Kufr (soutěž)

Kufr
Žánrsoutěžní pořad
ScénářAleš Ulm
RežieJan Bonaventura
Rudolf Vodrážka
Adam Rezek
ModerátorPavel Zedníček
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Premiérové vysílání
StaniceČT1 a Československá televize
Vysíláno1992 31. prosince 2004
Kufr na ČSFD
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kufr je česká televizní soutěž, premiérově vysílaná v letech 1992–2004[1] na ČT1, resp. ČST 1.

O pořadu

Soutěž moderoval Pavel Zedníček, jeho asistentem a zároveň dramaturgem pořadu byl Aleš Ulm.[2] Každé epizody pořadu se zúčastnilo 5 soutěžících, přičemž každý z nich měl k sobě jakožto poradce českou celebritu. Pořad se skládal ze 4 soutěžních kol nazvaných „slova“, „předměty“, „pantomima“ a „finále“. Z každého kola vždy vypadl jeden soutěžící.

V prvním kole měly osobnosti za úkol popisovat soutěžícím slova, jejichž přesný tvar následně měli hráči říct. Poradci také měli zakázáno v popisu výrazu uvést jeho slovní základ. Soutěžící, který uhodl slov nejméně, do dalších kol nepostoupil.

V kole „předměty“ bylo úkolem hráčů uhodnout význam předmětu, který jim byl asistentkou představen. Pavel Zedníček ke každému předmětu také poskytl několik možností jejich významu. V některých dílech pořadu bylo kolo upraveno tak, že soutěžící měli předmět poznat poslepu hmatem. Hráč, který význam předmětu neuhodl, do dalších kol nepostoupil.

Třetím soutěžním kolem byla „pantomima“, kdy celebrity předváděly povolání, slovesa či jiné výrazy. Opět platilo pravidlo, že soutěžící s nejmenším počtem bodů ze soutěže vypadl.

Ve finále se utkali dva zbylí hráči – měli za úkol vyslovit jméno osobnosti na obrázku, který byl zakryt a rozdělen do 36 políček označených A–F a 1–6. Soutěžící se postupně střídali v otevírání jednotlivých polí tabulky a následně měli možnost tipnout si jedno jméno celebrity. Vítězem se stal soutěžící, který jméno osobnosti správně uvedl jako první. Ten postoupil do další epizody a zároveň měl možnost vybrat si pole z velkého kufru složeného z 24 oken, přičemž každé políčko obsahovalo nějakou peněžitou částku. V případě, že hráč postoupil do finále opakovaně, měl možnost vybrat si tolik oken, kolikrát se stal výhercem.

Pod názvem Kurňa, co to je? vysílala obdobu pořadu v letech 2013–2017 TV Barrandov.[3]

Ocenění

Čtyřikrát za sebou získal v divácké anketě TýTý zakřivené zrcadlo, a to za roky 1993, 1994, 1995 a 1996.

Odkazy

Reference

  1. Pavel Zedníček: Současná doba je tak strašně rychlá, že není čas ani na legraci. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2020-10-24]. Dostupné online. 
  2. Kurňa, co to je? Oprášený Kufr stvořili už před dvaceti lety jiní autoři. iDNES.cz [online]. 2013-11-26 [cit. 2020-10-24]. Dostupné online. 
  3. GLOSA: Kurňa, co to je? No přece starý známý Kufr, milí diváci. iDNES.cz [online]. 2013-11-19 [cit. 2020-10-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“