Krvavý týden

Krvavý týden
konflikt: Pařížská komuna
Henri Félix Emmanuel Philippoteaux: Poslední bojovníci na Père-Lachaise

Trvání21. května - 28. května, 1871
MístoPaříž, Francie
VýsledekVítězství Versailleské vlády
Strany
Francie Francouzská republika Pařížská komuna
Velitelé
Patrice de Mac-Mahon
Paul de Ladmirault
Ernest Courtot de Cissey
François du Barail
Félix Douay
Justin Clinchant
Joseph Vinoy
Gaston de Galliffet
Charles Delescluze
Paul Antoine Brunel
Émile Eudes
Émile-Victor Duval
Napoléon La Cécilia
Jarosław Dombrowski
Walery Wroblewski
Louis Rossel
Síla
130 00025 000-30 000
Ztráty
877 padlých
6454 raněných
183 pohřešovaných
~ 50-100 popravených rukojmích
6000-30 000 padlých a popravených
43 522 zatčených

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krvavý týden (francouzsky Semaine sanglante) je ve francouzských dějinách označení pro sérii bojů a masakrů, které se odehrály v závěru existence Pařížské komuny ve dnech 21.28. května 1871. Proti sobě stálo 130 000 vojáků versailleské vlády a zhruba 25 až 30 000 komunardů. Ztráty na straně Versailleských dosáhly 877 mrtvých, 6454 zraněných, 183 nezvěstných a asi 50–100 popravených rukojmích. Z komunardů se udává mrtvých 6000–30 000, kteří padli v boji či byli popraveni a 43 522 uvězněných osob.

Kontext

Související informace naleznete také v článku Pařížská komuna.

Chronologie

21. května

V neděli odpoledne se versailleská vojska umístěná u brány Point du Jour pod velením maršála Mac-Mahona probila do Paříže. Vojáci obsadili opevnění a území u železnice Petite Ceinture v 16. obvodu. Rada Komuny neposlala na obranu požadované posily a vojsko obsadilo čtvrtě Auteuil a Passy. V ten den se konalo poslední zasedání Rady komuny.

22. května

V dopoledních hodinách versailleští obsadili 15. a 16. obvod a brány Passy, Sèvres a Versailles. Na návrší Chaillot a Place de l'Étoile umístili dělostřelectvo. V Paříži byla vyhlášena všeobecná mobilizace a členové komuny a Národní gardy nastoupili k obraně jednotlivých čtvrtí, ovšem bez vzájemné koordinace. Vznikly barikády na Place Saint-Jacques, v ulicích Rue Auber, Rue de Châteaudun, Rue du Faubourg-Montmartre, Rue de Notre-Dame-de-Lorette, na Place de la Trinité, ve čtvrti Chapelle, na Place de la Bastille, v parku Buttes-Chaumont, na Boulevardu Saint-Michel, u Pantheonu a jinde.

Boje se odehrávaly ve čtvrti Batignolles a na Place Clichy. Němci získali povolení od Versailleských k překročení neutrální zóny severně od Paříže, což jim umožnilo zaútočit na Batignolles.

Pozdě odpoledne Versailleští obsadili Elysejský palác, nádraží Saint-Lazare a École Militaire, kde byly uloženy kanóny.

Obrana Montmartru

23. května

23. srpna skončily boje v Batignolles, kvůli dezorganizaci padl téměř bez boje Montmartre. Mezi zajatými komunardy bylo namátkově vybráno 42 mužů, tři ženy a čtyři děti, kteří byli popraveni v ulici Rue des Rosiers. Odpor pokračoval na Butte aux Cailles, u Pantheonu, v ulicích Rue de l'Université, Rue Saint-Dominique, Rue Vavin, Rue de Rennes a u Východního nádraží. Versailleští obsadili budovu Opery, Place de la Concorde a předměstí Faubourg Montmartre, posléze i Pařížskou observatoř a provedli hromadné popravy na Montmartru, parku Monceau a v La Madeleine. Vypukly rozsáhlé požáry, které zpustošily řadu pařížských památek (Tuilerijský palác, Účetní dvůr, sídlo Státní rady nebo Hôtel de Salm aj.)

24. května

Pokračovaly požáry z předchozího dne, které se rozšířily i na obytné domy v Rue de Lille, Rue Saint-Sulpice a Rue du Bac. Vedení komuny evakuovalo pařížskou radnici, kterou nechalo podpálit spolu s policejním ředitelstvím a Justičním palácem. Versailleští zabrali Banque de France, Palais Royal, palác Louvre, Rue d'Assas a kostel Notre-Dame-des-Champs. Začal útok na Latinskou čtvrť, ve večerních hodinách byla dobyta a asi 700 obránců bylo popraveno v Rue Saint-Jacques. Explodovala prachárna v Lucemburském paláci. V semináři Saint-Sulpice přeměněném na lazaret byl vojáky zastřelen vedoucí lékař Faneau a 80 zraněných komunardů. Ve věznici Roquette komunardi poté zastřelili pařížského arcibiskupa Georgese Darboye a pět dalších rukojmí. Smrt arcibiskupa, který mohl usnadnit výměnu Louise Augusta Blanquiho za vězně komunardů zmařila poslední naději na zastavení krveprolití. Komunardi ovládali již jen 9., 12., 19. a 20. obvod a několik izolovaných ostrovů ve 3., 5. a 13. obvodu.

Barikády v ulici Rue Sedaine

25. května

Probíhaly velké boje na Butte aux Cailles a Place du Château-d'Eau. Dne 19. května bylo zatčeno pět dominikánů a devět jejich zaměstnanců a obviněno z práce pro Versailleské poté, co vznikl požár generálního štábu 101. praporu v blízkosti jejich školy. Dne 25. května byli popraveni ve vězení na Avenue d'Italie.

26. května

V ulici Rue Haxo komunardi popravili 50 zajatců z věznice Roquette. Později zde na jejich památku vznikl kostel Notre-Dame-des-Otages. Masakr komunardů v Pantheonu. Předměstí Faubourg Saint-Antoine bylo pod kontrolou Versailleských. Komunardi ovládali území mezi kanály Ourcq, La Villette, Saint-Martin, Boulevardem Richard-Lenoir, Rue du Faubourg-Saint-Antoine a Porte de Vincennes.

Alfred-Henri Darjou: Poprava komunardů

27. května

Na hřbitově Père-Lachaise probíhal boj, po jehož skončení bylo 147 komunardů zastřeleno u zdi hřbitova. Během noci Versailleští dělostřelci ostřelovali Belleville, aby zde vyvolali požár.

28. května

Pokračovaly boje v Belleville. V časném odpoledni Versailleští dobyli poslední barikádu komunardů v ulici Rue Ramponeau.

29. května

Pevnost Vincennes obklopená Němci se vzdala. Devět důstojníků posádky bylo zastřeleno v příkopech.

Následky

Thiersova vláda vyhlásila ve městě stav obležení a Paříž byla rozdělena do čtyř vojenských sektorů. Vojáci zahájili prohledávání domů, parků a pařížských katakomb. Stoupenci versailleské vlády byli vybaveni páskami a pomáhali vojákům v pátrání po komunardech. Celkem bylo posláno téměř 400 000 udání, z nichž bylo jen pět procent podepsaných. Zvláštní tribunály oprávněné vynášet tresty smrti byly zřízeny na École Polytechnique, Severním nádraží, Východním nádraží, Grand Châtelet a Lucemburském paláci. Popravy se konaly na Square Montholon, parku Monceau, École Militaire, hřbitově Montparnasse a zejména v kasárnách Lobau. V roce 1897 byl objeven masový hrob 800 komunardů ve čtvrti Charonne při výstavbě tamní vodní nádrže. Odhady počtů zabitých a popravených komunardů se značně liší. Nejvyšší udávají až 30 000 osob. V roce 2011 britský historik Robert Tombs provedl nový výzkum na základě archivů pařížských hřbitovů a uvádí, že v boji a při popravách zahynulo asi 6000 až 7500 komunardů.[1][2] Většina vězňů byla poslána do Versailles, kde byli internováni v táboře Satory. Mnozí zahynuli i během cesty. Oficiální počty oznámil generál Félix Antoine Appert Národnímu shromáždění v roce 1875, kdy uveřejnil 43 522 zatčených, z toho 819 žen a 538 dětí. Propuštěno bylo téměř 7700 osob, které byly zatčeny omylem. V táboře Satory zahynuly další osoby na nedostatek hygieny a zdravotní péče, také bylo popraveno 300 vězňů, kteří se pokusili uniknout v noci z 27. na 28. května. Vězni poté byli převezeni do přístavů v západní Francii v Brestu, Lorientu, Cherbourgu a Rochefortu, kde jich zhruba 20 000 bylo internováno několik měsíců. Versailleská armáda oficiálně spočetla na své straně 877 mrtvých, 6454 zraněných a 183 nezvěstných. K nim lze připočíst i odhadovaných 50 až 100 zastřelených rukojmích.

Válečné soudy zasedaly od června 1871 po dobu následujících čtyř let. Zákon stanovil 15 válečných rad k souzení válečných zajatců Komuny. V roce 1872 byl přijat zákon o deportaci komunardů do Nové Kaledonie. Poloostrov Ducos byl určen jako těžký žalář, na ostrově Pins bylo lehčí vězení a ostrov Nou sloužil pro nucené práce.

Dne 11. července 1880 Národní shromáždění odhlasovalo amnestii a deportovaní se mohli vrátit opět do Francie.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Semaine sanglante na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Commune de Paris barricade sur la butte Montmartre.jpg
Exposition La Commune de Paris à l'Hôtel de Ville de Paris (18 mars - 28 mai 2011) - Barricade sur la Butte Montmartre, rue de la Bonne - Bibliothèque historique de la Ville de Paris.
Commune de Paris barricade rue Sedaine.jpg
Exposition La Commune de Paris à l'Hôtel de Ville de Paris (18 mars - 28 mai 2011) - Barricade rue Sedaine au carrefour de la rue Saint-Sabin - Bibliothèque historique de la Ville de Paris.
Darjou - Père Lachaise - Mur des fédérés 01.jpg
Autre titre : Le mur des Fédérés. Exécution des prisonniers par les versaillais. Dessin à la mine de plomb, lavis d'encre de chine, rehauts de gouache blanche.
Massacre cimetiere lachaise.jpg
Comune di Parigi. Combattimento nel cimitero Père Lachaise il 27 maggio 1871.
Red flag.svg
The red flag – international symbol of the working class. (3:5 ratio)