Krysa floreská

Jak číst taxoboxKrysa floreská
alternativní popis obrázku chybí
Holotyp Papagomys armandvillei (níže)
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Čeleďmyšovití (Muridae)
RodPapagomys
Binomické jméno
Papagomys armandvillei
(Jentink, 1892)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krysa floreská (Papagomys armandvillei) je hlodavec patřící do čeledi myšovití (Muridae). Je jediným žijícím druhem patřícím do rodu Papagomys. Jméno získal po nizozemském jezuitském misionáři Cornelisovi J. F. le Cocq d'Armandville. Vyskytuje se na indonéském ostrově Flores, zaznamenán zde byl v části Rutong. Hojně obývá primární, sekundární i narušené lesy ostrova. Na délku měří bez ocasu 41 až 45 cm, ocas potom dosahuje délky 33 až 70 cm, krysa tedy délkou těla dvakrát převyšuje běžného potkana.

Americký zoolog Guy Musser ji popisuje jako tvora s malýma kulatýma ušima, hustě osrstěným tělem a krátkým ocasem, pravděpodobně přizpůsobeného pro pozemní život. Srst je tmavá. Dle analýzy zubů se pravděpodobně živí listy, pupeny či ovocem, konzumuje také asi některé hmyzí druhy.

Mezinárodní svaz ochrany přírody považuje krysu floreskou za téměř ohrožený druh. Mezi nebezpečí patří lov a predace ze strany psů a koček. Příbuzný druh, krysa Verhoevenova (Papagomys theodorverhoeveni), již pravděpodobně vyhynul a je znám pouze ze subfosilních pozůstatků, ačkoli jeho možná existence není zcela vyloučena.

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flores giant rat na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Status iucn3.1 NT cs.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Papagomys.jpg
Autor: Photographs by Eelco Kruideniers, in an article by J. S. Zijlstra, L. W. van den Hoek Ostende, and R. A. Due, Licence: CC BY 3.0
Holotypes of Papagomys theodorverhoeveni (above) and Papagomys armandvillei (below). Four diagnostic characteristics are marked: the anterocentral cusp (1), the anterolabial cusplet (2), the posterolabial cusplet (3), and the anterolabial cusp (4).