Krvavé pondělí (Čenstochová)

Pamětní deska na náměstí Jana Pavla II., která je připomínkou Krvavého pondělí v Čenstochové

Krvavé pondělí je označení vraždy několika set civilních obyvatel Čenstochové v jižním Polsku, spáchané Němci 4. září 1939, den po okupaci města.

Vojáci Wehrmachtu a funkcionáři SS pořádali v ulicích města razie, vyváděli lidi z domů a se zbraněmi v rukou je naháněli do předem stanovených shromažďovacích bodů (mj. náměstí před katedrálou, ulice Strażacka, dnešní náměstí Biegańského a náměstí Daszyńského). Před katedrálou stříleli Němci z kulometů do sevřeného davu, před radnicí zabíjeli jednotlivými výstřely do hlavy. K vraždění došlo rovněž ve vojenské nemocnici, která měla vyvěšenu vlajku Červeného kříže. Tisíce lidí bylo uvězněno ve čtvrti Zawodzie a v městských kostelech.

Při exhumaci, provedené na příkaz stadthauptmanna Richarda Wendlera úředníkem polské městského správy Bolesławem Kurkowským mezi únorem a dubnem 1940, bylo nalezeno 227 mrtvol: 194 mužů, 25 žen a 8 dětí; 205 Poláků a 22 Židů.

Tento počet obětí však není konečný, neboť exhumace nebyla provedena na místech, jež byly v té době v držení Němců (kasárna, letiště). V některých případech si těla zabitých také odnesly jejich rodiny. Exhumované oběti byly pochovány na hřbitově Kule.

Celkový počet obětí „krvavého pondělí“ se odhaduje na 300 – 500 osob.[1]


Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Krwawy poniedziałek na polské Wikipedii.

  1. Martin Gilbert uvádí 180 zabitých Židů v Čenstochové za období 2. září - 13. listopadu 1939. In: Gilbert, M.: Atlas historii holocaustu, Kryspinów 1998, ISBN 83-85222-22-7, s. 36.

Média použitá na této stránce

Częstochowa 4IX05 11.JPG
Częstochowa, Poland. John Paul II Square. Memorial stone reading: "On the 3-4 of September 1939, the Germans executed 300 innocent hostages at this place after herding thousands of Poles and Jews into the Cathedral and the Church of St. Zygmunt including other locations in the city. Let us pray for the repose of their souls."