Krunýřovec skvrnitý

Jak číst taxoboxKrunýřovec skvrnitý
alternativní popis obrázku chybí
Krunýřovec skvrnitý
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádsumci (Siluriformes)
Čeleďkrunýřovcovití (Loricariidae)
Rodkrunýřovec (Ancistrus)
Binomické jméno
Ancistrus cirrhosus
(Valenciennes, 1836)
Synonyma
  • Hypostomus cirrhosus Valenciennes, 1836
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krunýřovec skvrnitý (Ancistrus cirrhosus) je sladkovodní tropická rybka žijící převážně u dna.

Popis

Tělo kryjí četné kostěné destičky. V přední části je trup zpoštělý, široký a směrem dozadu se zužuje. Vysoká hřbetní ploutev a mohutné vyvinuté prsní ploutve mají silný osten. Tupá tlamka je vybavena četnými často rozvětvenými čichovými vousky. Zbarvení je hnědé až tmavohnědé – blíží se barvě tmavého říčního písku se světlými nepravidelnými skvrnami po celém těle. Břišní část je světle šedozelená nebo hnědavá. Ploutve jsou hnědavé s tmavými kruhovými skvrnami. Na hřbetní ploutvi (vpředu blíže k hřbetu) je výrazná sytě černá skvrna

  • Samice nemají žádné vousky oproti samcům. Samice se vytírají do úzkých jeskyněk a o jikry pak pečuje samec.
  • Samci mají vousky na tlamce a na čele dlouhé a mohutné, které samicím chybí. Samec je teritoriální vůči samcům stejného druhu.

Výskyt

Žije v povodí Amazonky, Paraná a Rio Paraguay a v Guyaně a na Trinidadu. Dorůstá délky až 14 cm.

Chov

Voda: pH 7,5 a tvrdost kolem 18–22 °dKH. Doporučuje se velká, minimálně 60litrová nádrž, nevystavená světlu, osazená nějakým kořenem a nabízející množství úkrytů, které rybky opouští až k večeru a v noci. Voda o teplotě 20–22 °C čistá, prokysličená a s přídavkem soli (cca kávová lžíce/10 litrů). Požírají i rostlinné zbytky, rostliny však nepoškozují. V potravě nejsou vybíravé, žerou všechno, ale potravu přijímají výlučně ze dna. Lze je chovat ve společnosti dalších klidných a mírumilovných rybek. Krunýřovec skvrnitý je ryba, která by neměla být v akváriu osamocena – min. 3 jedinci (2 samice + 1 samec). Navíc je poměrně aktivní (ve večerní a nočním době).

Rozmnožování

Předpokladem pro úspěšný odchov je chovat několik jedinců od mládí společně v jedné nádrži. Dospělý sameček obhajuje teritorium. Pro vybraný pár postačí středně velká nádrž bez osázení, s vloženou břidlicí, kameny, jeskyňkami nebo trubkou. Rybky se vytírají do těchto dutin a samička lepí jikry na spodní stranu pevného podkladu. Jiker může být dle velikosti samičky 30 až 150 ks. Potěr se vykulí za 4–5 dnů a za další 4 dny stráví žloutkový váček. Pro odchov bohatě stačí sušené krmení a řasy. Vložené salátové listy se zakrátko pokryjí řasou a změknou a urychlí další růst potěru. Později můžeme přidávat různou sušenou potravu, spařený a nasekaný špenát (možno použít i mražený) a sekané nitěnky. Samec chrání potěr až do rozplavání a potom si už nevšímá mladých.

Poznámka

V dnešní době už se s tímto druhem nejspíše nesetkáme (pokud nejsou v prodeji importované rybky), protože se postupně u chovatelů křížili s dalšími druhy rodu Ancistrus. V akváriích se zpravidla vyskytuje Ancistrus sp., tedy kříženec druhů krunýřovec skvrnitý (Ancistrus cirrhosus), krunýřovec modrý (Ancistrus dolichopterus) a krunýřovec mnohoostný (Ancistrus multispinnis).

Odkazy

Literatura

  • DRAHOTUŠSKÝ, Zdeněk; NOVÁK, Jindřich. Akvaristika. Teorie a praxe pro amatéry i profesionály. Brno: Jota, 2000. ISBN 80-7217-124-0. 
  • ZUKAL, Rudolf. Akvarijní ryby. Praha: Svépomoc, 1976. 
  • STERBA, Günther. Akvaristika. Praha: Práce, 1972. 
  • HOFMANN, Jaroslav; NOVÁK, Jindřich. Velký atlas akvarijních ryb. Praha: Brázda, 1998. ISBN 80-209-0279-1. 
  • FRANK, Stanislav. Akvaristika. Praha: Práce, 1984. 
  • FRANK, Stanislav. Das Grosse Bilderlexikon der Fische. Prag: Artia, 1969. (německy) 
  • FREY, Hans. Das Süsswasser Aquarium. Leipzig: Neumann Vrlg., 1976. (německy) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com