Kuks

Kuks
Kuks, špitál z letadla
(c) melechovsky, CC BY 3.0
Kuks, špitál z letadla
Znak obce KuksVlajka obce Kuks
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0525 579416
Pověřená obec a obec s rozšířenou působnostíDvůr Králové nad Labem
Okres (LAU 1)Trutnov (CZ0525)
Kraj (NUTS 3)Královéhradecký (CZ052)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel263 (2022)[1]
Rozloha4,84 km²
Nadmořská výška283 m n. m.
PSČ544 43
Počet domů117 (2021)[2]
Počet částí obce2
Počet k. ú.2
Počet ZSJ3
Kontakt
Adresa obecního úřaduObecní úřad Kuks
Kuks čp. 72
544 43 Kuks
ou.kuks@cmail.cz
StarostaJiří Beran
Oficiální web: www.kuks.cz
Další údaje
Kód obce579416
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kuks (německy Kukus) je vesnice v okrese Trutnov, v údolí horního toku řeky Labe asi 6 km severně od Jaroměře. Ves je pozoruhodná především unikátním barokním lázeňským areálem se špitálem a bohatou sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který nechal v letech 16921724 vybudovat hrabě František Antonín Špork. Hospital a Betlém, sochařský soubor v nedalekém Novém lese, jsou chráněny jako národní kulturní památky. Žije zde 263[1] obyvatel.

Dějiny

Rozsáhlý barokní komplex staveb v kulturní krajině na obou svazích nad řekou Labe dal postavit majitel zdejšího panství František Antonín Špork (německy Sporck) v letech 16921724. Do roku 1694 byly postaveny lázně, ve své době jedny z nejvýstavnějších v Čechách. Roku 1702 bylo postaveno divadlo a závodiště, 1704 lázeňský dům a domy pro hosty, v letech 1707–1716 špitální kostel Nejsvětější Trojice s rodinnou hrobkou a špitál Milosrdných bratří se zahradou. Roku 1710 byl dokončen zámek, v letech 1720–1724 přibyl nový lázeňský dům a Dům filosofů s knihovnou.

Areál v době dokončení (pohled k zámku)

Už za života hraběte Šporka význam lázní postupně upadal; po jeho smrti vinou nezájmu dědiců lázně chátraly. Byly postiženy řadou povodní, požárů i válečných událostí. Roku 1770 bylo přestavěno severozápadní křídlo špitálu a v roce 1901 byl stržen vyhořelý zámek.[3]

Převážně německojazyčná obec patřila v letech 1938-1945 do říšské provincie Sudety. Po válce byla většina původních obyvatel vysídlena.

Pamětihodnosti

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam kulturních památek v Kuksu.

Ze zámku a lázní na levém břehu Labe se do dnešní doby dochovaly jen fragmenty: terasovitá úprava terénu se zídkami a plastickým Šporkovým erbem, kaskádové schodiště se dvěma sochami tritonů a kašnami směrem k Labi, hostinec s původním názvem U Zlatého slunce, který roku 2003 obnovil svoji činnost a nyní se přestavuje na ubytovací zařízení. Vedle na ulici jsou proti sobě umístěny Braunovy sochy Davida a Goliáše. Nad ním na vyšší terase stojí původní dům správce panství. V severním cípu areálu se dochovala barokní budova divadla.[která?] Další budovy ze šporkovské éry stojí na dnes uměle zvýšeném labském nábřeží; jedna lázeňská budova čp. 58 byla roku 2013 adaptována pro soukromé Rentzovo muzeum barokní grafiky a tisku. Na západ od centra obce se dochovala skupina památkově chráněných roubených chalup, z nichž převážná část vznikla v roce 1703 během výstavby lázeňského komplexu.[4]

Sochařská výzdoba zámeckého schodiště

Další restaurace nese název Baroque, kterou do roku 2011 provozovala známá kukská postava, hostinský Jaroslav Vohradník. V někdejší Jeschkeho továrně na hedvábnou posamenterii (především stuhy), činné v letech 1904–1944, sídlí soukromé muzeum strojů a nástrojů. Secesní Jeschkeho vila slouží jako informační centrum, prodejna suvenýrů a map, a komorní hotel.

Špitál s kostelem

Podrobnější informace naleznete v článku Kuks (hospital).

Na pravé straně Labe se do dnešní doby dochoval špitál s kostelem Nejsvětější Trojice, postavený v letech 17071712 podle projektu italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho a vysvěcený roku 1717.[5] V kostele je řada vynikajících obrazů, dříve připisovaných Petru Brandlovi, a celé dobové zařízení, v kryptě je hrobka Šporkovy rodiny a dřevěný oltář s krucifixem od M. B. Brauna z roku 1726.

Špitál (latinsky Hospital) byl původně určený pro vojenské vysloužilce ze Šporkových panství. Od roku 1743 je spravoval řád Milosrdných bratří. Nyní je ve správě Národního památkového ústavu. Expozice je věnována zakladateli Kuksu hraběti Šporkovi, baroknímu umění a lékárenství, se zachovalou barokní lékárnou. Sídlí zde České farmaceutické muzeum, pracoviště Univerzity Karlovy, ve sklepech je umístěna Česká banka vín. Na severním okraji terasy je později přestavěná sýpka, dnes adaptovaná na restauraci. Na východní straně areál hospitalu uzavírá roku 2015 nově vysazená bylinková zahrada s buxusovými špalíry. Za ní stojí zrušený hřbitov s převážně vyrabovanými hroby, dochovala se jen rodinná hrobka Jeschkeových. Centrální hřbitovní kaple uprostřed hřbitova byla rozebrána. Půdorys základových kamenů uprostřed hřbitova je pravděpodobně pozůstatkem větrného mlýna.

Sochy

Související informace naleznete také v článcích Braunovy sochy Ctností a Neřestí v Kuksu a Betlém (Kuks).

Na terase před špitálem je galerie alegorických soch barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna z let 1715-1718: na východní straně 12 ctností, na západní 12 neřestí. Uprostřed je socha Víry a na balustrádě sochy sedmi Blahoslavenství. Odtud směrem doleva (k východu) jsou sochy ctností: Anděl blažené smrti a dále Víra, Naděje, Láska, Trpělivost, Moudrost, Statečnost, Cudnost, Píle, Štědrost, Upřímnost a Spravedlnost. Směrem doprava (k západu) jsou sochy neřestí: Plačící anděl a dále Pýcha, Lakota, Smilstvo, Závist, Obžerství, Hněv, Lenost, Zoufalství, Lehkomyslnost, Pomluva a Lstivost. Originály jsou dnes umístěny v bývalém hlavním nemocničním sále špitálu nazývaném Lapidárium, na terase jsou jejich kopie. V expozici hospitalu a v Lapidáriu je také sedm ze souboru soch trpaslíků (kolem 1713). Socha Pravé míry je v nádvoří. Další cenné sochy jsou rozmístěny v barokní zahradě jižně od špitálu: Alegorie svobodných umění z roku 1701, Velký a Malý křesťanský bojovník (původně z Nového lesa) a z Betléma přenesený anděl Gloria (1731) a svatý Jeroným (1733) od A. Brauna.[6]

Další Braunovy sochy a reliéfy se nacházejí v lese u nedaleké vsi Žireč – viz Betlém (Kuks).

Zaniklé objekty

Níže na západ ve svahu k Labi stojící Dům filozofů se Šporkovou knihovnou zcela zmizel, stejně jako závodiště podél Labe, lemované sochami trpaslíků, po stranách býval dřevěný letohrádek (Lusthaus) a osově k němu holubník. Původní barokní most přes Labe s nedochovanými sochami harlekýnů byl v 19. století nahrazen ocelovou konstrukcí z holešovické železárny Leona Gottlieba Bondyho.

Památné stromy

Uprostřed obce je chráněna trojice památných stromů – Lípy v Kuksu (50°24′5″ s. š., 15°53′21″ v. d.).

Obec

Roubené i zděné domy

Sídlí zde obecní úřad, pošta, obchod se smíšeným zbožím a výrobna ponožek. Součástí obce je i vesnice Kašov.

Hudba

V obci Kuks se mj. každý rok v srpnu koná festival barokní hudby, divadla a tance Theatrum Kuks a Hudební léto Kuks. Navazuje na divadelní představení konaná za dob hraběte Šporka. Roku 1702 byl zřízen Comödien-Hauß. Hrály se hry odvozené od commedie dell’arte (např. Amor der Tyrann oder Arlequin der lustige Advokat) a v letech 1724-1734 i opera. Představení bývala provozována zdarma pro širokou veřejnost.[7] Z Kuksu taktéž pochází metalová kapela The Last Empire.

Sport

V obci Kuks sídlí i několik sportovních organizací. Asi nejsledovanějším oddílem mezi místními je zdejší fotbalový klub pod názvem TJ Jiskra Kuks, jenž hraje III. třídu okresu Trutnov. Byl založen v roce 1968. Dalšími sportovními aktivitami je zdejší Sokol či šipkařský tým ZKuksuklan.

Okolí

Po hlavních pamětihodnostech Kuksu a okolí vede cca 7 km dlouhá naučná stezka Kuks – Betlém. Roku 2004 byla západně od barokního areálu realizována Křížová cesta 21. století. Jedná se o soubor 15 soch od českých umělců tří generací.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  3. E. Poche, Umělecké památky Čech 2, Praha 1977, str. 171.
  4. Domky řemeslníků Kuks [online]. Hradec Králové: Královéhradecký kraj [cit. 2022-02-12]. Dostupné online. 
  5. HOFMANN, Jaroslav. Vzpomínka na ideální svět. Země světa. 7.1.2021, roč. 20, čís. 1, s. 14-23. Dostupné online. 
  6. E. Poche, Umělecké památky Čech 2, str. 174n.
  7. BOHADLO, Stanislav. Teatralita a teatrálnost. Barokní (hudební) divadlo v Kuksu. Dějiny a současnost. Roč. 2015, čís. 3, s. 22–26. 

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Kukus. Sv. 15, str. 339.
  • E. Poche (red.), Umělecké památky Čech 2. Praha: Academia 1978

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Kuks, lidová architektura (2).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Soubor roubených řemeslnických domků v severní části obce.
Kuks h ikonografie01.jpg
Zámek a lázně v Kuksu, pohled od špitálu, mezi lety 1720-1729, olej na plátně, ze sbírek špitálu v Kuksu
Kuks, úřad obce.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Obecní úřad v severní části Kuksu.
Mourning - Plačící by Matthias Bernard Braun.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Alegorie "Blahoslavení plačící, neboť oni budou potěšeni"
Braunovy sochy na Kuksu (06).jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Anděl šťastné smrti - kopie
Kuks, hospital (3).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na hospital v Kuksu od vlakové zastávky.
Kuks, hospital (2).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na hospital v Kuksu z bylinkové zahrady.
Kuks 50.jpg
Autor: Jirka Dl, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Braunovy sochy na Kuksu (08).jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Braunovy sochy na Kuksu,venkovní kopie ctností a neřestí
Betlem u kuksu jakobova studna 2.jpg
Autor: Lukáš Kalista, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Kuks Big Christian Warior.jpg
Autor: Stanislav Jelen, Licence: CC-BY-SA-3.0
Hudge statute of warior, Kuks
Hospital Kuks (10).jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Hospital Kuks
Zámek - hospital Kuks.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY 2.5

Hospital and church in Kuks, district Trutnov, Czech Republic autor: Prazak

date:15. 10. 2006
Kuks, hospital.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádvoří hospitalu v Kuksu.
Hospital Kuks (4).jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Hospital Kuks
Hospital Kuks, vstup do hrobky.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Hospital Kuks, vstup do hrobky
Kuks - schodiště 1.JPG
Autor: Hana Kubíková, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Kuks - panoramio.jpg
(c) melechovsky, CC BY 3.0
Kuks
Kuks, terasa hospitalu.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Sochařská výzdoba od Matyáše Bernarda Brauna na terase před hospitalem.
Kuks, lidová architektura.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Soubor roubených řemeslnických domků z 18. století v severní části obce.
Kuks, hřbitov (1).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Kuks, starý hřbitov za hospitalem.
Kuks, Labe.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Řeka Labe pohledem z mostu mezi obcí a hospitalem.
Kuks (1).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Zájezdní hostinec U Zlatého slunce v Kuksu postavený v roce 1699 hrabětem Františkem Antonínem Šporkem.