Kryptokokální meningitida

Kryptokokální meningitida
Cryptococcus neoformans - tušový preparát
Cryptococcus neoformans - tušový preparát
Klasifikace
MKN-10G02,1 B45,1
Statistické údaje – obě pohlaví[1][2]
Prevalence7%-15% pacientů s AIDS
Mortalita10-30%
Maximum výskytunad 40 let
Klinický obraz
Průběhsubakutníchronický
Příčiny nebo
rizikové faktory
infekce C. neoformans při imunosupresi, typicky při onemocnění AIDS
Postižený systémcentrální nervový systém
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kryptokokální meningitida je zánět mozkových blan způsobený kvasinkou druhu Cryptococcus neoformans. U zdravého člověka se jedná o vzácné onemocnění, je ale častou oportunní infekcí u pacientů s AIDS, zvláště v Jihovýchodní Asii a v Africe.[2] a v subsaharské Africe je příčinou smrti u 13–44% nemocných.[3] Může se rozvinout také u pacientů se závažnou poruchou imunity jiného původu, například u pacientů s lymfomy či sarkoidózou, po dlouhodobé léčbě imunosupresivními látkami, jako jsou glukokortikoidy, nebo při diabetu.

Klinické příznaky

Na rozdíl od bakteriální meningitidy se příznaky rozvíjejí pomalu, v průběhu několika dní nebo týdnů, choroba probíhá subakutně nebo chronicky. Bez léčby je kryptokokální meningitida vždy smrtelná, ale průběh může trvat i několik let.[1] U pacientů s AIDS je i v rozvinutých zemích mortalita 10-30%.[2]

Nejčastějším příznakem kryptokokální meningitidy je bolest hlavy, zmatenost, únava, změny osobnosti, zastřené vědomí a bezvědomí. Běžná je nevolnost a zvracení, často spojené se zvýšeným nitrolebečním tlakem, horečka je spíše vzácnějším symptomem, ovšem někteří HIV pozitivní pacienti mohou mít pouze zvýšenou teplotu a jinak jsou bez příznaků. Pozdní komplikací kryptokokové meningitidy může být hydrocefalus [4], který může vést k rozvinutí demence. Dle studií Nadviho a spol. z roku 2000 a Halla z roku 2000 lze dle efektu zevní komorové drenáže u projevu hydrocefalu vybrat skupinu nemocných kryptokokální meningitidou s hydrocefalickými projevy, kteří budou profitovat ze zavedení ventrikuloperitoneálního shuntu. [4]

Diagnostika

Při zánětech mozkových blan obecně se vyšetřuje mozkomíšní mok; probíhá-li zánět, koncentrace glukózy je obvykle snížená, zatímco koncentrace celkové bílkoviny je zvýšená. Při kryptokokové meningitidě bývá počet bílých krvinek zvýšený nad 20/µl, s převahou lymfocytů. Ovšem na počátku onemocnění nebo u pacientů s AIDS může být mozkomíšní mok i bez nálezu.

Diagnózu potvrzuje tušový preparát z odstředěného mozkomíšního moku, kde jsou nalezen původce. Senzitivita je 25%-50%.[1] Dále jsou k dispozici komerční testy pro detenci antigenů kryptokoků metodou latexové aglutinace nebo ELISA, z mozkomíšního moku je možno též provést kultivaci původce na Sabouraudově agaru s dextrózou. Z nepřímých metod je možno provést test na přítomnost protilátek v krvi či v mozkomíšním moku.

Léčba

U pacientů s AIDS je potřeba agresivní terapie spočívající ve vysokých dávkách amfotericinu B v kombinaci s dalšími antimykotiky, flucytosinem a flukonazolem, s následným doživotním podáváním flukonazolu.

Reference

  1. a b c KING, John W. Cryptococcosis [online]. Příprava vydání Burke A Cunha. Medscape, rev. 16.8.2011 [cit. 2012-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c BICANIC, T; HARRISON, TS. Cryptococcal meningitis.. S. 99–118. British Medical Bulletin [online]. 18.4.2005 [cit. 25.8.2012]. Čís. 18, s. 99–118. Dostupné online. ISSN 1471-8391. 
  3. French N, Gray K, Watera C, Nakiyingi J, Lugada E, Moore M, Lalloo D, Whitworth JA, Gilks CF. Cryptococcal infection in a cohort of HIV-1-infected Ugandan adults.. S. 1031–8. AIDS [online]. Březen 2002 [cit. 24.5.2012]. Roč. 3, čís. 16(7), s. 1031–8. Dostupné online. ISSN 1473-5571. 
  4. a b KALA, Miroslav. Hydrocefalus. Praha: Galén, 2005. 145 s. ISBN 80-7262-303-6. S. 67–68. 

Externí odkazy

.

Média použitá na této stránce

Cryptococcus neoformans using a light India ink staining preparation PHIL 3771 lores.jpg
This photomicrograph depicts Cryptococcus neoformans using a light India ink staining preparation. Life-threatening infections caused by the encapsulated fungal pathogen Cryptococcus neoformans have been increasing steadily over the past 10 years because of the onset of AIDS, and the expanded use of immunosuppressive drugs.