach Mandava 2006, str. 132-143
- ↑ a b Coufalová, Iveta: Na břehu říčky Mandavy neroste jen Elite. Kruh přátel muzea Varnsdorf (KPMV). Dějiny a současnost, č. 4, 2007, online na http://www.dejiny.nln.cz/archiv/2007/042007-11.html Archivováno 7. 3. 2008 na Wayback Machine.
- ↑ Výsledky soutěže Fotorok na webu města Varnsdorf
- ↑ Pasportizace podstávkových domů Archivováno 8. 6. 2007 na Wayback Machine. na webu Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska
- ↑ Kruh přátel muzea Varnsdorf Archivováno 31. 7. 2007 na Wayback Machine. na webu varnsdorfského muzea, roky beze zdroje
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Budova muzea ve Varnsdorfu, Varnsdorf, okres Děčín, Česká republika