Kuňucha

Jak číst taxoboxKuňucha
alternativní popis obrázku chybí
Kuňucha Ambrosina bassii
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďárónovité (Araceae)
Rodkuňucha (Ambrosina)
Bassi
Binomické jméno
Ambrosina bassii
L., 1764
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kuňucha (Ambrosina) je monotypický rod vytrvalé rostliny z čeledě árónovitých, který je tvořen jediným druhem Ambrosina bassii. Protože tato drobná, jednoděložná rostlina není blízce příbuzná s ostatními árónovitými rostlinami, byla zařazena do monotypické podčeledě Ambrosineae.[2][3]

Výskyt

Rozšířena je hlavně v jižní Itálii, na Sicílii, Sardinií, Korsice a také na severu AfrikyAlžírsku a Tunisku. Severní hranici areálu představuje polovina ostrova Korsika.

Roste nejčastěji ve středomořských macchiových porostech, ve vysýchavých nízkostébelných trávnících, v řídkých lesích i na skalních terasách, obvykle na severních svazích a na půdě s vápencovým podložím a bohaté na humus.[2][3][4][5]

Popis

Vytrvalá bylina, vysoká 4 až 8 cm, rostoucí z podlouhlé hlízy s mnoha drátovitými kořínky. S příchodem podzimu, po letním období klidu, vyrůstají z hlízy dva až čtyři řapíkaté, k zemi přitisknuté listy. Jejich vejčité až eliptické čepele bývají dlouhé 2 až 7 cm, mají síťnatou žilnatinu se vzájemně spojenými žilkami, na horní straně bývají drsné a tmavě zeleně mramorované nebo červeně skvrnité, na spodní straně je vidět střední žilka, okraj čepel bývá zvlněný.

Z hlízy vyrůstá krátký, k zemi ohnutý stonek a na něm jedno květenství s hnědavě zeleným toulcem s purpurovými skvrnami. Dospělý, 2 až 3 cm dlouhý toulec pak leží na zemi tak, že jeho podélný otvor je nahoře. Palice v toulci je plochá a má po stranách křídlaté výrůstky, ty přiléhající ke stěnám toulce a rozdělují ho ve dva oddíly, jev v čeledi árónovitých ojedinělý. Ve spodním oddílu vyrůstá z palice ve dvou řadách šestnáct malých samčích květů. Vespod horního oddílu je jeden plodný samičí květ s jednodílným semeníkem, zakřivenou čnělkou a zploštělou bliznou, výše v oddílu je řada neplodných samičích květů. Doba kvetení je od začátku prosince do března.

Po opylení se květní stonek prodlužuje a zralým plodem se stává vysychavá, načervenalá, kulovitá tobolka s vytrvalou čnělkou. Tobolka obsahuje četná kulovitá, červenohnědá semena s dlouhými bílými přívěsky.[2][4][5][6]

Rozmnožování

Kuňucha se může rozšiřovat přirůstáním hlíz, nebo vzácně vznikem nových rostlin ze semen, která rozšiřují mravenci. Hlíza je schopná vytvořit květenství nejdříve ve věku čtyř let. Způsob přenosu pyluprašníků na bliznu není znám. V minulosti se předpokládalo, že pyl vytlačí dešťová vody ze spodního oddílu do horního. Dnes se spíše spekuluje o půdním hmyzu a předpokládá se, že nahodilými opylovači mohou být chvostoskoci, škvoři, snovatky nebo mnohonožky hledající místo k úkrytu, nebo mnohem četnější roztoči.[2][4][5][6]

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. a b c d SEKERKA, Pavel. Hlíznaté árónovité mírného pásu v Evropě a Středomoří. S. 266–269. Živa [online]. Academia, Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., Praha, 2011 [cit. 31.12.2015]. Čís. 6, s. 266–269. Dostupné online. ISSN 0044-4812. 
  3. a b IUCN Red List of Threatened Species: Ambrosina bassii [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2015 [cit. 2015-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b c Schede botaniche: Ambrosina bassii [online]. Acta Plantarum - Flora delle Regioni Italiane, IT [cit. 2015-12-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-03-16. (italsky) 
  5. a b c MAYO, S. J.; BOYCE, P. C. Ambrosina bassii [online]. Royal Botanic Gardens Kew, UK, rev. 1997 [cit. 2015-12-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-06. (anglicky) 
  6. a b TORRE, Aurélia; GIBERNAU, Marc. Preliminary Data on the Biology and Reproduction of Ambrosina bassii ... [online]. International Aroid Society, Miami, FL, USA, rev. 2005 [cit. 2015-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Status iucn3.1 LC cs.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Ambrosina bassii (16636137351).jpg
Autor: peganum from Small Dole, England, Licence: CC BY-SA 2.0

Possibly the most underwhelming inflorescence I have ever seen...

(it's the little green boat shaped thing in the middle there)